1988-1994 Ermeni Mezalimi

24 Nisan 2021

 

  • Yüzyılda Ermenistan bölgesinde ağır cinayetler, baskılar ve göçlere maruz kalan Türk nüfus en son olarak 1988 yılında aynı durumlarla karşılaştı. 230 bine yakın insan Azerbaycan’a göç etmek zorunda kalmıştır. Boşaltmalar sırasında 217 Türk katledilmiştir. Ermenilerin “Türksüz Ermenistan” projesi gerçekleşmiştir.
  • SSCB sonrası Dağlık Karabağ ve etraf bölgelerine saldıran Rusya federasyonu ve Batı destekli Ermenistan ordusu bölgede Türk ve Müslüman halka soykırım ve katliamlar töretdi.17 Şubat 1992 tarihinde Hocavend’in Karadağlı bölgesinde “İkinci Hocalı” diye anılan Karadağlı katliamı Ermenistan Silahlı Ordusu ve Rusya’nın 366. Alayı tarafından Karadağlı köyünün işgali sonrası yapılmıştır. Köyü koruyan 14 asker ve 104 köy insanı esir olarak ele geçiriltikten sonra ağır işkencelere maruz kalmıştır. 68 kişi öldürüldü, diğer 50 kişi ise görüşmeler sonrası özgürlüğü kavuşsa da, onlardan 5’i kadın olmakla 23 kişi aldıkları yaralar sonucu hayatını kaybetti. Köyde toplamda 91 kişi katledilmiştir. Onların 21’i yaşlı, 10’u kadın, 8’i okul öğrencisi idi.
  • Ermeni kökenli Uluslararası terör örgütü ASALA’nın lideri Monte Melkonyan’ın kardeşi Markar Melkonyan abisini anlattığı kitabında Ermenilerin Arabo ve Aramo silahlı gruplarının içlerinde kadınların da bulunuğu 38 kişiyi hendeklere doldurduktan sonra kurşunladıklarını, bazılarını bıçaklarlarla doğradıklarını, bir kaç insanı ise yakarak öldürdüklerini ifade etmiştir.
  • 26 Şubat 1992 tarihinde ise Ermenistan Silahlı Ordusu ve Rusya’nın 366. Alayı tarafından Hocalı kentine baskın düzenlenmiştir. Kentde resmen soykırım yaşanmıştır. 613 kişi öldürülmüş, 487 kişi yaranlanmış, 1275 kişi esir götürülerek işkencelere maruz kalmış, 150 kişi ise kaybolmuştur. 5379 kişi bölgeden kovulmuştur. Öldürülen kişilerin 63’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’ı yaşlı idi. Yaralıların 76’sı çocuk idi. Kaybolanların ise 68’i kadın, 26’sı çocuktur. 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk her iki ebeveynini kaybetmiştir. 8 aile tamamile mahv olmuştur.
  • Ermeni yazar Zori Balayan “Ruhumuzun Dirilişi” isimli eserinde Hocalıdaki soykırım hakkında bunları demiştir: “Haçatur ve ben Hocalı’da ele geçirdiğimiz eve girdiğimizde askerlerimiz 13 yaşındaki bir Türk çocuğunu pencereye çivilemiştirler. Haçatur, Türk çocuğunun fazla gürültü yapmaması için çocuğun annesinin kesik göğsünü ağzına soktu. Saate baktım,7 dakika sonra Türk çocuğu kan kaybından dolayı öldü. Ruhum sevinçten gurur duydu. Haçatur daha sonra ölü bir Türk çocuğunun cesedini parçaladı ve Türk ile aynı köke sahip köpeklere attı. Akşam 3 Türk çocuğa daha aynı şeyi yaptım. Ben bir Ermeni gibi kendi vazifem yaptım. Biliyorum ki, her Ermeninin yaptıklarımızdan gurur duyacak.
  • Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı olan Serj Sarkisyan İngiliz Araştırmacı Thomas de Vaal ile yaptığı röpartajda Hocalı Soykırımı ile ilgili şunlar söylemiştir: “Azerbaycanlılar Hocalı’dan önce şaka yaptığımızı, Ermenilerin sivil halka karşı elini kaldıramayan insanlar olduğunu düşünüyorlardı. Tüm bunlara bir son vermemiz gerekiyordu. Bu klişeyi kırmayı başardık. ve Hocalı’da olan buydu.”
  • Hocalı saldırısına katılan 366. Rus alayı istihbarat şube başkanı Albay V. Savelyev Rusya Federasyonu’na yazdığı “Gizli Rapor”unda bunları ifade etmiştir: “Benim tüm bunları yazmam imkansızdır. İnsanların, çocuk ve kadınların, hamile gelinlerin kurşundan geçirilmiş vücutlarını unutamıyorum. Bu kanlı ve acımasız sonuçla biten olaylarda bir şey yapamamamdan dolayı Azerbaycanlıların beni bağışlamalarını diliyorum. Sadece yazdığım gizli raporu gerek Kremlin’e ve gerekse SSCB Savunma Bakanlığı İstihbarat Genel Müdürlüğü generallerine gönderdim. “Okuyun”- dedim. Biz rusların subay şerefini nasıl lekelendiğini görün.”

 

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...