“BİZİ YALNIZ KORUYAN TÜRK VARLIĞIDIR, TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİDİR VE TÜRK DİLİDİR”

10 Mayıs 2021

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ MİLLETVEKİLİ ERŞAT SALİHİ VE DOÇ. DR. CİHAT YAYCI İLE CANLI SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Irak Türkmen cephesi milletvekili Erşat Salihi Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Doç. Dr. müstafi Tümamiral Cihat Yaycı ile gerçekleştirdiği söyleşide önemli açıklamalarda bulundu. Ortadoğu’da yeni projelerinin konuşulduğu bir dönemde, Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin bölge de yaşadıkları zorlukları ve son gelişmeleri anlattı.

PKK ve DAEŞ’in Türkmen coğrafyasındaki faaliyetlerini, Türkmen varlığına nasıl bir tehlike oluşturduğunu açıklayan Erşat Salihi “Bizi büyük mezhepsel şekilde bölmeye çalışıyorlar. Bizim öyle bir meselemiz yoktur. Mezhebi önemli değildir.” “Biz haritamızı çizmezsek başkası çizer” “Biz Türkçülük faturasını ödemiş bir milletiz ve bundan da pişman değiliz” diye konuştu.

Erşat Salihi bölgede kaç Türkmen olduğunu açıkladı:

“BÖLGEDE DAĞINIK OLARAK 3 MİLYONA YAKIN TÜRKMEN VAR”

Bölgede Kaç Türkmen Var?: “Osmanlılardan öncesinden beri buradayız. Selçuklular dönemi öncesinde beri burada olan bir milletiz. Bu varlığımız kendi kendimize yıllardır koruduk.”

“Misakımillî’nin sınırının dışında kalan Türkmenler 3 milyona yakın bir nüfusa sahip.”

“Dikta rejiminin Araplaştırma politikası Irak Türkmenlerinin zorla kimliğini değiştirip nüfus kaydında ille de Arpasınız propagandası olmuştur.

Erşat Salihi Suriye Türkmenleriyle ilgili ilişkilerinin geleceğine de değindi.

“BÜYÜK TÜRKMENELİ HARİTASI BERABER OLMALIDIR.”

Suriyedeki Türkmenlerle Bir Harita Nasıl Çizeriz?: “Suriye Türkmen Cephesi kurulsun. Bir parti haline getirilsin ve Suriye Türkmen Cephesi kurulsun nasıl bir Irak Türkmen bir cephesi varsa orada da kurulsun. Bende kendileriyle görüştüm.”

“Büyük Türkmeneli haritası beraber olmalıdır.”

Salihi en gelecekteki büyük hedeflerinin ne olduğuna ve nasıl başaracakları sorusuna da yanıt verdi.

“BÜYÜK TÜRKMEN CEPHESİ HALEP’TEN MENDELİ’YE SINIRI BELLİ ŞEKİLDE SINIRLANDIRILMIŞTIR. BU HARİTA UFAKTA OLSA GÖSTERMEKTEYİM. BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK BÜYÜK PROJEMİZ, GELECEK NESLİMİZİN BÜYÜK PROJESİ OLMASI LAZIMDIR”

Anayasa Yazılırken Neden Türkmenler Dahil Edilmedi?: “Kürtçe ve Arapça Irak içinde resmi bir dildir. Anayasanın 4. Maddesinde Türkçe resmi dildir ancak sadece Türkmen bölgelerinde.”

“2010 senesi 28 Temmuz kararına göre Irak Türkmenleri de Araplar gibi Kürtler gibi ana bir unsurdur. Bunu da sizlere söylemek istedim Ama benim görüşümde halkımızda buna sahip çıkabilir. Büyük Türkmen Cephesi Halep’ten Mendeli’ye sınırı belli şekilde sınırlandırılmıştır. Bu harita ufakta olsa göstermekteyim. Bunu gerçekleştirmek büyük projemiz, gelecek neslimizin Büyük Projesi olması lazımdır.”

10 Mayıs 2021

KAYNAK: https://www.youtube.com/watch?v=SL4KykvNqrU&t=3473s

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...