Fileleftheros: Ortak Tatbikatla Dörtlü Girişim… QUAD Kapsamında Ortak Varlık

27 Ağustos 2020

 

FİLELEFTHEROS 27 Ağustos 2020

 

     -“Eunomia” Tatbikatı Türk Tarafına Mesaj Gönderiyor–

 

Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya Dörtlü İş Birliği Girişimi (QUAD) kapsamında Doğu Akdeniz’deki ortak varlık konusunda anlaştı. Yunanistan Millî Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopulos, dörtlü girişimin (Bugün Kıbrıs’ta devam etmekte olan “Evnomia” hava-deniz tatbikatı) açılış faaliyetini selamladı. Yunan Millî Savunma Bakanı’na göre “Söz konusu girişim, duruma dair ortak farkındalık sağlamayı amaçlıyor ve  dört Avrupa ülkesinin Akdeniz’deki gerilimin yatışması politikasının bir parçası olarak uluslararası hukuk kurallarına bağlılığını kanıtlıyor”.

 

 

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’nın salı günü açıkladığı gibi Fransa; İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs ile birlikte Doğu Akdeniz’de askerî tatbikatlara katılacaklar. Bakanlık keza üç Fransız Rafale savaş uçağı ve helikopter teçhizatlı bir firkateynin ortak askerî tatbikatta yer alacağını belirtti. Savunma Bakanı Florance Parly, Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya tarafından Doğu Akdeniz’de ortak askerî tatbikatın başlaması vesilesiyle Twitter’da paylaştığı iletisinde uluslararası hukuka saygının bir istisna değil kural olması gerektiğini belirtiyor. “Doğu Akdeniz, gerilim alanına dönüşüyor. Kıbrıslı, Yunan ve İtalyan ortaklarımızla birlikte bugün hava ve deniz araçlarıyla askerî bir tatbikata başladık” diye belirtiyor.

 

 

Sayın Parly “Mesajımız basit: Doğu Akdeniz’in istikrar ve uluslararası hukuka saygı alanı olması için öncelik diyalog, iş birliği ve diplomasi. Herkesin çıkarına yönelik olarak şahsi hırslar için uygun zemin teşkil edilmemeli” diye devam ediyor. Ayrıca bu Avrupai tatbikatta Fransa adına üç savaş uçağı, firkateyn ve helikopterin yer alacağını belirtiyor.

 

 

Kıbrıs Savunma Bakanı Haralambos Petridis ise Twitter’da paylaştığı kendi iletisinde Doğu Akdeniz’de Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya arasında ilk kez ortak hava-deniz tatbikatı gerçekleştirildiğini belirtiyor. “Uluslararası hukukun uygulanmasına yönelik güçlü bir Avrupai barış ve iş birliği mührüdür” diye ifade ediyor. Kıbrıs’ın güneyindeki dörtlü “Eunomia” tatbikatı yarına (28 Ağustos) dek sürecek.

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...