CİHAT YAYCI’DAN DENDİAS TEPKİSİ: LOZAN’IN AÇIK İHLALİDİR!

19 Nisan 2021

Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamalara tepkiler büyüyor.

Türkiye, Yunanistan ile ilişkilerini gerilimden uzak bir sahada sürdürmeye çalışıyor olsa da Atina yönetimi provokatif adımlar atmaktan geri durmuyor. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara ziyareti sırasında Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ortak basın toplantısında Türkiye’yi suçlayıcı ifadeler kullanması bardağı taşıran son damla oldu.

Türkiye’ye yönelik suçlayıcı ifadelerle basın mensuplarının karşısında adeta planlı bir şov düzenleyen Dendias’ın bu tavrı eleştirilere neden oldu. Misafirlik kavramına ve diplomasiden uzak bir tavırda görülen Dendias’ın sözlerine ilişkin BAU DEGS Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı Haber7.com’a açıklamalarda bulundu.

“LOZAN’IN İHLALİDİR”

Türkiye ziyaretinde önce İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret eden Dendias, burada “Ekümenik Taht” ifadesini kullanarak uluslararası krize neden olacak adımlarını atmıştı. Dendias’ın bu tavrına BAU DEGS Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı şunları söyledi:

“Yunan DB Dendias’ın Rum Ortodoks Patrikhanesi ziyaret mesajında  Patrik’e hitaben 4 kez “Ekümenik” ve ayrıca “Ekümenik Taht” tabiri kullanması ve ayrıca Yunan DB’nın hassas konularda Patrik’in girişimlerine ilgi duyduklarını belirtmesi Lozan Anlaşmasının açık ihlalidir.”

“KÜSTAHÇA DAVRANIŞ”

Nikos Dendias’ın Ankara’daki tavırları İstanbul’dakinden farksızdı. Burada da bir skandala imza atan Dendias, Türkiye’yi suçlayan ifadeler kullandı. Dendias’ın bu tavrına yönelik Yaycı şunları söyledi:

“Çavuşoğlu – Dendias basın toplantısını can kulağı ile TV’de izledim. Dilerim, Türkiye’de herkes, her kesim Dendias’ın sergilediği barışçı diplomasiye aykırı küstahça, AB’ne sırtını dayamış zorbaca tutum ve davranıştan ve Devlet’imize yaptığı ithamlardan gereken sonucu çıkarır.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dendias’a verdiği cevapları takdir ettiğini belirten Müstafi Tümamiral verilen cevapların milli gururu okşadığını söyledi

“Dışişleri Bakanımız çok yerinde cevaplar vermiştir. Kendisini tebrik ediyorum. Sözleri Milli gururumuzu okşamıştır. Umarım somut diplomatik duruşumuz da böyle olur.”

“GÖZDAĞI VERMEK İÇİN GELDİĞİ BELLİ OLMUŞTUR”

Nikos Dendias’ın ziyaretinin özellikle yapıcı bir tavırdan uzakta olduğuna değinen Yaycı, Türkiye’ye şart dayatmak için bu ziyareti gerçekleştirdiğini, bu tavırlar ile Türkiye’ye gözdağı vermek istediğini ifade etti:

“Dendias’ın  Ankara’ya  Türkiye ile sorunları çözme niyet ve isteğiyle değil, Türkiye’ye “ya bizim pozisyonlarımızı kabul edersiniz, ya da sonuçlarına katlanırsınız” şeklinde gözdağı vermek için geldiği, sık sık AB’ne  atıflarla desteklediği şımarıkça ifadelerinden belli olmuştur. Eğer Yunanistan ikili konularda sürekli AB’yi öne sürüyorsa, kendini kendisi bile muhatap almıyor demektir. O zaman bizim de istikşafi  görüşmeleri Yunanistan yerine AB ile yapmamız daha yerinde olur. ”

Dendias’ın bu tavrının uluslararası diplomasinin yanı sıra ikili ilişkilere de büyük zarar vereceğine değinen Yaycı, gelinen nokta için “diplomaside sözün bittiği noktadır” dedi.

KIBRIS KONUSUNDAKİ YAKLAŞIM

BAUDEGS Başkanı Yaycı, husumetli konularda Dendias’ın tutumunun çözümcü anlayıştan uzak olduğuna değinirken, özellikle Kıbrıs konusunda ifade ettiklerinin, bu durumun açıkça ortaya konması olduğunu söyledi:

Dendias basın toplantısında Kıbrıs Cenevre 5+1 toplantısından söz ederken “iki toplumlu, iki kesimli federal çözümün” uluslararası toplumun kabul ettiği çözüm olduğunu söyledi. Sormak lâzımdı: “Peki neden Kıbrıslı Rumlar 2004’de böyle çözümü öngören ANNAN Plânı’nı reddetti?”Yunan Dendias dün Ankara’da ekranlar önünde akıl almaz ölçüde Türkiye’ye karşı husumet duygularının esiri olarak hareket etmiştir.

YUNANİSTAN’IN TAVRINA KARŞI TÜRKİYE’NİN TUTUMU

Cihat Yaycı, Dendias’ın suçlayıcı ve provokatif ifadelerine karşılık Mevlüt Çavuşoğlu’nun sakinliğini koruyarak üslubunca cevap vermesine ilişkin şunları söyledi:

“Dendias’ın dün Ankara’da TV ekranlarında  Türk – Yunan sorunları hakkında kullandığı ifadelerle uzlaşmaz bir tutum içerisinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Yunanistan’ın esasen bilinen görüş ve iddialarını tekrarlamıştır. Müzakereye açık kapı bırakmamıştır. Söz konusu basın toplantısı Türkiye’nin Yunanistan ile diyalog yoluyla sorunları halletme çabalarının beyhude olduğunu tekrar göstermiştir. Yunanistan sürekli bizden bir şeyler talep eden bir devlettir ve yine öyle olduğunu göstermiştir.”

Yaycı Kıbrıs konusunda söylediklerine şunları ilave etti:

“1989’dan sonra Avrupa’da federasyonlar dağılmışken Kıbrıs için hâlâ “federal çözüm” diyenlere “herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine” atasözünü hatırlatmak lâzım. Berlin Duvarı’nın yıkılmasına atıfla Almanya örneği birleşmeden söz edilmesine ise ne diyeceğimi bilmiyorum!”

“YUNANİSTAN’IN 1919-22’DEKİ TAVRINDAN FARKLI DEĞİLDİR”

Yunan Dendias’ın dün Ankara’da “Biz AB üyesiyiz; Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir” diyerek aldığı tavır, Mondros’u ve Sevr’i dayatan emperyalistlerin maşası Yunan’ın 1919-22’deki tavrından farklı değildir.

Yunanistan’ı dün Ankara’da  haddini bilmez  meydan  okuma tavrı takınmaya cüret ettiren  durumu Türkiye doğru değerlendirmeli; Yunanistan’la diyaloga hevesli davranmamalı; Yunan yaptığı saygısızlığı telâfi edene kadar iade-i ziyaret düşünmemelidir.

LİBYA VE DOĞU AKDENİZ KONULARI

Libya’da dün yeniden gerçekleştirilen ziyarete ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Cihat Yaycı “Yunan DB Vekili dün söylemiş: “Libya Avrupa’nın enerji ortağı olabilir, ama Uluslararası Hukuka saygı göstermeli. Türk-Libya ‘mutabakatı’ uluslararası toplumda tanınmıyor. AB hukukunda geçersiz. Yunanistan’ın egemenliğini ihlal eden bir ‘mutabakat.’ Libya tutumunu değiştirmeli.” dedi.

“BU NE CÜRETTİR?”

Yaycı Libya konusundaki açıklamarını şu şekilde noktaladı:

“Yunan DB Vekili. şöyle demiş: “Yunan-Türk uyuşmazlığını AB Konseyi’nin gündemine aldırmamız çok önemli başarıdır. Bınu Libya durumunda da (TC – Libya mutabakatı) yapabiliriz. Libya anlaşmanızı AB’ye götürürüz bakın ha!! diyor.. Bu ne cürettir? ” Bu zihniyetteki Yunan’ın ara sıra “Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz” sözüne “hadi oradan” demek gerekir. Yunanistan kim? Bizi desteklese ne olur desteklemese ne olur?”

16.04.2021 – Enes Taha Ersen 

Kaynak: https://www.haber7.com/dunya/haber/3089367-cihat-yaycidan-dendias-tepkisi-lozanin-acik-ihlalidir

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...