Doğu Akdeniz: Yunanlıların% 69,8’i Türkiye ile diyalogdan yana

 

<BAU DEGS çalışmasıdır. BAU DEGS’e atıfta bulunulmadan kullanılamaz.>

 

Yunanistan’da yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Yunanlıların %69,8’i ikili sorunların çözümü için Türkiye ile diyalog kurulmasından yana.

 

Atina merkezli ‘Ta Nea’ gazetesi, Türkiye ile yaşanan gerilimle ilgili olarak Yunan nüfusu üzerinde yapılan bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

 

Türkiye ile gerilimi çözmek için ‘diyalog yolunu seçmeli miyiz’ sorusuna ankete katılan Yunanistan vatandaşlarının %69,8’i sorunun çözümü için diyalogdan yana olduklarını söyledi.

 

Ankete katılanların %63,7’si önümüzdeki dönemde Türkiye ile ciddi olayların yaşanmasının ‘muhtemel veya çok muhtemel’ olduğunu düşünüyor. Ankete katılanların %34,5’i ise bu olasılığın ‘ortalama ya da yok’ olduğunu düşünüyor.

 

Yunanlıların ‘askeri yolların kullanılması gerekli mi, değil mi’ sorusu sorulduğunda, yanıtlarının %49,2’si ‘evet veya muhtemelen’ olmuştur. %47,1’i ise ‘hayır ya da muhtemelen hayır’ cevabını verdiler.

 

 

Emre Erdemir

 

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynak: Bu metin, aşağıdaki linkteki Fransızca haberin çevirisidir.

https://www.trt.net.tr/francais/europe/2020/09/07/mediterranee-orientale-69-8-des-grecs-en-faveur-du-dialogue-avec-la-turquie-1486451

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi