ERDOĞAN’IN KAPALI MARAŞ ZİYARETİ KONUSUNDA BM VE AB’DEN YARDIM İSTENDİ

11 Kasım 2020

Rum Yönetimi’nin BM, AB ve genel olarak “rol oynayabilecek” herkesten Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kapalı Maraş’ı ziyaret etmemeye “ikna etmeleri” veya kendisine bu yönde “baskı yapılmasını” istediği haber verildi.

 

Fileleftheros, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile yaptığı telefon görüşmesinde kapalı Maraş’ın yerleşime açılması kararının, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının devamını “zorlaştırdığını” öne sürerek, Lute’tan bu görüşünü BM Genel Sekreterliği’ne iletmesini istediği yazdı.

 

Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’nin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım’daki ziyareti için yapmakta olduğu hazırlıklar dikkate alındığında, Erdoğan’ın kapalı Maraş’ı ziyaretinin engellenmesinin zor bir argüman göründüğüne dikkat çekti.

 

Türkiye’nin, iki devlet veya konfederasyon çözümü fikrini diplomatik ve siyasi düzeyde daha da vurgulamakta olduğuna işaret eden gazete, bugünlerde Türkiye’de 12’ncisi gerçekleştirilmekte olan büyükelçiler kongresine katılan Türk büyükelçilerin bu yönde talimat aldığına işaret etti.

 

Gazete, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Kıbrıs sorununda, siyasi eşitlik olmayan yerde egemen eşitlik olması gerektiği ana ekseninde hareket edileceği sözünün altını çizdi.

 

Haberde ayrıca Anastasiadis’in dün öğleden sonra Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile telefon görüşmesi yaparak, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile telefon görüşmesi hakkında bilgi aldığı belirtildi.

 

Gazeteye göre, Borrell, Anastasiadis’e AB’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında, müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden başlaması gerektiği tutumuna sahip olduğunu ve müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına katkıda bulunacağını da iletti. Anastasiadis ise çözüm hedefli müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için kapalı Maraş’taki “Türk meydan okumalarına son verilmesi gerektiği” iddiasını yineledi.

 

Haberinin “Siyasi Liderlik Bilgilendiriliyor” başlıklı bölümünde Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı tanışma görüşmesi ve Jane Holl Lute ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgilendirmek maksadıyla Rum siyasi liderliğini bu sabah 09.00’da Saray’a çağırdığı bilgisini verdi.

 

Alithia haberinin başlığında Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’un “Siyasi Eşitlik Olmayan Yerde Egemen Eşitlik Olmalı”  sözünü kullandı.

 

 

Kaynak: Fileleftheros Gazetesi

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...