C4 Defence : Akdeniz’de Sular Isındı

12 Ağustos 2020

Kahire’yi ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri bir araya geldi. Ortak basın açıklaması yapan bakanlar, iki ülkenin Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması imzaladığını duyurdu. 

Bakan Şükri, anlaşmanın iki ülkenin de özellikle petrol ve gaz rezervleri vaad eden münhasır ekonomik bölgedeki mevcut kaynakları azami şekilde kullanılabilmesine olanak sağlayacağını ifade etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ise anlaşmanın “uluslararası hukuk çerçevesinde olduğunu öne sürdü. 

 

Türkiye’den konuyla ilgili olarak “İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir” açıklaması geldi. Türk Dışişleri Bakanlığı, “Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletlere de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır” ifadesine yer verdi. 

 

Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge çalışmasının mimarı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın başkanı olduğu Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Strateji Merkezi’nden (BAUDEGS) de bir açıklama geldi: 

 

BAUDEGS: “Antlaşmanın Türkiye’nin hukuki haklarını gasp ettiği ortadadır. MEB’in bize ait olduğunu göstermek için bölgeye askeri gemi göndermek anlamlı bir çözüm yolu değildir zira askeri gemiler her yerde özgürce eğitimlerini yürütebilmektedir. Bu bölgenin bize ait olduğunu göstermek ve haklarımıza sahip çıkmak için ivedilikle bölgeye sismik araştırma ya da sondaj gemisi göndermek gerekmektedir.  Ayrıca, en önemlisi ise hiç vakit kaybetmeden İsrail ve Lübnan ile de antlaşma yapmışçasına Doğu Akdeniz’de ivedilikle MEB ilan edilmelidir.” 

 

Mısır ile Yunanistan Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu savunuyor. 

 

Yunanistan Haziran (2020) ayında ise İtalya ile İyon Denizi’ndeki egemenlik haklarını paylaştıran bir MEB anlaşması imzalamıştı. 

 

Kaynak : www.c4defence.com/Arsiv/akdenizde-sular-isindi/10515/1 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...