FRANSA’NIN ERMENİSTAN’A DESTEĞİ VE TÜRK KARŞITLIĞI

8 Ekim 2020

 

 

(28.09.2020- 06.10.2020 tarihlileri arası açıklamalar)

 

Kaynak: Sénat de la République de France                    Haber Tarihi: 11.12.2019

 

Rapport 

Fransız Senatosunun Aralık 2019 da yayınladığı raporda, Ermenilerin Gürcistan üzerinden Türkiye iş bulmaya geldiklerini yazmaktadır.

 

Link: https://www.senat.fr/rap/l19-188/l19-1881.pdf

 

 

Kaynak: MFA of France         Haber Tarihi: 28.09.2020

 

Dağlık Karabağ’daki Durum – Avrupa ve Dışilişkiler Bakanlığı Basın Sözcüsü tarafından yapılan basın bildirgesi

 

Fransa, Dağlık Karabağ bölgesinde çıkan büyük çaplı çatışmalardan ve özellikle sivil kayıpların bildirilmesinden dolayı derin endişe duymakta, düşmanlıkların derhal durdurulması ve diyaloğun yeniden başlatılması çağrısında bulunmaktadır.

Fransa, Minsk Grubu Eşbaşkanı olarak, Rus ve Amerikalı ortaklarıyla birlikte, uluslararası hukuka gereken saygıyı göstererek, Dağlık Karabağ bölgesindeki sorunların müzakere edilmesini ve kalıcı bir çözüme varılması taahhüdünü yinelemektedir.

 

Link:https://basedoc.diplomatie.gouv.fr/vues/Kiosque/FranceDiplomatie/kiosque.php?fichier=baen2020-09-28.html

 

 

Kaynak: Valérie Boyer Resmi Twitter Hesabı             Haber Tarihi: 29.09.2020

 

Fransız Senatör Türk düşmanlığı yapmış, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın toprağı olduğu gerçeğini görmezden gelmiş ve aşağıdaki haksız itham ve iftiralarda bulunmuştur.

 

Gerçekleri çarpıtan Cumhuriyetçi Senatör ve Fransız vekil olan Valérie Boyer konuşmasında, attığı son tweette: “Son müdahalem için, Ermenistan’ın Fransa’nın kız kardeşi olduğunu hatırlatmalı ve bu yüzden Azerbaycan’ın saldırılarını kınamalıdır. Yeni bir soykırıma tanık oluyoruz. 1915 soykırımı ile ilgili tarihsel ve evrensel bir sorumluluğumuz var.”

 

Link: https://twitter.com/valerieboyer13/status/1310971996168220677?s=20

 

Kaynak: Le Journal du Dimanche                  Haber Tarihi: 03.10.2020

 

Hidalgo, Pécresse, Rubirola ve hatta Wauquiez … 176 seçilmiş yetkili Fransa’yı Ermenistan’ı desteklemeye çağırıyor

 

Fransız Senatör, Milletvekili ve Belediye Başkanlarının bulunduğu 176 imzacı, Fransa’daki Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi ile işbirliği içinde, Journal de Dimanche gazetesin de Fransa’nın Ermenistan-Azerbaycan çatışmasına dair stratejisini yeniden gözden geçirmesi için bir forum başvurusunda bulundu.

 

Link:https://www.lejdd.fr/International/hidalgo-pecresse-rubirola-ou-encore-wauquiez-174-personnalites-appellent-la-france-a-soutenir-larmenie-3995995

 

 

Kaynak: Élysée         Haber Tarihi: 30.09.2020

 

Rusya Federasyonu, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarının Dağlık Karabağ hakkındaki Bildirisi

 

Rusya Federasyonu, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa Cumhuriyeti Devlet Başkanlarının Dağlık Karabağ hakkındaki Bildirisinde, Ermenistan’ın saldırısı üzerine Azerbaycan’ın meşru müdafaa hakkına başvurmasından söz edilmeksizin, iki tarafında çatışmaya son verilmesi istenmiştir.

 

Link: https://www.elysee.fr/emmanuel-macron/2020/10/01/declaration-des-presidents-de-la-federation-de-russie-des-etats-unis-damerique-et-de-la-republique-francaise-sur-le-haut-karabagh

 

Kaynak: Euronews   Haber Tarihi: 30.09.2020

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Dağlık Karabağ politikasını eleştirdi. 

Ankara’nın açıklamalarını “düşüncesiz ve tehlikeli” olarak niteleyen Macron, Ermenistan için endişeli olduklarını söyledi. Macron, “Türkiye’nin açıklamaları Dağlık Karabağ’ın alınmasını meşru gösterir nitelikte…” dedi.

 

Link:https://tr.euronews.com/2020/09/30/fransa-cumhurbaskan-macron-dan-dagl-k-karabag-ac-klamas

 

Kaynak: MFA of France         Tarih: 01.10.2020

 

Avrupa ve Dışilişkiler Bakanı M. Jean-Yves Le Drian’ın Dağlık Karabağ Hakkında Basın Açıklaması

 

Sırayla Ermenistan Dışişleri Bakanı Sayın Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Sayın Bayramov ile 27 Eylül’den bu yana Dağlık Karabağ’da devam eden büyük krizi görüşmek üzere konuştum. Görüşmeler, Pazar gününden bu yana Fransa ile bu iki ülke arasında, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı, Başbakan Pachinyan ve Cumhurbaşkanı Aliyev arasında her düzeyde yapılan birçok görüşmeye dayanıyordu.

 

Tartışmalar sırasında, düşmanlıklara derhal ve ön koşul olmaksızın son verilmesi için acil ihtiyaç olduğunu bir kez daha ifade ettim. Devam etmeleri, yalnızca sivil kayıpların sayısını, her iki tarafın katlandığı maddi ve insani maliyetleri ve Ermenistan ile Azerbaycan arasında tansiyonun kontrolsüz bir şekilde tırmanma tehdidini artıracaktır. Muhataplarımı çatışmanın uluslararasılaşma tehdidi konusunda uyardım.

 

1 Ekim’de Amerikan, Fransız ve Rus Devlet Başkanlarının açıklamasının ruhuna uygun olarak, Minsk Grubu Eş Başkanı olarak, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları himayesinde önkoşul olmaksızın önemli müzakerelerin yapılması, düşmanlıkların sona erdirilmesi ve derhal yeniden başlama konusunda Fransa’nın tam rolünü tarafsız bir şekilde oynamadaki kararlılığını vurguladım.

 

Son olarak, dün Dağlık Karabağ’da yaralanan iki Le Monde gazetecisinin tıbbi tahliyesine olan katkılarından dolayı muhataplarıma teşekkür ettim.

 

Link:https://basedoc.diplomatie.gouv.fr/vues/Kiosque/FranceDiplomatie/kiosque.php?fichier=baen2020-10-02.html

 

 

Kaynak: Arrêt sur Images                   Haber Tarihi: 02.10.2020

 

Libé aşırı sağ ve Ermenistan’la ilgili makaleyi sildi 

 

Fransız merkez sol “La Libération” gazetesinin “Azerbaycan’a karşı, Fransız aşırı sağ örgütü Ermenistan’ı savunuyor” başlıklı makalesi terör örgütü ASALA’ya bağlı olduğu düşünülen kişilerin iki gazeteciyi ölümle tehdit etmeleri üzerine, yayınlandığı gece siteden geri çekilmiştir.

Fransa’nın aşırı sağ aktivistlerinin ve siyasi liderlerinin Türkiye’nin desteklediği Azerbaycan’a karşı, Ermenistan lehine nasıl hareket ettiklerini ortaya çıkaran bir yazı olduğu söylenmektedir. Gazetecilerini korumak için silinen makalenin, tekrar yayınlanacağı açıklanmıştır.

 

Link: https://www.arretsurimages.net/articles/libe-supprime-un-article-sur-lextreme-droite-et-larmenie

 

 

Kaynak: MFA of France         Tarih: 02.10.2020

 

Rusya Federasyonu, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa Cumhuriyeti Başkanlarının Dağlık Karabağ Hakkındaki Ortak Açıklaması

 

AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarını temsilen, Rusya Federasyonu Başkanı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ve Fransa Cumhuriyeti Başkanı, son zamanlarda Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki “şiddet hattı” boyunca tırmanan şiddeti en güçlü ifadelerle kınamaktadır.

 

İnsanların hayatlarını kaybetmesinden üzüntü duyar, ölen ve yaralananların ailelerine başsağlığı dileklerimizi sunarız.

 

İlgili askeri kuvvetler arasındaki düşmanlığın derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.

 

Ayrıca Ermenistan ve Azerbaycan liderlerini, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları himayesinde, iyi niyetle ve önkoşul olmaksızın esaslı müzakereleri gecikmeden sürdürmeye çağırıyoruz.

 

Link:https://basedoc.diplomatie.gouv.fr/vues/Kiosque/FranceDiplomatie/kiosque.php?fichier=baen2020-10-01.html#Chapitre1

 

 

Kaynak: Ambassade d’arménie           Haber Tarihi: 03.10.2020

 

Fransa’nın kırsal belediye binaları ve seçilmiş Ermeni yetkililer

 

Fransa’nın Kırsal Belediyeleri Derneği, ermenilere destek ve dayanışma göstermek için bildiri yayınlamışlardır.

 

Link: https://twitter.com/armembfrance/status/1312790880848404481?s=21

Kaynak: François Devedjian Resmi Twitter Hesabı          Haber Tarihi: 05.10.2020

 

Dağlık Karabağ: “Kendimizi savunmak için sadece kendimiz var”

 

Fransız sol merkez görüşlü Libération gazetesi, Dağlık Karabağ’da yaşayan sivil Ermenilerin Azerbaycan saldırılarına maruz kaldığını ve halkın kendini savunmaktan başka çaresi olmadığını iddia etmektedir. Gazetede, Ermenilerin mağduriyetine vurgu yapılarak, uluslararası kamuoyunun ve özellikle Fransız halkının sempatisini ve desteğini arkasına almak için psikolojik harp teknikleri kullanılmaktadır.

 

Haber orijinal kaynak: https://www.liberation.fr/planete/2020/10/04/haut-karabakh-nous-n-avons-que-nous-memes-pour-nous-defendre_1801390

 

Link: https://twitter.com/fdevedjian/status/1313073050166988800?s=20

 

 

Kaynak: Christian Cambon Resmi Twitter Hesabı                 Haber Tarihi: 05.10.2020

 

Senato Dış İlişkiler, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Komisyonu Başkanı Christian Cambon, “Fransa’nın Ermenistan Büyükelçisini Hasmik Tolmajian’a desteklerini ve dostluklarını ifade etmek için görüştük. Fransa, derhal ateşkes sağlamak ve müzakerelerin başlaması için her şeyi yapmalıdır”.

Cambon, aynı gün Yunanistan Büyükelçisi ile görüşmüştür.

 

Link: https://twitter.com/ChCambon/status/1313132811168038913?s=20

 

 

 

Kaynak: CCAF Resmi Twitter Hesabı            Haber Tarihi: 05.10.2020

 

Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF) Fransa’daki Türk Konsoloslukların önünde protesto etmeye çağırmıştır.

 

Link: https://twitter.com/CBAFArmeniens/status/1313132906412421126?s=20

 

 

Kaynak: Bernard Cazeneuve Resmi Twitter Hesabı          Haber Tarihi: 05.10.2020

 

Fransa’nın Eski Başbakanı Bernard Cazeneuve: “Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki Ermenilere yönelik saldırıları karşısında güçlü bir Fransız sesine ihtiyacımız var.”

 

Link: https://twitter.com/BCazeneuve/status/1313183631867871233?s=20

 

 

Kaynak: Azerbaycan TV Twitter Resmi Hesabı         Haber Tarihi: 05.10.2020

 

Aliyev’den Fransa’ya sert tepki: Ermenileri bu kadar çok düşünüyorsa Marsilya’yı versin

 

“Fransa Ermenileri bu kadar çok düşünüyorsa ve onlar için bir devlet kurmak istiyorsa, Marsilya şehrini Ermenilere versin”

Link: https://twitter.com/aztvresmi/status/1312850756442230789?s=21

Kaynak: Laurent Wauquiez Twitter Resmi Hesabı        Haber Tarihi: 05.10.2020

 

Fransız siyasetçi ve Auvergne-Rhône-Alpes Bölgesi Başkanı: “Ermenistan ve Artsakh’tan asla vazgeçmeyeceğime söz vermiştim. Bugün Bölge, Artsakh’ta her şeyini kaybeden Ermeni ailelere 13 ton ilaç ve acil durum malzemesi ulaştırmak için 55.000 € yardımında bulunduk.

Tekrar söylüyorum: sizi yalnız bırakmayacağız”. Wauquiez, Fransız lokallerinde asılan haritada, Türkiye’nin doğusu Batı Ermenistan olarak gösterilmesi Fransa’nın sözde stratejik müttefikliğinin bir örneğidir.

 

Link: https://twitter.com/laurentwauquiez/status/1313146747821142016

 

 

Kaynak: André Santini Resmi Twitter Hesabı       Haber Tarihi: 06.10.2020

 

André Santini Fransız hukukçu, siyasetçi ve Issy-les-Moulineaux kentinin belediye başkanı: “ERMENİSTAN’A DESTEK

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma tırmanırken, Kutsal Eçmiadzin Şehri ile kardeş olan Issy-les-Moulineaux şehri, belediye meclisi vesilesiyle, Perşembe günü Fransa Ermeni Fonu aracılığıyla Ermenistan Bayrağına 70.000 € yardım yapacak”.

 

Link: https://twitter.com/ASantini_Issy/status/1313551394016763907?s=20

 

 

Kaynak: Anouch Toranian Resmi Twitter Hesabı Haber Tarihi: 06.10.2020

 

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Anouch Toranian, Erevan’daki eğitim merkezinden esinlenen TUMO Merkez konuşmasında, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Fransa ve Ermenistan’daki Ermeniler ile dayanışmasını yeniden ifade ettiği için teşekkür etmiştir.

 

Link: https://twitter.com/AnouchToranian/status/1313469866624638976?s=20

 

 

Kaynak: Azernews Gazetesi          Haber Tarihi: 09.04.2020 

 

SOCAR, Hazar Denizi’ndeki Abşeron gaz sahasının gelişimini tartıştı

 

Fransız şirketi TOTAL, Hazar Denizi’nin Azerbaycan bölümünde Abşeron gaz sahasında önemli yatırımları bulunmaktadır. Total’den yapılan açıklamada, rezervin zengin kaynaklar açısından ciddi olabileceği bilinmektedir. Ancak, Fransa’nın Azerbaycan aleyhine ağır suçlamalarda bulunması, ermeni propagandası yapması ve onlara koşulsuz destek vermesi, Azerbaycan’ın TOTAL şirketi ile olan sözleşmesini tekrar değerlendirmeye itebilir.

 

Link:https://www.azernews.az/oil_and_gas/163918.html?__cf_chl_jschl_tk__=4e9ed5bef1490fc20de3a0b34d0c42e3458c0726-1602059004-0AYNtPvQTa_NSeWGBWEL8278V5zmkf3nfVXUUp4JSqasi_0tTW53D_GfD_bD7-anag1_oz_6sEz4p0plHLI3QX70Sj4GshM1WmITsUv_fTvwtflgkfBQ23Dn0Hf1V0naur7cedD-k_-CY0KUo6oenVXieykYMbv07OUH4vVpMV_a_DNLFtMJOkgsUrIkQPVltW96RxCvnFsZlvLEDkFQtq9QJCBZnYSH5BRVhl8rMWxWpkawQKB2__OfbqITT3NCL7glqMlWTyki6YHJ39fIUdzlbF5w6MdHBe2OplEV-LrDpf8y45nSzNFKgg_riwJjx4FdP2OnawL3QmA90U5n79k_6Bq1TN8imn-ncbxSIo4Rj

 

 

Hurşit Furkan Dikmen

Asya K. Ayrancı

BAÜ DEGS Araştırmacıları

 

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...