BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİ 19 MAYIS MEDYA BÜLTENİ

20 Mayıs 2021

19 MAYIS TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA BÜLTENİ

YAZILI BASIN YANSIMALARI

BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’I TÜRKİYE’NİN LİBYA GİBİ FİLİSTİN’LE DE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI İMZALAMASINI TEKLİF ETTİ. MİLLİYET GAZETESİ GÜNERİ CIVAOĞLU KÖŞE YAZISINA TAŞIDIĞI BU ÖNERİ POLEMİK MEDYA’DA HABER OLDU

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/netameli-catisma-soylemi-6508905

Güneri Cıvaoğlu; “Emekli Amiral Doç. Cihat Yaycı’nın başında bulunduğu BAU DEGS (Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi) tarafından önerilen “Filistin’e Libya modeli” projesi çok ses getirdi” diyerek Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya atıfta bulunmuştu. Polemik Medya köşe yazsını haber yaptı.

BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’I MISIR-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ. AYDINLIK GAZTESESİ AÇIKLAMAYI MANŞETTEN YAYINLADI

https://www.aydinlik.com.tr/haber/amiral-cihat-yayci-turkiye-misir-anlasmasi-enerji-piyasasini-sarsar-244702

Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın şu açıklamaları öne çıktı:

“Türkiye ile Mısır birlikte oturup deniz yetki alanı sınırlandırma anlaşması imzalarsa, bu Mısır’ın lehine olur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile imzaladığı anlaşmada zaten 11 bin 500 kilometrekare deniz yetki alanı kaybettiler. Yani Mısır, Kıbrıs Adası’ndan daha büyük bir deniz alanını kaybetti. Mısır kendi milletinin geleceğini, kendi milletinin denizini düşünmüyorsa bunu kim düşünecek? Bakın ne Türkiye düşmanlığı Mısır’ın işine yarar, ne de Mısır düşmanlığı Türkiye’nin işine yarar! İkisi adilane oturmalı konuşmalı. Türkiye zaten şu anda Mısır’a sahip olduğu deniz yetki alanlarından daha fazlasını senelerdir teklif ediyor.”

“Yunanistan da Mısır’ı kandırmıştır” diyen Cihat Yaycı, konunun teknik açıklamasını ise şöyle yaptı: “Sınırlandırma çizgisi hesaplaması adalara göre yapıldığı için Mısır’ın büyük kaybı olmuştur. Yunanistan Mısır’a, dünyada hiçbir devletin kabul etmediği, kendisini takımada devleti olarak kabul ettirmiştir. Yani benim deniz sınırlarım adalarımdan başlar demiştir ve Yunanistan kendisini Filipinler, Endonezya gibi bir devlet olarak kabul ettirmiştir. Eğer Yunanistan ile Mısır iki kıta devleti olarak anakaralarına göre sınırlandırma yapmış olsalardı, Mısır’ın binlerce kilometrekare daha deniz yetki alanı alması lazımdı.”

“Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yaptığı anlaşmayla, Türkiye’yle yapacağı anlaşmaya göre 11 bin 500 kilometrekare deniz alanı kaybetti. Aynı şekilde Yunanistan’ın teklif ettiği deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Mısır’a Türkiye ile yapacağı anlaşmaya göre 15 bin kilometrekare alan kaybettiriyordu. Ancak Türkiye’nin de telkinleriyle ciddi bir pazarlık yapıldı ve Yunanistan iddia ettiği deniz alanının neredeyse yarısından vazgeçmek zorunda kaldı. Neticede, Yunanistan ve GKRY, Mısır’ın deniz yetki alanlarını hileyle gasp etmişlerdir. Aslında artık Mısır da bunun farkına varıyor. Mısır, Yunanistan ile yaptığı anlaşmada ikinci bir noktayı da vurgulamış oldu. Meis Adası’nın Yunanistan’ın kıta sahanlığı olduğu iddiasını reddetti.”

YENİŞAFAK GAZETESİ GAZETESİ BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’I TÜRKİYE’NİN LİBYA GİBİ FİLİSTİN’LE DE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI İMZALAMASINI ÖNERSİNİ ARDINDAN YUNAN BASININDAN GELEN TEPKİLERİ HABER YAPTI

https://www.yenisafak.com/dunya/libya-modeli-atinayi-korkuttu-3634100

Yeniafak Gazetesi haberi “Libya Modeli Atina’yı Korkuttu”, “Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın, “Filistin ile deniz yetki anlaşması imzalayalım” önerisi Atina’yı hareketlendirdi. Dışişleri Bakanı Nicos Dendias soluğu Kudüs’te alarak İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüştü. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki’den ret cevabı alan Dendias daha sonra Başbakan Muhammed Iştiyye tarafından kabul edildi. Yaycı, Libya gibi Filistin ile de deniz yetki anlaşması imzalanması teklifini Yeni Şafak aracılığıyla yapmıştı.” Başlığıyla yayımladı.

İNTERNET BASIN YANSIMALARI

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİ’NİN EDİNDİĞİ BİLGİYE GÖRE GKRY AÇIKLARINDA BULUNAN ODİN FİNDER GEMİSİ, TÜRK DENİZ YETKİ ALANLARINDA ARAŞTIRMA YAPMAK İSTİYOR. BAU DEGS HABERİ “DOĞU AKDENİZ ENERJİ SAHALARINDAKİ İŞGALLERE BİR YENİSİ DAHA MI EKLENECEK?” BAŞLIĞIYLA YAYIMLADI

https://baudegs.com/dogu-akdeniz-enerji-sahalarindaki-isgallere-bir-yenisi-daha-mi-eklenecek/

HABER ERK SİTESİ BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN FİLİSTİN MEB TEKLİFİNİ HABER YAPTI

https://www.habererk.com/gundem/cihat-yayci-filistin-le-deniz-yetki-anlasmasi-imzalansin-h146666.html

Cihat Yaycı’dan Mısır değerlendirmesi şu başlıkla paylaşıldı: Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye’nin elinin güçleneceğini belirterek Libya gibi Filistin’le de deniz yetki anlaşması imzalaması gerektiğini söyledi.

Yaycı’nın şu sözleri paylaşıldı.

“Mavi Vatan” kavramının mimarlarından olan ve ‘FETÖ metre’ yöntemini geliştirmesiyle bilinen Emekli Amiral Cihat Yaycı, Türkiye’nin Libya gibi Filistin’le de deniz yetki anlaşması imzalamasını teklif etti. Yaycı, “Bu anlaşma Filistin’in uluslararası tanınırlığını ve dolayısıyla reel politik açıdan Filistin’e desteği arttıracaktır”

“Biz İsrail’le komşu olduğumuzu söylerken, Filistin’le komşu olduğumuzu da söylüyorduk. Bu komşuluğun getirdiği avantaj kullanılmalı. Filistin’le bir anlaşma yapılabilir mi? Yapılabilir. Türkiye’nin sınırlandırma anlaşması yapacağı yer Gazze Şeridi’dir. Filistin’in iki başlılığı burada geçerli değil.”

“Libya’daki gibi bir pozisyon da oluşturulabilir. Burada İsrail faktörü de anlaşmaya engel değil. Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na (East-Med) Filistin üye olabiliyorsa bizimle de anlaşma imzalayabilir. East-Med üyeliği, Filistin’in Doğu Akdeniz’de kıyısı olan başlı başına uluslararası bir birim olduğunun göstergesidir. Böyle bir anlaşma, East-Med üzerinden Türkiye’ye karşı oynanan oyunu lehimize çevirebilir. Bizim açımızdan stratejik bir satranç hamlesi olacaktır.”

“Bu anlaşma imzalandığı taktirde Filistin’in denizlerdeki doğalgazdan hak almasını sağlarız. Filistin’e destek olurken, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin de oyununu bozarız. İsrail Doğu Akdeniz’deki ittifakları gereği görüntüde karşı çıksa da, East-Med’e üye Filistin’in yapacağı böyle bir anlaşmaya çok büyük tepki vermeyecektir. Hem Filistin, hem Doğu Akdeniz’deki kazanımlar düşünüldüğünde böyle bir anlaşmanın tam zamanı. Bu anlaşma, Filistin’in uluslararası tanınırlığına büyük katkı sağlayacağı gibi, reel politik açıdan Filistin’e uluslararası desteği de arttıracaktır. Böyle bir gelişme karşısında İsrail uluslararası camiada başkalarıyla bambaşka şekilde karşı karşıya kalır.”

ORTADOĞU HABER SİTESİ; BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİ BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN AÇIKLAMLARINI GÜNDEMİNE TAŞIDI

https://www.ortadoguhaber.com/index.php/haberler/yunanistan-filistin-le-deniz-siniri-anlasmasi-imzalamak-istiyor

“Yunanistan, Filistin’le deniz sınırı anlaşması imzalamak istiyor” başlığıyla haberi yayınlayan Ortadoğu, “Geçtiğimiz günlerde müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın Türkiye’nin Filistin’le deniz sınırları anlaşması imzalaması önerisi Yunanistan’da büyük yankı getirdi. Bu açıklamaların Yunan basınında yer almasının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün İsrail ve Filistin’e ani bir ziyaret gerçekleştirdi. Ancak Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, Ramallah’da Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ile görüşmeyi reddetti.” Diyerek Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın açıklamalarına atıfta bulundu.

BİRÇOK HABER SİTESİ BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİ BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN AÇIKLAMLARINI GÜNDEME GETİRDİĞİ TÜRKİYE VE FİLİSTİN OLSAI MEB ANLAŞMASI ÖNERİSİNİN YUNANİSTAN ETKİLERİNİ HABER YAPTI

YENİAKİT

https://www.yeniakit.com.tr/haber/cihat-yaycinin-filistin-cagrisi-yunanistani-tutusturdu-1540880.html

“Cihat Yaycı’nın Filistin çağrısı Yunanistan’ı tutuşturdu!”

“Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın, “Filistin ile deniz yetki anlaşması imzalayalım” önerisi Yunanistan’ı panikletti. Dışişleri Bakanı Nicos Dendias soluğu Kudüs’te alarak İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüştü.” Manşetiyle Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya atıfta bulundular.

YENİŞAFAK

https://www.yenisafak.com/dunya/libya-modeli-atinayi-korkuttu-3634100

“Libya modeli’ Atina’yı korkuttu.”

“Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın, “Filistin ile deniz yetki anlaşması imzalayalım” önerisi Atina’yı hareketlendirdi. Dışişleri Bakanı Nicos Dendias soluğu Kudüs’te alarak İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüştü. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki’den ret cevabı alan Dendias daha sonra Başbakan Muhammed Iştiyye tarafından kabul edildi. Yaycı, Libya gibi Filistin ile de deniz yetki anlaşması imzalanması teklifini Yeni Şafak aracılığıyla yapmıştı.” Başlığıyla Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya açıklamalarını haber yaptılar.

QOSHE

https://qoshe.com/news/1951394899369086787584

Güneri Cıvaoğlu; “Emekli Amiral Doç. Cihat Yaycı’nın başında bulunduğu BAU DEGS (Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi) tarafından önerilen “Filistin’e Libya modeli” projesi çok ses getirdi” diyerek Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya atıfta bulunmuştu. Qoshe sitesi köşe yazısını haber yaptı.

MEMURLAR NET

https://www.memurlar.net/haber/971667/libya-modeli-atina-yi-korkuttu.html

“Libya modeli’ Atina’yı korkuttu”

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın, “Filistin ile deniz yetki anlaşması imzalayalım” önerisi Atina’yı hareketlendirdi. Dışişleri Bakanı Nicos Dendias soluğu Kudüs’te alarak İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüştü. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki’den ret cevabı alan Dendias daha sonra Başbakan Muhammed Iştiyye tarafından kabul edildi. Yaycı, Libya gibi Filistin ile de deniz yetki anlaşması imzalanması teklifini Yeni Şafak aracılığıyla yapmıştı.” Başlığıyla Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya açıklamalarını haber yaptılar.

GÖRSEL BASIN YANSIMALARI

FİLİSTİN’LE ‘LİBYA MODELİ’ UYGULANABİLİR Mİ? ANLAŞMASININ DENGELERİ NASIL ETKİLER? “MAVİ VATAN” KAVRAMININ MİMARLARINDAN MÜSTAFİ TÜMAMİRAL DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN AÇIKLAMALARINI ÜLKE TV HABER YAPTI

BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’ININ “TÜRKİYE’NİN LİBYA GİBİ FİLİSTİN’LE DE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI İMZALAMANMASI” TEKLİFİNİ KANAL 7’DE YORUMLADI

MÜSTAFİ TÜMAMİRAL DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’ININ “TÜRKİYE’NİN LİBYA GİBİ FİLİSTİN’LE DE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI İMZALAMANMASI” TEKLİFİNİN DETAYLARINI HÜLYA OKUR İLE SÜPER GÜNDEM HABER SİTESİNDE YORUMLADI

https://www.superhaber.tv/cihat-yayci-iit-israil-ve-destekcilerine-petrol-akisini-durdurabilir-video-339464

https://www.youtube.com/watch?v=3LOUkNUH0jU

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...