Avrupa Parlamentosu’nun 17 Eylül 2020 Tarihli Ülkemizin Doğu Akdeniz Faaliyetleri ile İlgili Aldığı Kararın Çevirisi

19 Eylül 2020

 

<BAU DEGS çalışmasıdır. BAU DEGS’e atıfta bulunmadan kullanılamaz.>

 

BAU DEGS Notu

 

Avrupa Birliği sürecinde Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olan Polonya 1999 yılında Türkiye’nin de desteğiyle NATO’ya girmesinden itibaren Türkiye ile artan bir ekonomik ve siyasi ilişki içerisine girmiştir. 2019 yılında ikili ticaret hacminin 6,05 milyar dolar, ileri dönemler içinse ikili ticaret hacminin 10 milyar dolardan fazla olması hedeflenmiştir.

 

17 Eylül 2020 tarihinde Avrupa Parlamentosu Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de haklı çıkarlarını savunmasına karşı bölgedeki Türkiye’nin faaliyetlerini kınayıp Yunanistan’ın yanında olduğunu belirten bir tavsiye kararı yayınlamıştır. Bu tavsiye kararında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma ve sondaj çalışmalarının derhal bitirilmesi istenmiştir.

 

Yunanistan hava sahası Yunanistan ve Kıbrıs’ın karasularını ihlal etmeyi bırakmasını söylemişlerdir.

 

Bu kararının kabul edilmesinden sonra Avrupa Parlamentosu içerisinde Polonya’nın iktidar partisi’nin AB Parlamentosu grubu, Türkiye’ye karşı verilen kararı desteklemedi ve diyaloğun ilerlemenin doğru yolu olduğunu söyledi.

 

 

Başlıkta belirtilen kararın çevirisi aşağıdadır:

 

“AP milletvekilleri, Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki eylemlerini kınıyor ve iki üye devletle tam dayanışma ifade ediyor. Parlamento üyeleri, devam eden anlaşmazlık ve buna bağlı olarak AB üye devletleri ile bir AB aday ülkesi arasında daha fazla askeri tırmanma riski ile ilgili endişelerini dile getirdiler. Karar; 601 lehte 57 aleyhte ve 36 çekimser oy sonucu alınmıştır. AB’nin çıkarlarını savunmada net ve kararlı olduklarını belirten AP milletvekilleri, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de herhangi bir yasadışı arama ve sondaj faaliyetine derhal son vermeye, Yunan hava sahasını ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi karasularını ihlal etmekten kaçınmaya ve “milliyetçi savaş çığırtkanlığı söylemini durdurmaya” çağırıyor.

 

AP milletvekilleri, bir çözümün ancak diyalog, diplomasi ve müzakereler yoluyla bulunabileceğini söylüyor ve başta Türkiye olmak üzere ilgili tüm aktörleri askeri güçlerini bölgeden çekerek acil bir gerilimi azaltma taahhüdünde bulunmaya çağırıyorlar. Türkiye’nin, gerilimi azaltmanın ilk adımı olarak sismik araştırma gemilerinden birini 12 Eylül’de bölgeden çekme kararını memnuniyetle karşılayan yetkililer, aynı zamanda Türkiye’nin başka bir sondaj gemisinin görev süresini uzatma planlarını da kınadı.

 

AP milletvekilleri, Türkiye’deki vahim insan hakları durumundan ve demokrasi ve hukukun üstünlüğünün aşınmasından ciddi şekilde etkilenen AB-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumu hakkında ciddi endişelerini dile getirmektedir.

 

AP; hem Türkiye’yi hem de üye devletleri Libya’daki siyasi diyaloğu desteklemeye ve BMGK tarafından dayatılan silah ambargosuna uymaya çağırmaktadır. AP milletvekilleri, mevcut Türk dış politikasının ve Akdeniz’deki diğer eylemlerin Suriye de dahil olmak üzere bölgenin istikrarı üzerindeki olumsuz etkisinden endişelidirler. Daha fazla yaptırımın ancak diyalog yoluyla önlenebileceğinde ısrar ederek, Konsey’i sektörel ve hedefli olması gereken ve Türkiye halkı veya orada yaşayan mülteciler üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacak daha fazla kısıtlayıcı tedbirler geliştirmeye hazır olmaya çağırıyorlar.”

 

 

Çeviren: Emre Erdemir

 

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynak: Avrupa Parlamentosu

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20200910IPR86828/eastern-mediterranean-turkey-must-immediately-end-illegal-drilling-activities

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...