KISA BİR ARADAN SONRA TÜRKİYE VE MISIR İLİŞKİLERİNDE GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI

15 Nisan 2021

Türkiye ile Mısır, 2013 yılından itibaren sekiz yıldır diplomatik ilişkileri maslahatgüzar seviyesinde ilertmekteydi. 2021 yılında ise Libya’da artık UMH ve darbeci Hafter’in de içerisinde bulunduğu siyasi bir diyalog süreci başlamıştır. Siyasi diyalog süreciyle birlikte Türkiye ve Mısır arasında yaşanan gerginlik de azalmış ve Doğu Akdeniz’de Mısır’ın haklarının gasp edilmesine neden olan Yunanistan’la yapmış olduğu deniz yetki alanlarını sınırlandırma antlaşması sebebiyle Yunanistan, Mısır’ın 15.000 m² deniz alanını hukuksuz olarak gasp etmiştir. Bu antlaşmanın ve Yunanistan politikasının da tekrardan gözden geçirilmesi süreci başlamıştır.

Gerginliğin azalmasıyla birlikte ardı ardına yapılan açıklamalar Türkiye ve Mısır arasındaki yeni süreci gözler önüne sermektedir. Yapılan açıklamalar hem Türkiye hem de Mısır’ın bu kötü ilişkileri iyileştirerek eskiden olduğu gibi tekrar iyi seviyeye çıkartmak istediklerini de ortaya koymaktadır.

Mısır Devleti 15 Nisan’da yaptığı açıklamada Türkiye’den mayıs başında gelmesi için bir heyet davet etmiştir. Bu heyetin başkanı ilk başta Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı olacak ve ileriki toplantılarda ise bu heyetlerin görüşmelerinin dışişleri bakanları arasında olacağı belirtilmiştir. Bu davet üzerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır’ın istikrarı ve refahı herkes için önemli. Mısır’ın İslam dünyası, Afrika ve Filistin dahil herkes için önemli bir ülke olduğu, siyaset ve diplomaside bazen kırgınlıklar olabileceğini ancak ortak niyet konulduktan sonra ilişkilerin daha kolay ilerleyeceğini vurgulamıştır.”

Daha önce de söylediğimiz üzere Türkiye ve Mısır arasında kalıcı bir düşmanlık olamaz. Özellikle aynı coğrafyada yer alan devletler için bunu söylemek yerinde ve doğru olacaktır. Görüleceği üzere Türkiye ve Mısır, aralarındaki bu soğukluğu giderecek ve eskiden olduğu gibi iyi ilişkilere sahip iki devlet olacaktır.

BAU DEGS ARAŞTIRMACISI KAMER BERK CAN

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...