Cyprus News Agency – ABD Güney Kıbrıs’a Uyguladığı Silah Ambargosunu Bir Yıllığına Kısman Kaldırdı

1 Eylül 2020

ABD, Güney Kıbrıs’a 1987’den beri uygulamakta olduğu silah ambargosunu “geçici” ve “kısmî” olarak kaldırma kararı aldı. Karar Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından telefonla bildirildi.
ABD’nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı, Yunan gazetecilere yönelik basın toplantısı sırasında Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Asya konularından sorumlu Bakanı Mathew Palmer tarafından açıklandı. Palmer silah ambargosunun kısmî kaldırılmasın bir yıl geçerli olacağını, sürenin uzatılması yolunun açık olduğunu, ve sadece ‘öldürücü olmayan’ (non lethal) sistemleri kapsayacağını söyledi.

 

Rum Yönetimi Sözcüsü Kiriakos Kusios ABD’nin ambargoyu geçici ve kısmî kaldırma kararının “ABD’nin Güney Kıbrıs’ın bölgedeki rolünü tanıması ve ikili, özellikle de savunma ve güvenlik alanlarındaki ilişkilerine verdiği önemin göstergesi olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kusios, yazılı açıklamasında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun bu akşam üzeri Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’i telefonla arayarak kararın ve öldürücü olmayan teçhizatla ilgili olduğu bilgisi verdiğine işaret etti.

 

Görüşme sırasında Anastasiadis’in Pompeo’ya bölgedeki gelişmeler hakkında “bilgi” verdiğini belirten Kurios “Sayın Pompeo ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını tanıdığını ve bölgede istikrar ve barış şartlarının kurulması ve yerleşmesi için zaruri ön şart olarak Uluslararası Hukuk zemininde diyaloğa bağlılığın şart olduğunu açıkça dile getirdi” dedi.

 

Kaynak: www.cna.org.cy/webnews.aspx?a=6a02fcdf5adf4a0198408e04b7e0f6b7

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...