Amerikan Deniz Kuvvetleri İnsansız Araçları Raporu

6 Nisan 2021

Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin “Department of the Navy Unmanned Campaign Framework” isimli İnsansız Araçlar Raporunu özetleyen Bilg Notu aşağıda sunulmuştur.

ABD Deniz Kuvveleri envanterini, insansız savunma sistemlerine entegre etmeye devam ediyor! ABD’nin temel stratejisi; robotik, otonomi ve insan-makine takımlaşması olarak özetlenebilir!

ABD, %100 insansız saldırı uçağı projesini J-UCAS’ı rafa kaldırdı. Drone üretmeye yönelik ileri bir program da başlatmadı. Bunun yerine insansız deniz araçlarına odaklanan ABD’nin, ana odaklarından birisi de % 100 otonom olması hedeflenen botlar ve gemi projelerinden oluşuyor.

ABD’nin denizcilik alanında geliştirdiği projeler ar-ge çalışmalarının temelini oluşturuyor;

Kesintisiz takipli insansız gemi (ACTUV) ve Deniz Avcısı projeleri de savunma stratejilerinin önemli projelerinden birisi olarak öne çıkıyor.

ABD’nin geliştirdiği, İnsansız Deniz Avcılarının maliyeti 21 milyon dolar, bir destroyerin maliyeti ise 1.6 milyar dolar.

ABD’nin “Yarı Otonom Gemi Savar Füzesi olan LRASM’lar da geliştirilme stratejisi içine alınan projelerden birisi. Deniz kuvvetleri ABD’nin savunma ve otomasyon politikalarına yön veriyor.

Günümüzde 30 ülke gemilerini, deniz araçlarını ve deniz üslerini korumak için çeşitli tiplerde otonom silahlar kullanıyor ve Deniz Kuvvetlerindeki yapay zeka altyapısını güçlendirmektedir.

Türkiye, özellikle denizcilik alanında otonom savunma sistemlerine tıpkı ABD gibi öncelik vermeli. Yapay zekaya dayalı insansız su araçları ve otonom füzelere sahip bir Türkiye’nin denizlerdeki gücüne büyük bir katkı sağlayacağı aşikardır.

Unutulmamalıdır ki; Yarının galipleri yapay zekadan en iyi şekilde yararlananlar olacaktır! Türkiye’nin de denizlerdeki hakimiyet için yapay zeka ve otomasyon teknolojilerine öncelik tanıması uygun olur.

Şafak Yıldırım

BAU DEGS Genç Gönüllü Araştırmacısı

Kaynak: https://www.navy.mil/Portals/1/Strategic/20210315%20Unmanned%20Campaign_Final_LowRes.pdf?ver=LtCZ-BPlWki6vCBTdgtDMA%3D%3D

DİĞER YAZILAR

Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
Grönland seçimlerini kazanarak Geleneksel Siumut Liderliğini Deviren Inuit Ataqatigiit
13 Nisan 2021

  Inuit Ataqatigiit Grönland seçimlerini kazanarak geleneksel Siumut liderliğini devirmiş oldu. Bu seçimlerde en önemli konuların başında Grönland’de yapılması...

Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
Rusya’dan kritik ‘Kanal İstanbul’ ve ‘Montrö’ açıklaması: “Değiştirilmesi söz konusu değil.”
10 Nisan 2021

BAU DEGS Başkanı Doç.Dr. Cihat Yaycı; “Hep başından beri söylediğim şeyi Rus Büyükelçi de söylemiş. Kanal İstanbul Montrö’yü etkilemez!!!”...