8 Mart – 14 Mart Haftalık Bülten

15 Mart 2021

 

 

DÜNYA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Myanmar’da gerçekleşen askeri darbenin ardından ilk kınamasını ilan etti. BMGK, Myanmar’da gerçekleşen askeri darbenin ardından sokağa çıkan göstericilere uygulanan şiddeti kınayan bir bildiri yayınladı.

ABD yönetimi, İsrail’in 1967 savaşı sırasında Gazze Şeridi’ni, Batı Şeria’yı ve Doğu Kudüs’ü işgal ettiğini tarihi bir gerçek olarak görüyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, geçtiğimiz Pazartesi günü gazetecilere yönelik düzenlenen bir toplantıda, Filistin-İsrail çatışmasına yönelik tutumun mevcut ABD yönetimi açısından önceki yönetimlerden nasıl farklı olduğu sorusuna yanıt verirken ilgili cümleyi ifade etti.

Yunanistan ve GKRY, Mayıs ayından itibaren AB’den gelen turistleri kabul edeceklerini açıkladı.

Avrupa Birliği, Gürcistan’daki siyasi güçler arasında diyalogu teşvik etmek adına bir arabulucu atadı. Bu görevin İsveç’teki Avrupa Komisyonu’nun eski başkanı Christian Danielson tarafından yürütüleceği açıklandı.

Gürcistan muhalefeti, hükümetin yeni seçim çağrısı yapmaması halinde 20 Mart’ta miting düzenleyeceğini duyurdu.

ABD Başkanı Biden, Papa’nın Irak ziyaretini “tarihi” olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Lukashenko’yu Avrupa’daki son diktatör olarak nitelendirdi. Anthony Blinken’e göre Washington, Belarus’taki siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep etmeye devam edecek.

ABD Yüksek Mahkemesi, Trump’ın seçimlerle ilgili son temyizini reddetti.

Beyaz Saray, Rusya Federasyonu’nun aşılarla ilgili dezenformasyonuyla mücadele etmek için önlemler alındığını ifade etti.

Yemen’de, Husiler tarafından Suudi Arabistan’ın Abhi Havalimanına yeni bir balistik füze saldırısı düzenlendi.

Amerika Birleşik Devletleri Yetkilileri, Tayvan’ın savunma yeteneklerini sürdürmesi ve geliştirmesine yardımcı olmanın planlandığını açıkladı.

Amerikan Uzay Kuvvetleri Komutanı General Raymond, uzayda uluslararası normların daha net tanımlanması çağrısında bulundu. Amerikalı General Raymond’a göre, artık uzaya kitle imha silahlarının yerleştirilmesinin yasaklanması dışında “başka kural yoktur”.

Amerikalı Üst Düzey Yetkililer, Maduro’nun müzakere etmeye istekli olduğunu göstermesi halinde ABD’nin şu anda uygulanmakta olan yaptırımları kaldırmayı düşüneceğini ifade ettiler.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde, Almanya ve Rusya devletleri tarafından devam edilen Kuzey Akım-2 projesine karşı yeni yaptırımlar uygulanması talep edildi. Mevcut olarak Kuzey Akım-2 projesinin %94’ü tamamlanmış durumdadır.

Lübnan Ordusu Tarafından Yapılan Açıklamada, vatandaşların görüşlerini özgürce ifade edebilme haklarının bulunduğu ifade edildi.

ABD Donanmasına ait uçak gemisi Dwight Eisenhower, Cebelitarık Boğazı’nı geçerek 8 Mart tarihinde Akdeniz’e girdi.

Çekya, Büyükelçiliğini geçtiğimiz Perşembe günü Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı. Arap Birliği ve Filistin’den kınamalar gerçekleştirildi.

Kohelet Policy Forum, isimli, 140 akademisyenin çalıştığı ve ABD’deki Yahudi Milyarderler tarafından fonlanan think-tank kuruluşunun İsrail’in devlet politikalarını önemli ölçüde etkilediği ve Filistin’in tamamen işgal edilmesi gerektiğini savunduğu Haaretz tarafından rapor ediliyor.

 

TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Akar’ın çağrılarıyla başlayan Mısır ile normalleşme sürecine dair, Mısır’la istihbarat, diplomatik ve ekonomik olarak iş birliği sürecimiz zaten devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En üst düzeyde değil de en üst düzeyin şöyle bir tık altında bu devam ediyor. Tabii gönlümüz özellikle ister ki yani Mısır’la olan bu süreci çok daha güçlü bir şekilde devam ettirelim. Onun için de yapılan bu istihbari, diplomatik ve bunun yanında siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra biz bunu çok daha ileri kademelere taşırız çünkü Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Herhalde Mısır halkını Yunanistan’ın yanına yerleştirmek mümkün değil.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Yunanistan ile ortak tatbikat uygulaması hakkında, “Suudi Arabistan’ın şu anda Yunanistan’la bir ortak tatbikata girmesi bile bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan’ı da böyle bir karar sürecinde görmek istemezdik. Tabii bunu da yine Suudi Arabistan yetkilileriyle ayrıca görüşeceğiz ki bu böyle olmamalıydı, olmamalıdır diye düşünüyoruz.” Dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Doğu Akdeniz’deki sorunlarının çözümünün diplomatik yollarla olması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin bazı durumlarda “Yunanistan’a yönelik provokatif hareketlerde” bulunduğunu iddia eden Blinken, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki bazı eylemlerinden “kaygı duyduklarını” ifade etti.

İsrail Başbakanı Netenyahu, Ankara ve Tel Aviv arasındaki normalleşme sürecine yönelik ilk demecini verdi. Bat-Yam şehrinde düzenlenen seçim toplantısında konuşan Netanyahu, “Evet Türkiye ile de görüşüyoruz, bu iyi bir gelişmedir” dedi.

İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Gaiani, ‘Türkiye’nin adil katılımı olmadan Doğu Akdeniz’de sürdürülebilir bir çözüme ulaşılamayacağını düşünüyorum.’ dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde Kıbrıs sorununda adil çözümden yana olduğunu söyledi. Beklendiği gibi, Kıbrıs çözümü için müzakereler Nisan ayında Cenevre’de 5 + 1 formatında gayri resmi bir toplantı olarak gerçekleştirilecek.

GKRY’da, AB’nin zirvedeki varlığının adadaki iki toplumun çıkarına yönelik olduğu iddia edildi. Zirve 27-29 Nisan tarihleri ​​arasında Cenevre’de yapılacak.

Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Karlov Suikastı Davasında, bugüne 7’si tutuklu olmak üzere 28 sanık yargılandı. 3 sanık ikişer kez, 2 sanık ise birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

13 Mart günü, Mısır Hükümeti’ne ait bir jet Antalya Havalimanı’na indi. Jet, 15 Ağustos 2018’de Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil tarafından Kahire’den Tel Aviv’e yapılan uçuşta kullanılmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “Libya’ya silah ve paralı asker gönderen ülkelerin çekilme zamanı çoktan geldi.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin üçüncü ünitesinin temel atma törenine görüntülü olarak bağlandılar.

Türk Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Irak’ı ziyaret eden Roma Kilisesi lideri Papa Francis adına Erbil’in hazırladığı hatıra puluna tepki gösterdi. Erbil’den ise pulların henüz onaylanmadığına yönelik bir açıklama geldi.

Mersin Uluslar arası Limanı genişliyor. Beyrut Limanı’ndaki vahim patlamadan sonra bölgede oluşan liman ihtiyacının ardından dünyanın pek çok büyük denizcilik şirketi Mersin Limanı’nı tercih etti. Bu tercihin ardından Mersin Limanı’nın kapasitesinde kalıcı olarak bir artış gözlendi. Liman, 400 metrelik iki mega geminin aynı anda yükleme boşaltma yapabileceği bir kapasiteye çıkacak.

DİĞER YAZILAR

Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
13 Nisan 2021

  Inuit Ataqatigiit Grönland seçimlerini kazanarak geleneksel Siumut liderliğini devirmiş oldu. Bu seçimlerde en önemli konuların başında Grönland’de yapılması...

Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
10 Nisan 2021

BAU DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı; “Hep başından beri söylediğim şeyi Rus Büyükelçi de söylemiş. Kanal İstanbul Montrö’yü etkilemez!!!”...