Batı Trakya Basınından: “Yüce Türk Milletine bağlılığımızı beyan etmek için, Dünya’ya meydan okumanın da sembolü haline gelen “ORUÇ REİS” Araştırma Gemimizin adını vererek bu bağlılığı perçinlemeyi amaçladık.”

13 Eylül 2020

 

“Yüce Türk Milletine bağlılığımızı beyan etmek için, Dünya’ya meydan okumanın da sembolü haline gelen “ORUÇ REİS” Araştırma Gemimizin adını vererek bu bağlılığı perçinlemeyi amaçladık.”

 

Doğu Akdeniz’de gerginliğin iyice tırmandığı bir dönemde, vatandaşı olan Batı Trakya Türkleri’ni de hedef alan Yunanistan’a BTTDD’inden anlamlı bir mesaj verildi. Bursa Batı Trakya Spor Kulübü’ne ‘Genel Merkez Temsilciliği’ statüsü kazandırılırken, Temsilciliğe Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren sismik araştırma gemisi ‘ORUÇ REİS’in adı verildi.

 

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin: Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör ülke olarak yer aldığı 24 Temmuz 1923’teki Lozan Antlamasına göre himayesinde kaldığımız doğduğumuz topraklarda, Batı Trakya’da varlığımızı devam ettirme mücadelesi verirken, en üst perdeden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda ki “Bizler Batı Trakya’daki soydaşlarımızın dirisini de, ölüsünü de yalnız bırakmayız” söylemi bizlere bir kez daha güven vermiş ve huzur içinde doğduğumuz topraklarda yaşam mücadelesi bundan sonrada vermemizi sağlayacaktır.

 

Bu sebeple bizler de Batı Trakya Türkleri olarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve anavatanımıza teşekkürlerimizi sunmak ve parçası olduğumuz Yüce Türk Milletine bağlılığımızı beyan etmek için bugün buradaki temsilciliğimizin ismini, Türkiye Cumhuriyetinin kıta sahanlığında kalan karasularındaki yer altı kaynaklarını gün yüzüne çıkarmak için ortaya koyduğu iradenin ve Dünya’ya meydan okumanın da sembolü haline gelen “ORUÇ REİS” Araştırma Gemimizin adını vererek perçinlemeyi amaçladık. Bugün de bunu ortaya koyduk. Tavrı net olan bizler bölgede süren ve Yunanistan tarafından ısrarla tırmandırılan bu gerginliğin diplomasi ve diyalog yolu ile çözülmesini umut ediyoruz.

 

 

Kaynak: Birlik Gazetesi

http://birlikgazetesi.org/oruc-reisin-adini-verdiler/

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...