Haravgi: Çavuşoğlu: “Bu Kez Elimizden Kaza Çıkmaz…”

27 Ağustos 2020

 

 

HARAVGİ 27 Ağustos 2020

 

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da Alman mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’de gerginliği yükseltenin Türkiye değil Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafı olduğunu savundu.

 

Nikos Dendias’ın Atina’da Alman Dışişleri Bakanı ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamaları yorumlayarak “Eğer Yunanistan yanlış adımlar atarsa bu kez elimizden bir kaza çıkmaz, gereken neyse tereddüt etmeden yaparız.” dedi.

 

 

Sayın Çavuşoğlu, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz’de bir süredir tek taraflı ve dışlayıcı maksimalist argümanlarının söz konusu olduğundan bahsetti. “Bu yüzden Doğu Akdeniz’de gerginliği artıran biz değiliz. Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafıdır.” diyen Sayın Çavuşoğlu “Yunanistan kendisini Türk donanmasının önüne atmaya çalışan ya da bu şekilde teşvik eden ülkelere kanmasın. Biz iki komşuyuz. Gelsin bizimle otursun ve adil bir paylaşım yapılsın.” diye belirtti.

 

 

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs Rum tarafı hariç Doğu Akdeniz’deki tüm ülkelerle görüşmeye ve hakça paylaşım için oturup müzakereye hazır olduğunu ancak bunun için kimsenin Türkiye’ye önkoşullar getirmemesi gerektiğini söyledi.

 

 

Çavuşoğlu Kıbrıslı Rumların doğal kaynakların adil bir şekilde paylaşımını Kıbrıslı Türklerle görüşmek zorunda olduğunu da söyledi. Türk Dışişleri Bakanı Kastelorizo (Meis) konusuna yeniden dönerek Yunanistan’ın 45 bin kilometrekare münhasır ekonomik bölge ya da kıta sahanlığı talep ettiğini ancak böyle bir şeyin ne İtalya ile ne Mısır ile yapılan anlaşmada yer aldığını ne de uluslararası hukukla bağdaştığını belirtti.

 

 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki temel haklarından vazgeçmek için şartları kabul etmesinin söz konusu olmadığını da ifade etti. Çavuşoğlu karadeniz’deki yataktan ve Türkiye’nin enerji alanındaki stratejik rolünden bahsederek, “Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafı mantıklı bir şekilde düşünürse ve buradaki (Doğu Akdeniz) yatak keşfedilirse, bunun uluslararası piyasalara iletme yolu Türkiye’dir.” diye belirtti.

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...