Cyprus News Agency – ABD Güney Kıbrıs’a Uyguladığı Silah Ambargosunu Bir Yıllığına Kısman Kaldırdı

ABD, Güney Kıbrıs’a 1987’den beri uygulamakta olduğu silah ambargosunu “geçici” ve “kısmî” olarak kaldırma kararı aldı. Karar Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından telefonla bildirildi.
ABD’nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı, Yunan gazetecilere yönelik basın toplantısı sırasında Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Asya konularından sorumlu Bakanı Mathew Palmer tarafından açıklandı. Palmer silah ambargosunun kısmî kaldırılmasın bir yıl geçerli olacağını, sürenin uzatılması yolunun açık olduğunu, ve sadece ‘öldürücü olmayan’ (non lethal) sistemleri kapsayacağını söyledi.

 

Rum Yönetimi Sözcüsü Kiriakos Kusios ABD’nin ambargoyu geçici ve kısmî kaldırma kararının “ABD’nin Güney Kıbrıs’ın bölgedeki rolünü tanıması ve ikili, özellikle de savunma ve güvenlik alanlarındaki ilişkilerine verdiği önemin göstergesi olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kusios, yazılı açıklamasında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun bu akşam üzeri Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’i telefonla arayarak kararın ve öldürücü olmayan teçhizatla ilgili olduğu bilgisi verdiğine işaret etti.

 

Görüşme sırasında Anastasiadis’in Pompeo’ya bölgedeki gelişmeler hakkında “bilgi” verdiğini belirten Kurios “Sayın Pompeo ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını tanıdığını ve bölgede istikrar ve barış şartlarının kurulması ve yerleşmesi için zaruri ön şart olarak Uluslararası Hukuk zemininde diyaloğa bağlılığın şart olduğunu açıkça dile getirdi” dedi.

 

Kaynak: www.cna.org.cy/webnews.aspx?a=6a02fcdf5adf4a0198408e04b7e0f6b7