ABD’nin arabuluculuğunda İsrail Lübnan ile Deniz Yetki Alanı Görüşmeleri Gerçekleştirecek.

Joseph Krauss’un 26 Eylül’de APnews’da yayınlanan haberi:

 

 

Bir İsrail memurunun Cumartesi günü söylediğine göre önümüzdeki ay içerisinde İsrail ile Lübnan arasında ender olarak nitelendirilebilecek bir görüşme gerçekleşecek. Bu görüşmenin ana konusu ise iki ülke arasında uzun zamandır süren Deniz Yetki Alanı sorunu.

 

 

ABD’nin arabuluculuk yapacağı görüşmelerde İsrailli yetkilinin söylediğine göre Enerji Bakanı Yuval Steinitz İsrail delegasyonununa liderlik edicek. Üç ülkeden yetkililer büyük ihtimalle korona virüsü nedeni ile video konferans yapacaklar.

 

 

İsrailli yetkili devlet yönergeleri çerçevesinde adının gizlenmesini istedi. Lübnan’dan ise hali hazırda bir yorum gelmedi.

 

İsrail ve Lübnan’ın diplomatik ilişkileri bulunmamaktadır ve teknik olarak hala savaş halindedirler. Her biri kendi münhasır ekonomik bölgeleri olarak Akdeniz’in yaklaşık 860 kilometre karesini (330 mil kare) kendi hak iddia ettikleri alanlar olarak görmektedir.

 

 

Her ikisi de son yıllarda Akdeniz’de  bir dizi büyük enerji havzasının bulunması ardından Akdeniz’de yeni gaz sahalarını keşfetmeyi ve geliştirmeyi ummaktadırlar. Son yıllarda ABD’li diplomatlar iki ülke arasında gidip gelmekte ve doğrudan görüşmeleri oluşturabilmek için iki ülkeyi razı etmeye çabalamaktadır.

 

 

Şiddetli bir ekonomik krizin içerisinde olan Lübnan, özellikle denizaşırı enerji kaynaklarını geliştirmeye çok hevesli.

 

 

Trump yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in – ki bu ikisi İsrail ile hiçbir zaman savaşa girmemiş olan Körfez ülkeleridir – İsrail’i tanımayı ve diplomatik ilişkiler kurmayı kabul ettikleri son anlaşmaların ardından Orta Doğu’daki  başka diplomatik atılımları ve potansiyel diyaloğu kutlama isteklisi olarak görünmekte.

 

 

Geçmişte İsrail, ülkenin 1975-1990 iç savaşı sırasında sınır ötesi saldırılar başlatan Filistinli militanlarla savaşmak için Lübnan’ı işgal etmiş ve 2000 yılına kadar güney Lübnan’da bir toprak şeridini işgal altında bırakmıştır.

 

 

2006’da İsrail, İran destekli Lübnanlı militan grubu Hizbullah ile bir ay süren savaşa girmiştir. Hizbullah o zamandan beri roket ve füze cephaneliğini büyük ölçüde genişletmiş ve bugün İsrail bunu kendisine yöneltilmiş en acil askeri tehditlerinden biri olarak görmektedir.

 

 

İki tarafın da savaş arayışında olmadığına inanılıyor, ancak son yıllarda birkaç kez ateşli anlar yaşayan bu ikili açıklamalarında gelecekteki bir çatışmanın diğer taraf için çok daha yıkıcı olacağı konusunda açıklamalar yapmaya devam ediyor.

 

 

İsrail, ABD ve diğer ülkeler tarafından terörist bir grup olarak kabul edilen Hizbullah, Lübnan parlamentosuna ve hükümetine hakim olan siyasi bir ittifakın parçasıdır.

 

Kaynak:

 

 

Joseph Krauss -APnews

 

https://apnews.com/article/virus-outbreak-israel-lebanon-mediterranean-sea-united-states-c7524b206cfbcdab151e50ba15f0b166?fbclid=IwAR3IiUWrDLF-aeNWKsdRDu5jAenjN6OsRRiENpAOuMX9crEwTAaa8wkrxDs

 

Çeviren:

 

 

Zeynep Ceyhan – BAU DEGS Araştırmacısı