“BİZİ YALNIZ KORUYAN TÜRK VARLIĞIDIR, TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİDİR VE TÜRK DİLİDİR”

9 Mayıs 2021

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ MİLLETVEKİLİ ERŞAT SALİHİ VE DOÇ. DR. CİHAT YAYCI İLE CANLI SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Irak Türkmen cephesi milletvekili Erşat Salihi Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Doç. Dr. müstafi Tümamiral Cihat Yaycı ile gerçekleştirdiği söyleşide önemli açıklamalarda bulundu. Ortadoğu’da yeni projelerinin konuşulduğu bir dönemde, Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin bölge de yaşadıkları zorlukları ve son gelişmeleri anlattı.

PKK ve DAEŞ’in Türkmen coğrafyasındaki faaliyetlerini, Türkmen varlığına nasıl bir tehlike oluşturduğunu açıklayan Erşat Salihi “Bizi büyük mezhepsel şekilde bölmeye çalışıyorlar. Bizim öyle bir meselemiz yoktur. Mezhebi önemli değildir.” “Biz haritamızı çizmezsek başkası çizer” “Biz Türkçülük faturasını ödemiş bir milletiz ve bundan da pişman değiliz” diye konuştu.

Erşat Salihi bölgede kaç Türkmen olduğunu açıkladı:

“BÖLGEDE DAĞINIK OLARAK 3 MİLYONA YAKIN TÜRKMEN VAR”

Bölgede Kaç Türkmen Var?: “Osmanlılardan öncesinden beri buradayız. Selçuklular dönemi öncesinde beri burada olan bir milletiz. Bu varlığımız kendi kendimize yıllardır koruduk.”

“Misakımillî’nin sınırının dışında kalan Türkmenler 3 milyona yakın bir nüfusa sahip.”

“Dikta rejiminin Araplaştırma politikası Irak Türkmenlerinin zorla kimliğini değiştirip nüfus kaydında ille de Arap’sınız propagandası olmuştur.

Kürdistan Projesinin Türkmenleri nasıl etkileyeceğinindi bahsetti.

“BİZ BAŞKASININ PROJESİ OLMAMALIYIZ. BİZ KENDİMİZ PROJE ÇİZMELİYİZ.”

Türkmenler Üzerinde Kürt Ve Arap Merkezi Yönetimin Etkisi Ne?: “Biz başkasının projesi olmamalıyız. Biz kendimiz proje çizmeliyiz.”

“Kürdistan denilen devletlerinin kurulmasına Irak Türklerinin toprakları üzerinden kurdurmak istiyorlar. Özellikle Kerkük gibi bir Türkmen bölgesini, Türkmenlerin kalbi.”

“Kendilerinin yapmacık bir haritalarını çıkardılar ortaya ben hak veriyorum. Neden hak veriyorum? Biz gerçek haritamızı ortaya koymamışız”

“Biz başkasının projesi olmamalıyız. Biz kendimiz proje çizmeliyiz.”

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Doç. Dr. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’da şöyle yanıt verdi: “Bu verdiğiniz örnek Kıbrıs’ta karşılaştığımız konudur. Ruma yama olmaktansa bağımsız Türk Devleti taraftarı olmayız biz.”

“TERK EDİLMİŞ BİR MİLLET OLDUK. KENDİ KADERLERİNE TERK ETTİLER BİZİ.”

Şii Ve Sünni Ayrımı Yaparak Türk Kimliğini Bölmeye Çalışıyorlar Doğru Mu?: Parçalanmamış bir Irak istersek parçalanmış bir Suriye istersek olsun ama, bir parçalanmamış Irak varsa, bir parçalanmamış Suriye isterse varsa ama sadece Şii, Sünni ve Kürtlerden bahsedilirse bu birliğin içinde benim yerim yoktur.”

“Yeni oyun Türkler ve Türkmenlerin mezhepsel şekilde onları da bölmeye çalışıyorlar. Bazı insanlarımızın da rolleri vardır bunu içinde. Bizim ve şahsımın felsefesinde böyle bir mesele yoktur. Benim inancım sadece Türk varlığıdır.”

“KİM BENLE MÜCADELE EDİYORSA TOPRAĞIMI ALMAK İSTİYORSA ODUR BİZİ HEDEF ALAN.”

Sizi Kimler Hedef Alıyor?: “3 defa çok ciddi saldırıya uğradım. Birisinde evim bombalandı iki defa yola mayın döşenenerek hedef alındım. Terör örgütü söyleniyor. Terörün ne dini ne milleti vardır. Ben bu teröre inanmam ben bilirim ki kim benle mücadele ediyorsa toprağımı almak istiyorsa odur bizi hedef alan.

Salihi bölgedeki terör faaliyetlerine ilişkin olarak son gelişmeleri açıkladı. Terör saldırılarında şehir olan Türkmenleri andı.

DEŞ ve PKK’nın İş Birliği Var Mıdır?: “DAEŞ bir terör örgütüdür. Birileri onları bu bölgeye getirmiş. Belli başlı bir stratejiyi uygulasın diye. Milletleri birbirinden ayırsın. Mezhepsel projeleri daha çok Iraklıların içine eksin. Daha çok Irak’ın üniten yapısına zarar versin ve birilerini de daha çok güçlendirsin. PKK da aynı hedefle gelmektedir bölgeye.”

“2003-2014’den bu yana patlamalarla aşağı yukarı 1000 şehidimiz oldu. Bölgemize DAEŞ getirildikten sonra daha acı bir şekilde saldırlar ve eylemler oldu. 2014’den bu yana 4000-5000’e yakın şehidimiz var.”

Erşat Salihi Suriye Türkmenleriyle ilgili ilişkilerinin geleceğine de değindi.

“BÜYÜK TÜRKMENELİ HARİTASI BERABER OLMALIDIR.”

Suriyedeki Türkmenlerle Bir Harita Nasıl Çizeriz?: “Suriye Türkmen Cephesi kurulsun. Bir parti haline getirilsin ve Suriye Türkmen Cephesi kurulsun nasıl bir Irak Türkmen bir cephesi varsa orada da kurulsun. Bende kendileriyle görüştüm.”

“Büyük Türkmeneli haritası beraber olmalıdır.”

Salihi en gelecekteki büyük hedeflerinin ne olduğuna ve nasıl başaracakları sorusuna da yanıt verdi.

“BÜYÜK TÜRKMEN CEPHESİ HALEP’TEN MENDELİ’YE SINIRI BELLİ ŞEKİLDE SINIRLANDIRILMIŞTIR. BU HARİTA UFAKTA OLSA GÖSTERMEKTEYİM. BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK BÜYÜK PROJEMİZ, GELECEK NESLİMİZİN BÜYÜK PROJESİ OLMASI LAZIMDIR”

Anayasa Yazılırken Neden Türkmenler Dahil Edilmedi?: “Kürtçe ve Arapça Irak içinde resmi bir dildir. Anayasanın 4. Maddesinde Türkçe resmi dildir ancak sadece Türkmen bölgelerinde.”

“2010 senesi 28 Temmuz kararına göre Irak Türkmenleri de Araplar gibi Kürtler gibi ana bir unsurdur. Bunu da sizlere söylemek istedim Ama benim görüşümde halkımızda buna sahip çıkabilir. Büyük Türkmen Cephesi Halep’ten Mendeli’ye sınırı belli şekilde sınırlandırılmıştır. Bu harita ufakta olsa göstermekteyim. Bunu gerçekleştirmek büyük projemiz, gelecek neslimizin Büyük Projesi olması lazımdır.”

Doç. Dr. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’da Büyük Türkmeneli haritası hakkındaki düşüncelerini ve desteklerini açıkladı: “Bu haritayı her bir Türk evladı bir ‘Kızıl Elma’ olarak sahiplenmelidir.”

“SAYI ÖNEMLİDİR MECLİSLERİN İÇİNDE, ANCAK IRAK’TA SAYIYLA BERABER KALİTEDE ÖNEMLİDİR.”

Türkmen Siyasetin Geleceği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?: “Seçim sistemi aleyhimize olan bir sistem. Dar bölgeler sistemidir. Dar bölgeler bize yaramayan bir sitemdir. Türkmen toplumu sadece bir bölgede değil, dağılan bölgelerdedir. Bu dağılan bölgelerde olduğu o zaman seçime katılması zor olabilir”

“Sayı önemlidir meclislerin içinde, ancak Irak’ta sayıyla beraber kalitede önemlidir.”

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Doç. Dr. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’da bölgedeki Türkmen varlığının önemine şu sözlerle dikkat çekti: “Türkmen varlığı bizim için vazgeçilmezdir. Vazgeçilmez olması lazımdır. Bunu hem haritayla, hem siyasi duruşla, hem de politik destekle sağlamamız lazımdır. Bu çok önemli bir husustur. Bizde maalesef Kıbrıs politikasında da görüyoruz. Rum’a yama olma, kendi devletinin kapısına kilit vurma, kendi devletinin kapısına kilit vurduktan sonra o kilidi alıp Rum’a verme bunu bir çözüm olarak gören bir zihniyet var. Bu Avrupa’da da böyle Türkiye’nin içinde de var. Biz burada yeni kapı yapmalıyız. Kilidi de elimizde tutmalıyız. Türkmen varlığı Türkiye içinde çok önemlidir.”

Bölgedeki birlik sağlamanın önemine de değinen Erşat Salihi, hedeflerini gerçekleştirmek için gelecek kuşakların önemini vurguladı.

“BİZİM KADERİMİZ, TÜRKÇÜLÜK FATURASINI VERMEKTEN PİŞMAN DEĞİLİZ.”

Irakta Türkmen Birliği Nasıl Sağlanır?: “Türkmen cephesi tek bir araçtır. O aracın yanından başka araçların olması lazımdır. Silahlı gücün olması lazımdır. Kültür merkezlerinin olması lazımdır, dil kurumunun olması lazımdır. Okulların olması lazımdır. Edebiyat dalına, tarihe her bir dalda olması lazımdır.”

“Bizim kaderimiz, Türkçülük faturasını vermekten pişman değiliz.”

“Biz kendi gücümüz içeriden yapmalıyız. Gelen neslimiz Türk kimliğine, Türk varlığına inanmadığı bu coğrafyaya inanmadığı takdirde güç sahibi olmaz kendine güvenmez.”

“Bizi yalnız koruyan Türk varlığıdır, Türk Milliyetçiliğidir ve Türk dilidir”

 

 

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...