ENI Mısır’ın Offshore Alanında Büyük Nooros Sahasında Yeni Bir Gaz Keşfi Gerçekleştirdi

 

<BAU DEGS çalışmasıdır. BAU DEGS’e atıfta bulunulmadan kullanılamaz.>

 

ENI ve proje ortağı olan BP, Akdeniz’de Mısır’ın offshore’u içerisinde yer alan Great Nooros Area”da yeni bir gaz keşfettiğini duyurdu. Nidoco NW-1 keşif kuyusu aracılığıyla elde edilen bu yeni keşif; 16 metre derinlikte, Temmuz 2015 tarihinde keşfedilen Nooros gaz sahasının 4 km kuzeyinde bulunmaktadır. Yeni gaz alanı, kıyıdan 5 km açıkta keşfedilmiştir.

 

Yeni keşif, Abu Madi West Development Lease (hidrokarbon araması için ENI şirketi tarafından kiralanan lisans saha) Geliştirme olarak bilinen coğrafi oluşumların; Nooros sahasında ortaya çıkmasının ilk örneklerinden. Bu keşif, Nooros gaz sahasının yüksek potansiyelini kanıtlamıştır. Kuyu sonuçlarının ön değerlendirmesi, yeni keşfin 4 tcf (trilyon fit küp) (yaklaşık 113 milyar metreküp) değerinde olduğunu göstermektedir.

 

Eni, ortağı BP ile birlikte, Mısır Petrol Sektörü ile koordineli olarak, bölgenin mevcut altyapısı ile sinerjiden yararlanarak bu yeni keşfin geliştirme seçeneklerini taramaya başlayacak. ENI, bağlı olduğu Italian-Eygpt Oil Company (İtalya-Mısır Petrol Şirketi) ile lisans sahasında %75 paya sahip olup, BP’nin payı %25’tir. Lisans sahasının operatörlüğünü Petrobel Şirketi yürütmektedir. ENI, 1954 yılından beri Italian-Eygpt Oil Company (İtalya-Mısır Petrol Şirketi) aracılığıyle Mısır’da hidrokarbon aramaları gerçekleştirmektedir.

 

 

Çeviren: Emre ERDEMİR

 

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynak: ENI

https://www.eni.com/en-IT/media/press-release/2020/09/eni-nuova-scoperta-nidoco-abu-madi-west.html

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi