Akdeniz’de 19 Eylül 2020 Günü Gerçekleşen Hava Trafiğinin Analizi

19 Eylül 2020

 

<BAU DEGS çalışmasıdır. BAU DEGS’e atıfta bulunmadan kullanılamaz.>

 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz üzerindeki hak ve menfaatlerini korumasıyla beraber Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerini önlemek için çevre ülkeler üzerinde hava ve deniz trafiği yaşanmaya başlamıştı.

 

Flightradar24 ve MarineTraffic sistemleri üzerinden takip edilene göre 19 Eylül 2020 sabah saatleri itibariyle İtalya’nın Roma yakınlarında bulunan askeri havalimanı olan Aeroporto militare Mario de Bernardi’den kalkan İtalya Hava Kuvvetlerine bağlı C-130J ve C27J Spartan model iki hava aracından C130J uçağı Libya’nın Trablus kenti açıklarına kadar yaklaşıp yaklaşık 23 bin feet üzerinde geçiş yaptı. Bu sırada C130J’nin olduğu bölgede Libya’dan demir alan ve Türkiye’nin Ceyhan Limanına doğru yol alan Panama bandıralı “Drepanos” isimli tanker gemi üzerinde uçuş gerçekleştirdi.Bu uçuşun ardından İtalyan Hava Kuvvetlerine bağlı bu uçak radar sistemi üzerinden görünmeyecek duruma geçti. Bunlar olurken İtalya Hava Kuvvetlerine bağlı C27J tipi askeri nakliye hava aracı ise Yunanistan’a bağlı adaların üzerinden Doğu Akdeniz’e geçerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hava sahasını da kullanarak Lübnan’a doğru yol aldı.

 

Bunlar olurken Suriye Devletine bağlı Cham Wing Airlines ise A320-212 tipi yolcu uçağı ile Şam’dan kalkarak Türkiye’nin desteklediği BM tarafından tanından UMH’ye karşı savaşn darbeci Hafter kontrolü altındaki Bingazi’ye vardı.

 

Kimliği belirsiz olan bir hava aracı ise İsrail açıklarından radar da kendini gösterip Kıbrıs Adası’nın güneyinden geçerek batı kısımlarına doğru yani Türkiye’nin arama ve sondaj faaliyeti gerçekleştirdiği deniz yetki alanları üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

 

 

Kamer Berk Can
BAU DEGS Öğrenci Araştırmacı

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...