DOĞU AKDENİZ ENERJİ SAHALARINDAKİ İŞGALLERE BİR YENİSİ DAHA MI EKLENECEK?

20 Mayıs 2021

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin edindiği bilgiye göre GKRY açıklarında bulunan Odin Finder gemisi, Türk Deniz Yetki Alanlarında araştırma yapmak istiyor.

Odin Finder, 1970 Norveç inşaalı, İtalyan Bayraklı ve merkezi Bologna’da bulunan Geoships şirketine ait bir araştırma gemisi olduğu bilinmektedir. Gemi, daha önce de GKRY ve Yunanistan’dan izinler alarak 2013 ve 2016 yıllarında Türk Deniz Yetki Alanlarında araştırma yapmaya çalıştığı ve Türk Deniz Kuvvetleri tarafından engellendiği bilinmektedir.

Şu an GKRY açıklarında bulunan geminin, rotası ve seyahat hızı değerlendirildiğinde, araştırma faaliyetlerini gerçekleştirmek için makamlardan izin almayı beklediği düşünülüyor. Ancak gemi sismik araştırma talebini, Türkiye’nin kendi deniz yetki alanları üzerindeki hâkimiyetini yok sayarcasına bir tutumla Yunanistan ve GKRY’den bulunuyor.

Bu durum Türkiye Cumhuriyet’inin egemenlik hakları açısından kabul edilemez, kasıtlı bir ihlaldir. Bölge doğrudan doğruya Türkiye karasularından yer almaktadır. Bundan ötürü bölge hakkında görüşülmesi gereken yegâne aktör Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Diğer önemli bir ayrıntı sismik araştırmalar nitelikleri itibarıyla ülkenin gizli bilgilerini barındırmaktadırlar. Bu geminin Türk Deniz Yetki Alanları içerisinde sismik araştırma yapması Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarına aykırıdır. Zira bu geminin elde edeceği bilgiler, bağlı bulunduğu şirket tarafından Avrupa Birliği’ne verilecektir. Dolayısıyla çıkarlarımız doğrultusunda geminin yetki alanlarımızı ihlaline müsaade edilmemelidir.

2013 ve 2017 yıllarında Cumhuriyet Donanması’nın başarılı engellemeleri sonucunda emellerine ulaşamamış olan Odin Finder’a, günümüzde de askeri ve diplomatik bir zafiyet gösterilmemesi önemli bir zorunluluktur.

Yunanistan ve GKRY tarafından birçok işgal planına sahne olan Doğu Akdeniz havzasında, Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerinin korunması kapsamında, Türk Donanması birçok görev icra etti. 2013 ve 2017 yıllarında Cumhuriyet Donanması’nın başarılı engellemeleri sonucunda emellerine ulaşamamış olan Odin Finder’a, günümüzde de askeri ve diplomatik bir zafiyet gösterilmemesi önemli bir zorunluluktur.

20 Mayıs 2021

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...