Emekli Tümamiral Cihat Yaycı: Alman fırkateyni Türk devleti toprağına saldırdı

16 Nisan 2021

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz’de Türk bandıralı bir geminin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aranması sonrası SÖZCÜ’ye konuştu: Türk bandıralı geminin anlamı şudur: Bayrak Devleti! Yani gemimiz Türk devletinin yönetsel ve yargısal yetkisine tabidir! Dolayısıyla bu yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir.

Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi maddeler taşıyan Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, “AB zirvesi öncesinde yapılan bu operasyonun amacı, Türkiye’yi zor durumda bırakmaktı. Yaptırımlar için delil aradılar ama yoktu” dedi. Yaycı, SÖZCÜ’ye şu açıklamalarda bulundu:

BAYRAK DEVLETİ’NE SALDIRI

“Türk bandıralı geminin anlamı şudur: Bayrak Devleti! Yani gemimiz Türk devletinin yönetsel ve yargısal yetkisine tabidir! Dolayısıyla bu yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir. Gemiye çıkıp arama yetkisine savaş gemileri sahip! Ancak belirli şartlar altında arayabilirler: Kitle imha silahları taşınıyorsa… Uyuşturucu madde varsa… İnsan kaçakçılığı varsa… İzinsiz telsiz yayını yapılıyorsa…”

İZİN ALMADAN YAPAMAZLAR

Peki Doğu Akdeniz’de ne yaşandı? Cihat Yaycı net konuştu: “Ne olursa olsun, Bayrak Devleti’nin rızası olmadan bu faaliyet yapılamaz! Önceden Türkiye’ye haber vermek zorundalar ve iznimizi almaları gerekiyor. 1988 tarihli Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşme’ye (SUA) göre de çok acil durumlarda 4 saat beklemek zorundalar! Yani, Alman gemisi, Türk gemisini aramadan önce izin almalı, delillerini ortaya koymalı ve yanıtımızı beklemeli! 4 saat içinde de onay verilirse arayabilirler. İzin verilmezse arayamazlar. Bu yaşanan hem deniz hukukuna hem de BM kararlarına aykırı! FETÖ’cüler tarafından yapılmaya çalışılan MİT tırları provokasyon ve iftira senaryosunun bir benzeri yapılmaya çalışılıyor.”

FETÖ’CÜ HESAPLAR TÜRK GEMİLERİNİ HEDEF GÖSTERDİ

Cihat Yaycı, geçen yıldan bu yana FETÖ’cü hesapların Türk gemileriyle ilgili algı operasyonuna da dikkat çekti: Geçen yıldan bu yana Türkiye’den kaçan FETÖ’cüler bazı sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de silah kaçakçılığı yaptığını iddia etti. Hedef gösterdiler! Bu yaptıklarını daha önce de MİT TIR’larında yaptılar. Şimdi de gemilerimizi hedef gösterdiler, Almanlar da operasyon yaptı.

27.11.2020 – Aytunç Erkin

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/son-dakika-emekli-tumgeneral-cihat-yayci-alman-firkateyni-turk-devleti-topragina-saldirdi-6137787/

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...