Combined Joint Operations Tarafından Yayınlanan “2020 Çatışmalar ve Ötesi: Rusya’nın Karadeniz’deki Öncelikleri ve Kabiliyetleri” Başlıklı Makalenin Özeti

 

Karadeniz, Avrasya Bölgesi’ndeki coğrafik, stratejik ve ekonomik önemiyle bilinmektedir. Bu yüzden, kıyıdaş ülkeler için Karadeniz’de deniz yetki alanına sahip olmak büyük önem taşımıştır. Rusya için Karadeniz Bölgesi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) zamanından beri önemini korumuş hatta azalma olmamıştır. SSCB ve Rusya’nın bölgedeki politikaları devletin geçirdiği rejim değişikliği, ekonomik ihtiyaclarına göre değişmiş olup, donanmasını denizde hakimiyet kazanabilmesi için güçlendirmiştir. Rusya’nın bölgedeki agresif davranışları ve Kırım’ı işgali NATO üyeleri tarafından Avrupa-Atlantik bölgesi için bir güvenlik tehditi olarak görülmüştür.

 

 

Rusya’nın Kırım’da konuşlandırlığı S-400 hava savunma sistemleri, ülkenin S-400 savunma sistemlerine artan bağlılığı, ülkenin özellikle donanma olmak üzere artan askeri kabiliyeti Rusya’nın Karadeniz’de barışçıl niyetinin olmadığının garantisidir. Rusya’nın donanma gücünün artırılması güç bu ülkenin Doğu Akdeniz’e gücünü genişletmek istediğinin kanıtı olarak gösterilebilir. Bununla beraber, Rusya’nın agresif davranışları eş zamanlı olarak NATO tarafından karşı gelinmiş olması bölgenin güvenliğinin tamamiyle tehdit altında olmadığının göstergesidir. Fakat bu, bölgedeki NATO üyelerinin ne denli bir dayanışma içinde olduğuna bağlıdır.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA