Fransa, Akdeniz’deki varlığını güçlendiriyor ve Yunanistan ile askeri tatbikatlara başlıyor

AL TAREQ NEWSPAPER’in bugünkü  “Fransa, Akdeniz’deki varlığını güçlendiriyor ve Yunanistan ile askeri tatbikatlara başlıyor” haberinin çevirisi aşağıda sunulmuştur.

 

Fransız Savunma Bakanlığı bugün Perşembe günü Doğu Akdeniz’de iki “Rafale” uçağının konuşlandırıldığını duyurarak, Çarşamba gününden bu yana Yunanistan ile Akdeniz’de ortak tatbikatlar yapmaya başladığını belirtti.
Fransız savunması, Türk sismik araştırma operasyonları sonucunda bölgedeki askeri varlığını destekleme planının bir parçası olarak, Doğu Akdeniz’deki varlığını “Lafayette” firkateyniyle güçlendirmeyi planladığını belirtti .

 

Fransız savunması, Lübnanlılara yardım etmeye giden “Tonner” helikopter gemisinin Doğu Akdeniz’deki Fransız destek kuvvetlerinin bir parçası olacağını belirtti.

 

Yunanistan’ın tepkisi

 

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Atina’nın kendisine ait olduğunu iddia ettiği sularda Türkiye’nin enerji arama girişimi zemininde Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını güçlendirme taahhüdü için Fransa’ya teşekkür etti.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çarşamba günü Mitsotakis ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, önümüzdeki günlerde, Yunanistan’ın başını çektiği Avrupalı ​​ortaklarla işbirliği içinde, Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdiğini duyurdu…

 

Fransa’nın, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nde Yunanistan’ın güçlü bir müttefiki olduğunu belirtmekte fayda var. Türkiye açısından meseleyi daha da karmaşık hale getiren ise NATO ve Avrupa Birliği.

 

Bu, Türkiye’nin geçen Pazartesi günü, bölgenin diğer bölgelerindeki benzer keşiflerin ardından, olası açık deniz petrol ve doğalgaz rezervlerini araştırmak için Yunanistan’ın Girit adası ile Kıbrıs arasındaki sulara savaş gemileriyle birlikte bir sismik araştırma gemisi gönderme hareketinin ardından geldi.

 

Kaynak : AL TAREQ NEWSPAPER