AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU’NUN KIBRIS TÜRK TOPLUMU İÇİN YARDIM PROGRAMI’NIN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

12 Ekim 2020

 

Avrupa Komisyonu, mevcut Kıbrıs çözüm müzakerelerine destek sağlamakta ve Kıbrıs Türk toplumu için Yardım Programı’nı uygulamaktadır.

 

Hedef

 

Kıbrıs, AB’ye 2004 yılında fiilen bölünmüş bir ada olarak katıldı. 26 Nisan 2004 tarihinde Avrupa Birliği Konseyi, “Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonuna son verme ve Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınmasını teşvik ederek Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini kolaylaştırma” kararlılığını açıkladı. Ancak Güney Kıbrıs’ın engellemeleri nedeniyle AB Konseyi’nin kararı tam anlamıyla uygulanamadı ve Annan Planı’na “evet” diyen Kıbrıslı Türkler; Birlik’in dışarısında bırakıldı. Oluşan bu duruma bir çözüm getirmek için Avrupa Komisyonu; 2006/389 sayılı Tüzük ile Kıbrıs Türk toplumuna bir yardım programı uygulamaktadır. Program; Komisyon’un Yapısal Reform Desteği Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmektedir.

 

Program, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınmasını teşvik ederek Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır ve özellikle aşağıdaki hususlara vurgu yapmaktadır:

 

  • adanın ekonomik entegrasyonu

 

  • iki toplum arasında ve AB ile temasların iyileştirilmesi

 

  • Kıbrıs sorununun kapsamlı bir şekilde çözümlenmesinin ardından AB müktesebatına hazırlığı kapsamaktadır.

 

2006-2018 döneminde AB, Kıbrıs Türk toplumunu destekleyen projelere yaklaşık 520 milyon Euro tahsis etti.

 

 

Belirli program hedefleri

 

 

  • Kıbrıs Türk toplumunda sosyal ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek;

 

  • Altyapıyı geliştirmek ve yenilemek;

 

  • Uzlaşmayı teşvik etmek, güven inşa etmek ve sivil toplumu desteklemek;

 

  • Kıbrıslı Türkler ve diğer AB vatandaşları arasındaki bilgi ve temaslar yoluyla Kıbrıs Türk toplumunu AB’ye yakınlaştırmak;

 

  • Kıbrıs sorununun kapsamlı bir şekilde çözülmesi kararlaştırıldığında, Kıbrıs Türk toplumunun AB hukukunun uygulanmasına hazırlanmasına yardımcı olmak.

 

Yapısal Reform Desteği Genel Müdürlüğü, Lefkoşa’nın kuzey kesiminde, yararlanıcı toplulukla bir temas olarak hareket etmek ve yardımın sağlanmasına yardımcı olmak için bir Program Destek Ofisi kurmuştur.

 

 

 

Sürdürülebilir Birleşik Kıbrıs’a yatırım yapmak[1]

 

 

Kıbrıs Türk toplumu için AB Yardım Programı aracılığıyla AB, Kıbrıs Türk toplumunda altyapıyı geliştirmek ve çevreyi iyileştirmek için özel bir hedef belirlemiştir. Bu projeler, adanın yeniden birleşmesi için gerekli olan altyapı ve çevre korumasını Avrupa standartlarına yaklaştırmaktadır. Ancak Türkiye ve KKTC; Güney Kıbrıs’ın müzakerelerdeki tek taraflı anlayışı ve uzlaşma tutumu nedeniyle özellikle 2017 yılındaki Crans Montana görüşmelerinden sonra, federasyon temelli değil; iki devlet çözümü temel almaktadır.

 

 

Becerileri Artırmak için Eğitim

 

 

Yardım Programı, yeniden birleşmenin yolunu açmak için Kıbrıs’taki iki toplumu daha yakın bir araya getirmeyi hedefliyor. 2006 yılından bu yana, Kıbrıs Türk toplumu için Yardım Programı, eğitim yoluyla becerilerin artırılması için yaklaşık 40 milyon € tahsis etti.

 

 

Emre ERDEMİR

 

 

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

[1]Birleşik Kıbrıs hedefi; AB ve Güney Kıbrıs tarafından savunulan, Türkiye’nin garantörlüğü ile KKTC’nin egemenliğini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.. Bu hedefin detayları için bkz. https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/funding-opportunities/funding-programmes/overview-funding-programmes/aid-programme-turkish-cypriot-community_en

 

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...