‘Between cooperation and containment: New US policies for a new Turkey’ Değerlendirme Yazısı

11 Şubat 2021

Bu değerlendirme Şubat 2021’de Brookings’de Nicholas Danforth tarafından yazılmış olan ‘Between cooperation and containment: New US policies for a new Turkey’ başlıklı yazının analizini yapmak amacıyla Serdar Güngör ve Kerem Ünal tarafından kaleme alınmıştır.

15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi bir milattır ve bu süreçten sonra Türkiye kendisini ABD karşısında konumlandırmış, güvenliğinin tehdit altında olduğunu hissetmeye başlamıştır ve akabinde oluşan yeni güvenlik doktrini ile daha bağımsız bir dış politika takip edilmektedir. Bu süreçte uygulanan sert güç kullanımı iki ülke arasındaki yapıcı bir işbirliği için engel teşkil etmektedir.

Her şeye rağmen ABD’nin Türkiye’yi hedeflerini gerçekleştirmede bir araç olarak kullanmaya devam etme mecburiyeti devam etmektedir. Bu yüzden ABD, Ankara’nın kararlarına karışmayacak fakat birlikte çalışmaya devam edecektir.

Yeni dönemde Suriye, Doğu Akdeniz, Rusya ve Davalar konusu ilişkilerin seyrini belirleyecektir.

ABD, YPG’ye diplomatik, askeri desteğini arttırmasının Türkiye ile ilişkilerde sıkıntı yaratacağının bilincindedir. Dolayısıyla Amerikalı karar alıcıların Türkiye’nin kaygılarını yatıştırıcı söylemlere ihtiyacı vardır

Doğu Akdeniz’de kışkırtıcı ve tansiyon arttırıcı ülke olarak Türkiye görülmektedir ve ABD Türkiye’nin karşısında pozisyon almaktadır. Libya konusunda Fransa ve Almanya’nın iyi polis kötü polisi oynadığı da belirtilmektedir.

Moskova ile Türkiye arasında savunma işbirliği artması halinde bunun tehdit edici önlemlerle engellenmesi gerektiği belirtilmektedir.

(Halkbank davası ile ilgili olarak hukukun üstünlüğüne saygı duymadan ve mahkemelerin işine karışmamadan bahseden yazar, mevzu Türkiye’de yargılanan ABD vatandaşları olunca karşı çıkmakta ve davaları haksız bulmaktadır. Ayrıca Halkbank davasını siyasi şantaj aracı olarak kullanmayı önermektedir.)

Yazara göre havuç ve sopa anlayışı Türkiye’nin yeni dış politikasında işbirliğini güçlendirme bakımından işe yaramayacaktır. ABD’li politika yapıcıları Türkiye ile işbirliği olmadan amaçlarını gerçekleştirmede alternatif yollar bulmaları gerekmektedir. Yani Washington’un Türkiye’ye stratejik bağımlılığını azaltmaya devam etmesi ve Türk toprağında bulunan askeri tesislere alternatif geliştirmesi gerektiği belirtilmektedir.

S-400 ve Rahip Brunson krizlerinde görüldüğü gibi ekonomi Türkiye’nin en hassas noktalarından biridir. Ancak bu yaklaşım Biden tarafından takip edilmeyecektir. Yaptırımların gerçekçi ve hedefe uygun olması gerekmektedir ve bunun ekonomik olmayan kozlarla birleştirilmesinin daha etkili sonuç doğuracağı vurgulanmaktadır.

Son olarak gerçek uyumlu bir işbirliğinin Ankara ile Washington’un aynı dünya görüşünü paylaştığı zaman gelişeceği vurgulanmaktadır

Serdar Güngör BAU DEGS Araştırmacısı

Kerem Ünal BAU DEGS Stajyer Araştırmacısı

Kaynak: Brookings

Between cooperation and containment: New US policies for a new Turkey

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...