ANDREAS MAVROYANNİS “TÜRKİYE İÇİN ORTAM OLUMSUZ BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM”

26 Ocak 2021

 

Kıbrıs sorununda beklenmekte olan gelişmeler arifesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kararı ile BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrılan Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, konjonktürde Türkiye için olumsuz bir ortam yarattığını belirterek “bize sunulan bu fırsatı kaçırmamalıyız” uyarısında bulundu.

 

Fileleftheros’un haberine göre Mavryoannis New York Daimi Temsilciliği’nden ayrılacak olması nedeniyle “Kıbrıs Mücadelesi Dünya Koordinasyon Komitesi (PSEKA) ve “Amerika Kıbrıslılar Federasyonu” tarafından dijital ortamda düzenlenen veda etkinliğinde konuştu
Genel Sekreter’in toplamaya çalıştığı gayrı resmî 5+1 konferansı “iddialı hedef” diye niteleyen ve “bize sunulmakta olan fırsat penceresini yitirmememiz gerek” uyarısında bulunan Mavryoannis gayrı resmî konfedransın New York’ta, Greentree’de yer alacağını da söyledi.
Andreas Mavroyannis Greentree görüşmesine değinirken “özlü müzakere aşamasına varmayı başarırsak, çözüm bulmaya dair gerçek olasılık olup olmadığını göreceğiz” dedi, şunları da söyledi:

 

“Türkiye saldırgan politikalarını gözden geçirirse şu anda ilerleme için bazı olasılıklar var. Amerikan Başkanlık seçiminden sonra Türkiye, yeni Amerikan hükümetinden tam olarak ne beklemesi gerektiğini bilmiyor. AB’nin Türkiye’nin meydan okumalarına, yaptırımla ilgili tonları yükselterek tepki göstermesinin yarattığı bir belirsizlik de var. Katar ile Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri ile ilişkileri rehabilite çabaları ile İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile ilişkilerinin normalleştirilmesi anlaşması Türkiye’ye olumsuz bir ortam yarattı.”

 

BM Güvenlik Konseyi kararının benimsenmesinin ardından Anastasiadis, Mavroyannis’in daimi temsilcilikten alınmasına ve yerine, daha önce Daimi Temsilci Vekili olarak New York’ta görev yapmış büyükelçi Andreas Hacihrisanthu’nun atanmasına karar verdi.

 

Kaynak: Phile News

 

https://www.philenews.com/eidiseis/politiki/article/1109880/sto-greentree-sti-nea-yorki-i-atypi-pentameris

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...