Karadeniz’de Olası Kriz: Transdinyester

31 Mart 2021

Transdinyester Cumhuriyeti Moldova’nın doğusunda, Dinyester Irmağı ile Ukrayna sınırı arasında uzanan, incecik bir alana sahip, bağımsızlığı hiç bir devletçe tanınmamış ülkedir.

İkinci Dünya Savaşından önce Besarabya Bölgesi’nin Molotov von Ribbentrop Paktı ile Sovyetler Birliği’ne bırakılması sonrası Sovyetler Birliği bu bölgede Dinyester Irmağı’nın doğusunu (özerk) ve Besarabya Bölgesi’ni kapsayan bir Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurdurmuştu.

 

En büyük etnik grubu Rusların oluşturduğu Transdinyester’de birçok etnik topluluk, dil ve kültür bulunmaktadır. Transdinyester Cumhuriyeti BM üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmayıp, yalnızca Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınmaktadır.

Transdinyester Cumhuriyeti’ndeki Rus 14. Ordusunu zor günlerin beklediği ifade ediliyor. Son bir senede Almanya’da Transdinyester Cumhuriyeti’ne dair yazılıp çizilen makalelerin 200 civarında olmasına bakılırsa bölgeye dair yaklaşan bir durum olduğunu söylemek abartı olmaz.

Ukrayna’nın Ruslara olan hıncını bu bölgeye girerek alacağı, Moldova Ordusu’nun giremeyeceği göz önünde bulunarak, Avrupa’dan gelen hareketin Ukrayna yoluyla gerçekleşeceği tahmin edilmekte. Coğrafi yapıya bakıldığında nehir doğal sınır durumunda olsa da Ukrayna tarafı müsait.

Batı yanlısı olması ile bilinen Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu’nun son zamanlarda Ukrayna ile yakınlaşmış olması da konuya ilişkin bir gösterge. Uzmanlara göre, Kırım için Avrupa’nın bu bölgeyi temizlemesi gerekiyor ve bu durum yakında Ukrayna yoluyla gerçekleştirilebilir.

DİĞER YAZILAR

Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
13 Nisan 2021

  Inuit Ataqatigiit Grönland seçimlerini kazanarak geleneksel Siumut liderliğini devirmiş oldu. Bu seçimlerde en önemli konuların başında Grönland’de yapılması...

Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
10 Nisan 2021

BAU DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı; “Hep başından beri söylediğim şeyi Rus Büyükelçi de söylemiş. Kanal İstanbul Montrö’yü etkilemez!!!”...