Batı Trakya Basınından: “Yüce Türk Milletine bağlılığımızı beyan etmek için, Dünya’ya meydan okumanın da sembolü haline gelen “ORUÇ REİS” Araştırma Gemimizin adını vererek bu bağlılığı perçinlemeyi amaçladık.”

 

“Yüce Türk Milletine bağlılığımızı beyan etmek için, Dünya’ya meydan okumanın da sembolü haline gelen “ORUÇ REİS” Araştırma Gemimizin adını vererek bu bağlılığı perçinlemeyi amaçladık.”

 

Doğu Akdeniz’de gerginliğin iyice tırmandığı bir dönemde, vatandaşı olan Batı Trakya Türkleri’ni de hedef alan Yunanistan’a BTTDD’inden anlamlı bir mesaj verildi. Bursa Batı Trakya Spor Kulübü’ne ‘Genel Merkez Temsilciliği’ statüsü kazandırılırken, Temsilciliğe Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren sismik araştırma gemisi ‘ORUÇ REİS’in adı verildi.

 

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin: Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör ülke olarak yer aldığı 24 Temmuz 1923’teki Lozan Antlamasına göre himayesinde kaldığımız doğduğumuz topraklarda, Batı Trakya’da varlığımızı devam ettirme mücadelesi verirken, en üst perdeden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda ki “Bizler Batı Trakya’daki soydaşlarımızın dirisini de, ölüsünü de yalnız bırakmayız” söylemi bizlere bir kez daha güven vermiş ve huzur içinde doğduğumuz topraklarda yaşam mücadelesi bundan sonrada vermemizi sağlayacaktır.

 

Bu sebeple bizler de Batı Trakya Türkleri olarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve anavatanımıza teşekkürlerimizi sunmak ve parçası olduğumuz Yüce Türk Milletine bağlılığımızı beyan etmek için bugün buradaki temsilciliğimizin ismini, Türkiye Cumhuriyetinin kıta sahanlığında kalan karasularındaki yer altı kaynaklarını gün yüzüne çıkarmak için ortaya koyduğu iradenin ve Dünya’ya meydan okumanın da sembolü haline gelen “ORUÇ REİS” Araştırma Gemimizin adını vererek perçinlemeyi amaçladık. Bugün de bunu ortaya koyduk. Tavrı net olan bizler bölgede süren ve Yunanistan tarafından ısrarla tırmandırılan bu gerginliğin diplomasi ve diyalog yolu ile çözülmesini umut ediyoruz.

 

 

Kaynak: Birlik Gazetesi

http://birlikgazetesi.org/oruc-reisin-adini-verdiler/