Haravgi: Çavuşoğlu: “Bu Kez Elimizden Kaza Çıkmaz…”

 

 

HARAVGİ 27 Ağustos 2020

 

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da Alman mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’de gerginliği yükseltenin Türkiye değil Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafı olduğunu savundu.

 

Nikos Dendias’ın Atina’da Alman Dışişleri Bakanı ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamaları yorumlayarak “Eğer Yunanistan yanlış adımlar atarsa bu kez elimizden bir kaza çıkmaz, gereken neyse tereddüt etmeden yaparız.” dedi.

 

 

Sayın Çavuşoğlu, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz’de bir süredir tek taraflı ve dışlayıcı maksimalist argümanlarının söz konusu olduğundan bahsetti. “Bu yüzden Doğu Akdeniz’de gerginliği artıran biz değiliz. Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafıdır.” diyen Sayın Çavuşoğlu “Yunanistan kendisini Türk donanmasının önüne atmaya çalışan ya da bu şekilde teşvik eden ülkelere kanmasın. Biz iki komşuyuz. Gelsin bizimle otursun ve adil bir paylaşım yapılsın.” diye belirtti.

 

 

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs Rum tarafı hariç Doğu Akdeniz’deki tüm ülkelerle görüşmeye ve hakça paylaşım için oturup müzakereye hazır olduğunu ancak bunun için kimsenin Türkiye’ye önkoşullar getirmemesi gerektiğini söyledi.

 

 

Çavuşoğlu Kıbrıslı Rumların doğal kaynakların adil bir şekilde paylaşımını Kıbrıslı Türklerle görüşmek zorunda olduğunu da söyledi. Türk Dışişleri Bakanı Kastelorizo (Meis) konusuna yeniden dönerek Yunanistan’ın 45 bin kilometrekare münhasır ekonomik bölge ya da kıta sahanlığı talep ettiğini ancak böyle bir şeyin ne İtalya ile ne Mısır ile yapılan anlaşmada yer aldığını ne de uluslararası hukukla bağdaştığını belirtti.

 

 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki temel haklarından vazgeçmek için şartları kabul etmesinin söz konusu olmadığını da ifade etti. Çavuşoğlu karadeniz’deki yataktan ve Türkiye’nin enerji alanındaki stratejik rolünden bahsederek, “Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafı mantıklı bir şekilde düşünürse ve buradaki (Doğu Akdeniz) yatak keşfedilirse, bunun uluslararası piyasalara iletme yolu Türkiye’dir.” diye belirtti.