“Doğu Akdeniz’de Türkiye Yunanistan’ı Muhatap Almalı mıdır Almamalı mıdır?” – Anket Sonuçları

28.08.2020

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAUDEGS) olarak Twitter hesabımız üzerinden (@BAUDEGS) 25 Ağustos tarihinde 3 gün devam eden tek soruluk bir anket düzenledik. “Doğu Akdeniz’de Türkiye Yunanistan’ı muhatap almalı mıdır, almamalı mıdır?” sorusunu Türkçe haricinde İngilizce, Fransızca ve Yunanca dillerinde de sorduk.

 

Türkçe ankete 8.523 kişi oy vermiş olup katılımcıların %85,1’i Türkiye’nin Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de muhatap almaması gerektiği yönünde oy kullanmıştır. İngilizce ankete 2.656 kişi katılmış ve %91 oranında katılımcı Yunanistan’ın muhatap alınmaması şıkkını işaretlemiştir. Fransızca ankete ise 1.891 kişi katılmış olup oyların %92.4’ü yine Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de muhatap almamamız gerektiği yönündedir. Son olarak, Yunanca ankette 1.757 kişinin %77.2’si Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de muhatap alınmaması yönünde oy kullanmıştır.

 

Aynı kişilerin birden fazla ankette oy kullanması veya dil bilme oranının Türkçe haricinde düşmesi gibi sebeplerle sonuçlarda belli bir hata payı olma ihtimaline karşılık genel çıkarımda bulunmak mümkün. Zira özellikle Türkçe anket 8.523 kişinin katıldığı büyük bir örneklem tarafından cevaplanmıştır. Bu noktada katılımcıların %85 oranında Türkiye’nin Yunanistan’ı Doğu Akdeniz konusunda muhatap almaması yönünde fikir beyan etmesinin önemli olduğunu değerlendiriyoruz .

 

 

 

BAU DEGS