İngiliz Basınında İlginç İddia- Almanya’dan Yunanistan’a Ege Denizi’ndeki askeri gücünü çekme çağrısı

23 Eylül 2020

 

İngiltere merkezli haber sitesi Middle East Monitor, Avrupa Birliği’nin lider ülkesi Almanya’nın Doğu Akdeniz’deki gerginliğin dinmesi için Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki askeri gücünü çekme çağrısında bulunduğunu iddia etti. Emekli Tümamiral ve Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Strateji Merkezi Direktörü Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın, Yunanistan’ın Taleplerin-Ege sorunları adlı kitabında altını çizdiği konu böylece gündeme gelmiş oldu.

 

Yunan ESTİA gazetesinin Cuma günkü haberine göre, Ankara ve Atina müzakerelere hazırlanırken, Almanya Yunanistan’ a ordusunu Türkiye yakınlarındaki Ege Denizi adalarından çekmeye çağırdı. Orta Doğu Monitör adlı haber sitesinin, tirajı düşük ve aşırı sağcı olarak tanımlanan Yunan ESTİA gazetesinin haberine dayandırılan kısa makalesinde, Ankara ve Atina müzakerelere hazırlanırken, Almanya Yunanistan’ a ordusunu Türkiye yakınlarındaki Ege Denizi adalarından çekmeye çağırdığı vurgulandı.

 

Cihat Yaycı Gündeme Getirmişti

 

Öte yandan Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlanan Cihat Yaycı’nın Yunanistan Talepleri ( Ege Sorunları) Soru ve Cevaplarla adlı kitabında, 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Andlaşmalarıyla Yunanistan’a Gayri Askeri Statüde olmak kaydıyla 23 adanın devredildiği, ancak Yunanistan’ın bu adalara silah ve asker konuşlandırarak andlaşmaları ihlal ettiğini ve dolayısıyla bu adaların Yunanistan’a egemenliklerinin devir şartının ortadan kalktığı ifade edilmişti. Kitaptaki bu ifadeler ile gayri askeri statünün devamının bir egemenlik devir şartı olduğu ve asker ya da silah konuşlandırmanın Yunanistan egemenliğini tartışmalı hale getirdiği hatta  ortadan kaldırdığı tespiti ilk defa yapılmıştı.

 

 

Kaynak: Middle East Monitor

 

https://www.middleeastmonitor.com/20200922-germany-calls-on-greece-to-demilitarise-islands-near-turkey/amp/?__twitter_impression=true&s=09

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...