Cihat Yaycı’dan olay ‘Meis Adası’ sözleri: O adalar Yunanistan’a devredilmedi

14 Ağustos 2020

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Ege’de gerilim devam ederken emekli Tümamiral Cihat Yaycı’dan bölgeye ilişkin önemli bir açıklama geldi.

 

Türkiye’nin Libya ile gerçekleştirdiği anlaşma sonrası bölgede yeniden meşruiyet kazanma çabasına giren Yunanistan, Mısır ile sözde bir anlaşma imzaladı. Bu gelişme sonrası Türkiye Navtex ilan etti ve bölgeye Oruç Reis’i gönderdi.

 

Büyük bir krizin patlamasının an meselesi olduğu bölgeye ilişkin önemli bir ayrıntıyı emekli Tümamiral Cihat Yaycı açıkladı.

 

Meis Adası ile gündeme gelen gelişmelerle ilgili olarak Cihat Yaycı, Ege’deki kayalıklara kadar Ankara’nın egemenliğinin sürdüğünü söyledi.

“O adalar Türkiye’ye aittir”

 

Yaycı, Fener Adası ve Kara Ada’nın Yunanistan’a ait olmadığını belirtti.

 

Meis Adası dışındaki adaların 1947 yılında yapılan anlaşma ile Yunan yönetiminden alınıp Türkiye’ye geçtiğini söyleyen Yaycı, bölgede Ankara’nın egemenliğinin sürdüğüne dikkat çekti.

 

Kaynak: Yeni Akit 

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...