Rum Basınından : “Helenizm Siyasi Açıdan Kritik Zamanlardan Geçiyor”

13 Ağustos 2020

PETRİDİS: “HELENİZM SİYASİ AÇIDAN KRİTİK ZAMANLARDAN GEÇİYOR”

 

Lefkoşa, 10 Ağustos 20; Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, “Helenizm’in, Türkiye’nin kabul edilemez saldırgan tavrı nedeniyle siyasi açıdan kritik zamanlardan geçtiğini” iddia etti.

 

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, 1964’te Dillirga’da hayatını kaybeden Rumlar için dün düzenlenen anma töreninde konuşan Petridis, Dillirga’da verilen mücadele ve kayıpların, ne yazık ki 10 yıl sonra meydana gelecek ve bugüne kadar etkisinin süreceği “cehennemin” önüne geçilmesinde yeterli olmadığını ileri sürdü.

 

Petridis, öne sürdükleri “Türk uzlaşmazlığının”, bağımsızlığa ve yeniden birleşmeye giden yoldan sapmalarına sebep olamayacağını savundu.

 

Petridis, bu kritik zamanlarda, “tahrikler” karşısında dik durmakla yükümlü olduklarını ifade ederek, Rum Yönetimi’nin, AB üyesi olarak, AB Müktesebatı’ndan doğan ilke ve değerler ile BM kararlarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyledi.
Petridis ayrıca, barışı, insan haklarını, demokrasiyi ve Avrupalı kimliğini garanti altına alacak işlevsel bir çözüm arzuladıklarını ileri sürdü.

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
25 Haziran 2021

24 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
TÜM BOYUTLARIYLA NİL NEHRİ
23 Haziran 2021

Nil Nehri hem tarihsel hem de güncel anlamda dünyanın en stratejik ve politik akarsularından birisidir. Nil Havzası özelinde gelişen...

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
23 Haziran 2021

22 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...