GKRY Savunma Bakanlığı: Dörtlü Girişim – “EUNOMİA”

Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya Dörtlü Girişim kapsamında Doğu Akdeniz’de ortak varlık gösterecek.

 

 

İçinde bulunduğumuz dönemde devam eden ve süresi uzayan çatışmalarla Doğu Akdeniz’de istikrarı bozmaya yönelik gerginlikler ve çabalar çeşitli konularda (sınırlar, göçmen akımları, kaçakçılık vs.) artan sürtüşmeler nedeniyle zirveye ulaştı. Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS) ve imza atmamış ülkeler için bile bağlayıcı olan Uluslararası Teamül Hukuku defalarca ihlal edilmektedir.

 

 

Geniş bölgede güvenlik ve istikrarı güçlendirmek ve seyir özgürlüğü sağlamak amacıyla dört devlet tarafından Doğu Akdeniz’deki ortak hava ve deniz varlığının Dörtlü Girişim aracılığıyla artırılmasına karar verildi. Bu Girişim, gerginliğin siyasi olarak azaltılmasının bir parçası olarak hukuk kurallarına bağlılığın somut bir göstergesidir.

 

 

Akdeniz’in dört Avrupa devleti, karşılıklı anlayış, diyalog ve iş birliğine dayalı güçlendirilmiş ve kolektif bir deniz varlığına katkıda bulunmayı arzu ediyor. Sadece diyaloğun bölgede gerginliğin azaltılmasının yolunu açacağı dikkate alınarak gerek ikili düzeyde gerekse Avrupa düzeyinde diplomatik iletişim kanallarına öncelik verilmektedir.

 

 

Bu kapsamda dört ülkenin Savunma Bakanlıkları ve Askeri Kurmaylıkları tarafından dörtlü düzeyde ilk Faaliyet planlandı. 4 ülkenin hava ve deniz araçlarının katılacağı bu başlangıç faaliyeti, Girişimin de başladığına işaret etmektedir. “Eunomia” (İyi Düzen) adını taşıyan ilk Faaliyet kapsamındaki eylemler 26-28 Ağustos 2020 tarihlerinde Kıbrıs’ın güneyinde uygulanacak ve çok çeşitli deniz ve hava tatbikatlarının yanı sıra Arama ve Kurtarma unsurlarını da içerecektir.

 

 

Bu girişim, dört Avrupa ülkesinin Deniz Hukuku ve Uluslararası Teamül Hukukunu uygulama ve istikrar ve uluslararası hukuk kurallarına saygı yönündeki kolektif niyetini ve bağlılığını gösterirken Doğu Akdeniz’de seyir özgürlüğünü garanti etmektedir.