ANDREAS MAVROYANNİS “TÜRKİYE İÇİN ORTAM OLUMSUZ BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM”

 

Kıbrıs sorununda beklenmekte olan gelişmeler arifesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kararı ile BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrılan Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, konjonktürde Türkiye için olumsuz bir ortam yarattığını belirterek “bize sunulan bu fırsatı kaçırmamalıyız” uyarısında bulundu.

 

Fileleftheros’un haberine göre Mavryoannis New York Daimi Temsilciliği’nden ayrılacak olması nedeniyle “Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi (PSEKA) ve “Amerika Kıbrıslılar Federasyonu” tarafından dijital ortamda düzenlenen veda etkinliğinde konuştu
Genel Sekreter’in toplamaya çalıştığı gayrı resmî 5+1 konferansı “iddialı hedef” diye niteleyen ve “bize sunulmakta olan fırsat penceresini yitirmememiz gerek” uyarısında bulunan Mavryoannis gayrı resmî konfedransın New York’ta, Greentree’de yer alacağını da söyledi.
Andreas Mavroyannis Greentree görüşmesine değinirken “özlü müzakere aşamasına varmayı başarırsak, çözüm bulmaya dair gerçek olasılık olup olmadığını göreceğiz” dedi, şunları da söyledi:

 

“Türkiye saldırgan politikalarını gözden geçirirse şu anda ilerleme için bazı olasılıklar var. Amerikan Başkanlık seçiminden sonra Türkiye, yeni Amerikan hükümetinden tam olarak ne beklemesi gerektiğini bilmiyor. AB’nin Türkiye’nin meydan okumalarına, yaptırımla ilgili tonları yükselterek tepki göstermesinin yarattığı bir belirsizlik de var. Katar ile Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri ile ilişkileri rehabilite çabaları ile İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile ilişkilerinin normalleştirilmesi anlaşması Türkiye’ye olumsuz bir ortam yarattı.”

 

BM Güvenlik Konseyi kararının benimsenmesinin ardından Anastasiadis, Mavroyannis’in daimi temsilcilikten alınmasına ve yerine, daha önce Daimi Temsilci Vekili olarak New York’ta görev yapmış büyükelçi Andreas Hacihrisanthu’nun atanmasına karar verdi.

 

Kaynak: Phile News

 

https://www.philenews.com/eidiseis/politiki/article/1109880/sto-greentree-sti-nea-yorki-i-atypi-pentameris