“KARABAĞ BİLMECESİ”

5 Ekim 2020

 

Ermenistan’ın artık kaçışı zor gibi görünüyor. Azerbaycan haklı ve kararlı ilerleyişine devam ederken bazı lobilerin suskun kalması akıllarda birçok soru işareti bırakıyor. 2020’nin bu kadar olumsuzluğuna karşın Karabağ azad oldu haberi ile birazda olsa huzur bulabilecek miyiz?

 

 

Bir hafta içinde Azerbaycan ordusu çok hızlı olmasa da güvenli ve istikrarlı bir ilerleme sağladı. Karabağ’ın doğusunda oldukça uzun bir cephede belli bölgeler ele geçirildi. Operasyonlar bir kuşatma halinde devam ediyor. Ermeni kuvvetleri ise büyük zayiatlar veriyor. Bütün işler askeri düzlemden ibaret olsa Azerbaycan belli bir süre içerisinde tüm Karabağ’ı özgürleştirebilir. Ama tabii ki, operasyonun ilerleyişi büyük oranda diplomatik gelişmelere de bağlı olacak. Rusya başta olmak üzere dış güçlerin müdahalesinin ne zaman ve ne şekilde geleceği askeri operasyonun ilerlemesini de belirleyecektir. Bunlar sürpriz değil. Azerbaycan Ermenistan ile baş başa kaldığında askeri zafer konusunda şüphe yokturHatta bunu Erivan yönetimi de çok iyi bilir. Burada üzerinde durmamız gereken daha önemli soru ise Ermenistan’ın durduk yere neden böyle bir maceraya atılmış olduğudur.

 

Tek başına Azerbaycan’a karşı koyma şansı olmayan neden kendi lehine olan bir statükoyu tehlikeye atacak adımlar atsın? Neden durduk yere böyle bir işe girişsin?

 

 

Bunun için sıkça sunulan bir açıklama Paşinyan’ın kişiliğine ve becerilerine dair kanaatlerde bulunabilir. Buna göre, Paşinyan son derece anlamsız bir hareketle kendi iktidarını da Karabağ’ı da hatta tüm Ermenistan’ı da ateşe attı. Aslında Paşinyan’ın yanlış hesap yapma ihtimali yabana atılamaz. Ama bu yanlış hesabı neden yaptığı, ne umduğu veya bu yanlış hesaptaki ısrarı da önemli. Çünkü Ermenistan başına bu belayı açmak için uzun süredir uğraşıyorTemmuz ayında Tovuz’a saldırdı. Şimdi de Karabağ’da, yani kendinin en yumuşak karnında aynı saldırıyı başlattı. Devletler zaman zaman yanlış hesap yaparlar. Kendilerine olmayacak yerlerde kazançlar elde etmeye çalışırlar. Ama bir yanlış bu kadar ısrarla yapılıyorsa ve aslında kazanç veya güvenlik üretme ihtimali de çok yoksa ortada anlaşılmaz bir durum var demektir. Bu da genelde aklımıza Ermenistan’ın başka bir aktör tarafından kışkırtılmış olduğunu getiriyor. Arkasından Rusya da çıksa Fransa da çıksa pek bir önemi yok. Her kimse Ermenistan’ı kışkırtan bugün yeterli desteği vermediği de ortada. Rusya Ermenistan’ın dövülmesini keyifle seyrediyor. Fransa’nın yapabileceği çok fazla bir iş yok. Amerika’nın da umurunda bile değil.

 

 

O nedenle Paşinyan bir an önce çatışmaları genişletmek için elinden geleni yapıyor. Ateşi etrafa yayarak kendini sıyırmanın peşinde. Bu yüzden iki de bir Türkiye’ye sataşıyor. Türkiye ise sanırım Paşinyan’ı ciddiye almama konusunda kararlı. En doğru yaklaşım da bu. Bırakalım bir müddet, yani en azından başkaları müdahil olana kadar, Azerbaycan özgürleştirme harekatlarına devam etsin. Ama şunu da bilmek lazım. Belli bir seviyeden sonra birileri müdahil olmaya başlayacak. 

 

 

‘’İşte o zaman Türkiye’nin Azerbaycan’a vereceği desteğin türü ve hacmi büyük önem taşıyacak.’’

 

 

 

Ali DAVUTOĞLU

 

 

BAU DEGS ARAŞTIRMACISI

 

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...