25 Şubat 2021 Anadolu Ajansı- Ermenistan’daki Darbeye Dair Yapılan ve Diğer Konulardaki Haber Özetleri

26 Şubat 2021

İstanbul Bahçelievler’de askeri bölgeyi keşif yaparak inceleyen DAEŞ terör şüphelisi Muhammed Yahya E. gözaltına alındı.

Edirne’den Yunanistan’a kaçma hazırlığında bulunan içlerinde Tuğgeneral olan 4’ü eski askeri personel 5 FETÖ şüphelisi tutuklandı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, 27-29 Nisan’da Cenevre’de düzenlenecek gayri resmi 5+1 toplantı Kıbrıs toplantısının olumlu bitmesini temenni ettiğini ifade etti.

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, BM öncülüğünde düzenleneceği açıklanan Kıbrıs konulu 5+1 gayri resmi toplantısında AB temsilcisinin bulunmasını kabul etmeyeceklerini, ve Türkiye ile beraber ulusal bir duruş sergileyeceklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Bosna Hersek ziyaretinde Türkiye ve Bosna Hersek arasında imzalanması temenni edilen Serbest Ticaret Anlaşması’nın TBMM safhasına geldiğinin altını çizerek iki ülke arasında ilişkilerin artırılacağını ifade etti.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yaparak ilişkilerde ayrıcalık olacağının altını çizdi.

Hırvatistan’ı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Müslüman cemaatinin temsilcileri ile görüştü ve “Hiçbir zaman yalnız değilsiniz. Türkiye ve Türk halkı olarak her zaman sizin yanınızdayız” şeklinde hislerini ifade etti.

Ermenistan’da ordu Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifa etmesini talep etti. Ülkede halk sokağa çıktı. Paşinyan karşıtları ve tarafları karşı-karşıya durumdadır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Ermenistan’da yaşanan darbe girişimi olaylarını kınadıklarını ifade ettiler.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şehit aileleri ve gazilere daire takdim töreninde yaptığı konuşmada “Ermenistan hiçbir zaman bu kadar acınası durumda olmamıştı. Onları bu duruma sokan liderleridir, hem ülkeyi 20 yıl yöneten Koçaryan-Sarkisyan rejimi hem de onlardan sonra gelen yönetim” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirterek “Yaşananlar Ermenistan’ın iç işleridir. Tüm tarafları itidale çağırıyoruz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ordunun siyasete karışmamasını söyleyerek demokrasinin tarafını tuttuklarını belirtmiştir.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu demokrasi tarafında olduklarını ifade etti ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada Ermenistan’da sükunetin taraftarı olduklarını belirtti.

DİĞER YAZILAR

Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
13 Nisan 2021

  Inuit Ataqatigiit Grönland seçimlerini kazanarak geleneksel Siumut liderliğini devirmiş oldu. Bu seçimlerde en önemli konuların başında Grönland’de yapılması...

Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
10 Nisan 2021

BAU DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı; “Hep başından beri söylediğim şeyi Rus Büyükelçi de söylemiş. Kanal İstanbul Montrö’yü etkilemez!!!”...