Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) KKTC’deki Birleşmiş Milletler Barış Gücü misyonunun görev süresini 6 ay daha uzattı. BM Barış Gücü 1964 yılında yalnızca 3 ay süresince görev yapmak üzere Ada’da bulunmaya başlamıştı.

Prosedür gereği, görev süresi uzatılması için ilgili bütün tarafların rızası alınarak ve istişare edilerek karar alınması gerekmektedir. Taraflardan yalnızca birinin dahi rıza vermemesi veya biriyle bile istişare edilmemesi durumunda uzatılma kararı alınamaz.

Birleşmiş Milletler KKTC’nin rızasını almadan bu süreci uzatmıştır. Bu, prosedüre aykırıdır. Türkiye, KKTC’nin rızasını vermediği bu durumda Barış Gücü’nün uzatılmasına rıza vermemelidir.

Türkiye’nin BM Daimî Temsilciliği Kıbrıs işlerinden de sorumlu Müsteşarı BAU DEGS Danışma Kurulu üyesi Emekli Büyükelçi Sayın Tugay Uluçevik’in konuya ilişkin anısı şu şekildedir:

15 Haziran 1978 Barış Gücü görev süresi gece yarısı sona erecekti. Güvenlik Konseyi görev süresini uzatmak üzere o akşamüstü toplanacaktı. Türkiye Daimi Temsilcimiz İlter Türkmen, Kıbrıs Türk Federe Devleti(KTFD) Başkanı Rauf Denktaş’tı. Uzatma için hazırlanan karar tasarısında Rum tarafının tercih ettiği unsurların yer aldığı fark edildi. Bu durumda Denktaş, tasarının unsurlardan arındırılmadığı takdirde uzatmaya onay vermeyeceklerini ifade etti. Büyükelçi Türkmen, Türkiye’nin de KTFD’nin alacağı kararı destekleyeceğini belirtti. Bu durumda, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki varlığı uzatılamayacaktı. Zira taraflardan KTFD ve Türkiye rıza vermediği için hukuken süreç uzatılamazdı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği bunun bir krize sebep olabileceğinden söz etti. Toplantı ertelendi. Hukuki olarak süreç uzatılmadığı takdirde Barış Gücü’nün görev süresi gece yarısı 00:00’da sona erecekti. Bunun üzerine BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BİNASINDAKİ SAATLER 23:55’TE DURDURULDU. Değişiklik yapılmadan ikna çabaları sürdürüldü fakat Türkmen ve Denktaş geri adım atmadılar. Sabaha karşı 04:30 sularında karar taslağının içeriği  bizim tercih ettiğimiz şekilde değiştirildi. Metni gördükten sonra Denktaş ve Türkmen uzatma için mutabakat bildirdiler. Konsey sabaha karşı 04:50’de toplandı. 430 sayılı karar kabul edildi. Başkan konuşma için kimseye söz vermedi. Oturum çok kısa bir süre içinde kapatıldı.

Birleşmiş Milletler, Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması için KKTC’nin rızasını almak zorundadır. Türkiye; uluslararası hukuku aksaksız işletmesi gereken BM’nin bu hukuksuzluğuna tepki vermek durumundadır. Türkiye garantör bir devlet olduğu gibi, KKTC’nin haklarının korunmasından da sorumludur. Tarihte gerekli durumda Birleşmiş Milletler bina saatlerinin durdurulması pahasına haklarımızın savunulduğu hatırlandığında, Türkiye’nin bugün de aynı vakur duruş ile hareket edeceğine inanıyoruz.