ENI Mısır’ın Offshore Alanında Büyük Nooros Sahasında Yeni Bir Gaz Keşfi Gerçekleştirdi

16 Eylül 2020

 

<BAU DEGS çalışmasıdır. BAU DEGS’e atıfta bulunulmadan kullanılamaz.>

 

ENI ve proje ortağı olan BP, Akdeniz’de Mısır’ın offshore’u içerisinde yer alan Great Nooros Area”da yeni bir gaz keşfettiğini duyurdu. Nidoco NW-1 keşif kuyusu aracılığıyla elde edilen bu yeni keşif; 16 metre derinlikte, Temmuz 2015 tarihinde keşfedilen Nooros gaz sahasının 4 km kuzeyinde bulunmaktadır. Yeni gaz alanı, kıyıdan 5 km açıkta keşfedilmiştir.

 

Yeni keşif, Abu Madi West Development Lease (hidrokarbon araması için ENI şirketi tarafından kiralanan lisans saha) Geliştirme olarak bilinen coğrafi oluşumların; Nooros sahasında ortaya çıkmasının ilk örneklerinden. Bu keşif, Nooros gaz sahasının yüksek potansiyelini kanıtlamıştır. Kuyu sonuçlarının ön değerlendirmesi, yeni keşfin 4 tcf (trilyon fit küp) (yaklaşık 113 milyar metreküp) değerinde olduğunu göstermektedir.

 

Eni, ortağı BP ile birlikte, Mısır Petrol Sektörü ile koordineli olarak, bölgenin mevcut altyapısı ile sinerjiden yararlanarak bu yeni keşfin geliştirme seçeneklerini taramaya başlayacak. ENI, bağlı olduğu Italian-Eygpt Oil Company (İtalya-Mısır Petrol Şirketi) ile lisans sahasında %75 paya sahip olup, BP’nin payı %25’tir. Lisans sahasının operatörlüğünü Petrobel Şirketi yürütmektedir. ENI, 1954 yılından beri Italian-Eygpt Oil Company (İtalya-Mısır Petrol Şirketi) aracılığıyle Mısır’da hidrokarbon aramaları gerçekleştirmektedir.

 

 

Çeviren: Emre ERDEMİR

 

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynak: ENI

https://www.eni.com/en-IT/media/press-release/2020/09/eni-nuova-scoperta-nidoco-abu-madi-west.html

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...