GKRY Savunma Bakanlığı: Dörtlü Girişim – “EUNOMİA”

27 Ağustos 2020

Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya Dörtlü Girişim kapsamında Doğu Akdeniz’de ortak varlık gösterecek.

 

 

İçinde bulunduğumuz dönemde devam eden ve süresi uzayan çatışmalarla Doğu Akdeniz’de istikrarı bozmaya yönelik gerginlikler ve çabalar çeşitli konularda (sınırlar, göçmen akımları, kaçakçılık vs.) artan sürtüşmeler nedeniyle zirveye ulaştı. Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS) ve imza atmamış ülkeler için bile bağlayıcı olan Uluslararası Teamül Hukuku defalarca ihlal edilmektedir.

 

 

Geniş bölgede güvenlik ve istikrarı güçlendirmek ve seyir özgürlüğü sağlamak amacıyla dört devlet tarafından Doğu Akdeniz’deki ortak hava ve deniz varlığının Dörtlü Girişim aracılığıyla artırılmasına karar verildi. Bu Girişim, gerginliğin siyasi olarak azaltılmasının bir parçası olarak hukuk kurallarına bağlılığın somut bir göstergesidir.

 

 

Akdeniz’in dört Avrupa devleti, karşılıklı anlayış, diyalog ve iş birliğine dayalı güçlendirilmiş ve kolektif bir deniz varlığına katkıda bulunmayı arzu ediyor. Sadece diyaloğun bölgede gerginliğin azaltılmasının yolunu açacağı dikkate alınarak gerek ikili düzeyde gerekse Avrupa düzeyinde diplomatik iletişim kanallarına öncelik verilmektedir.

 

 

Bu kapsamda dört ülkenin Savunma Bakanlıkları ve Askeri Kurmaylıkları tarafından dörtlü düzeyde ilk Faaliyet planlandı. 4 ülkenin hava ve deniz araçlarının katılacağı bu başlangıç faaliyeti, Girişimin de başladığına işaret etmektedir. “Eunomia” (İyi Düzen) adını taşıyan ilk Faaliyet kapsamındaki eylemler 26-28 Ağustos 2020 tarihlerinde Kıbrıs’ın güneyinde uygulanacak ve çok çeşitli deniz ve hava tatbikatlarının yanı sıra Arama ve Kurtarma unsurlarını da içerecektir.

 

 

Bu girişim, dört Avrupa ülkesinin Deniz Hukuku ve Uluslararası Teamül Hukukunu uygulama ve istikrar ve uluslararası hukuk kurallarına saygı yönündeki kolektif niyetini ve bağlılığını gösterirken Doğu Akdeniz’de seyir özgürlüğünü garanti etmektedir.

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...