BÜYÜK FİKİR Mİ MAVİ VATAN MI? TÜRKİYE VE YUNANİSTAN TARTIŞMALI AKDENİZ’DE NASIL HAREKET EDİYOR?

25 Ekim 2020

 

Affari Internazionali, Uluslarası İlişkiler Enstitüsü’nün Çevrimiçi Dergisi’nde 6 Eylül 2020 Fabio Caffio’nun ‘’Büyük Fikir mi Mavi Vatan mı? Türkiye ve Yunanistan tartışmalı Akdeniz’de nasıl hareket ediyor?’’ başlıklı haberin çevirisi:

 

‘‘Büyük Fikir mi Mavi Vatan mı? Türkiye ve Yunanistan tartışmalı Akdeniz’de nasıl hareket ediyor?’’ ‘‘Büyük’’, Yunanistan’ın İtalya ve Arnavutluk sınırlarından Mısır ve Kıbrıs’la olanlara kadarki yetki alanlarını onaylama aktivizminin adıdır. Bunu, bir asır önce Sevr Antlaşması’nın avantajlarını getiren milliyetçi akımla karşılaştırmak doğaldır. Ankara, bu duruma ilk defa 2019’da Libya ile MEB antlaşması yaparak son verdi; iddialarının tamamı belki de geniş bir denizcilik vizyonunu teorileştiren‘‘Mavi Vatan’’ doktrininden ilham almıştır.

 

Eski-milliyetçilik örnekleri

 

Deniz hukukunu tek taraflı yorumlayan Yunan denizcilik maksimalizmin arkasında (diğer bir deyişle maçoluk), Büyük Fikir teorisinin, 1919’da Başbakan Eleutherios Venizelos’un Bizans topraklarının yeniden ele geçirilmesi eylemine de ilham veren irredantist bir yansıma var.
Mavi Vatan doktrini ise yansıtıcı: Türk beyanları; fethetme stratejisinden ziyade daha mütevazı bir şekilde, diğer ülkelerinkine benzer, belki de agresif bir şekilde ifade edilen, ulusal çıkarlara ilişkin bir denizcilik vizyonunu barındırıyor.

 

Fabio Caffio Kimdir?

 

Amiral Fabio Caffio 1947 yılında Taranto’da doğmuştur. 1970 yılında Roma Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun olmuştur ve aynı üniversitede Ceza Hukuku enstitüsünde araştırmacı olarak yer almıştır. Sonrasında ise tamamlayıcı görev olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda subay olarak görev yapmıştır ve 1976 yılında İtalyan Donanması’na subay olarak atanmıştır.

 

Bu görevi sırasında karada ve denizde hukuk alanında birçok göreve atanmıştır, özellikle Deniz Filosu Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Kurmay Başkanlığı’nda olmak üzere, deniz hukuku konularıyla ilgili diplomatik görüşmelerde ve konferanslarda Savunmayı temsil eden çeşitli görevlerde yer almıştır. Görev yaptığı alanlar arasında Akdeniz’deki çeşitli deniz alanlarının sınırları, 2005 Deniz Terörizmi hakkında Londra Protokolü, denizde silahlı çatışmada uygulanacak Sanremo Kılavuzu da bulunmaktadır.

 

Malta Uluslararası Denizcilik Hukuku Enstitüsü (IMLI) ve Sanremo Uluslararası İnsancıl Hukuk Enstitüsü (IIHL) de dahil olmak üzere askeri ve üniversite eğitim kurumlarında ders vermiştir ayrıca ilgili belgelerde yayınlanan raporlarla alakalı seminer ve konferanslara katılmıştır.
2011 yılında yaş sınırlaması nedeniyle aktif görevi bıraktıktan sonra 2015 yılına kadar Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Dava Hizmetleri’nde uzman olarak çalışmıştır.

 

Kaynak: Affari Internazionali

https://www.affarinternazionali.it/2020/09/grande-idea-o-patria-blu-come-si-muovono-grecia-e-turchia-nel-mediterraneo-conteso/?fbclid=IwAR2oGC2FlsL4nO0RP1-ZhcXuuVRzDu2QGQROBOR4cpFrFAIHktLXFC9VUIE

 

Çeviren: Selin Topkaya

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...