İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERDE TECRÜBE VE YAŞAYAN DEVLET HAFIZASINDAN RESMÎ OLARAK İSTİFADE EDİLMESİ

Gazetelerden edindiğimiz bilgilere göre 25 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan İstikşafî görüşmelerde Yunan Heyeti’ne Emekli Büyükelçi Pavlos Apostolidis Başkanlık edecekmiş.

 

Pavlos APOSTOLİDİS 80 yaşlarında bir diplomattır..

 

1980 – 1986 da Ankara’da Büyükelçilikte siyasî Müsteşardı.

 

1991 – 1995 arasında Yunanistan Dışişleri Bakanlığında Siyasî İşler Müsteşar yardımcısı olarak Kıbrıs – Türkiye işlerine baktmıştır.

 

Siyasî istişareler için Ankara ve Atina’da birkaç defa görüşmelere iştirak etmiştir.

 

Yunanistan’ın Türkiye konularında devletin hafızasıdır diyebilirim. Yani Yunanistan’ın Türkiye konularında hafıza sahibi elemanlarla işi yürüttükleri bilinen bir gerçektir.

 

Yunanistan’da 1950’li yıllardan 90’lara kadar Batı Trakya işlerine bakan bir diplomat emekli olduktan sonra da 20 sene kadar bu işlerin başında kalmıştır.

 

Devlet hafızasının hayati önemini vurgulamaya lüzum yoktur. Konuların evveliyatını bilmeden kulaktan dolma bilgilerle devlet işlerinin yürütülmesinin geri kazanılamaz kayıplara neden olması kaçınılmazdır.

 

Bu nedenle emekli ve bu konuları hala çok yakından takip eden tecrübe ve kurumsal hafızaya sahip emekli büyükelçilerimizin (Yunanistan’ın yaptığı gibi ) istikşafi görüşme heyetinde yer almasının çok faydalı olacağını değerlendiriyoruz..

 

Örnek vermek gerekirse Emekli Büyükelçiler Sayın Tugay Uluçevik, Sayın Uluç Özülker, gibi…

 

Saygılarımızla