Libya’da İnsan Ve Enerji Güvenliği Süreçleri Konulu Uluslararası Web Seminerine Katılım

10 Ağustos 2020

Müstafi (Emekli) Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı 22 Temmuz 2020 tarihinde The Institute for Islamic Strategies (IISA) ve Istituto Affari Internazionali (IAI) tarafından düzenlenen “Libya’da İnsan ve Enerji Güvenliği” konulu uluslararası bir web seminerine katıldı.
Bu seminerin amacı, Libya’daki çatışmanın mevcut ve ortaya çıkan dinamiklerini farklı açılardan değerlendirmekti. Seminere birçok ülkeden temsilciler katıldı. (BAE, Libya, Mısır vb.) Toplantıda ele alınan iki konu vardı. Bunların ilki Libya’daki süren çatışmalı ortamda mevcut ve ortaya çıkan dinamikler, ikincisi ise bugünün Libya’sında insan hayatını korumaya yönelik neler yapılması gerektiği şeklindeydi.

Tartışılan ilk konu kapsamında, Libya çatışmasındaki mevcut ve ortaya çıkan dinamikler ve bu çatışmada izlenebilecek yapıcı yöntemin ne olması gerektiği ile ilgili görüşler ortaya konmuştur. Doç. Dr. Yaycı bu konuda özetle şu görüşleri dile getirmiştir:
“BM’nin Libya’da tanıdığı tek bir rejim vardır ve bu rejim Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ dir. BM üyesi tüm ülkeler UMH’yı tanımalı ve desteklemelidir zira Libya’daki tek meşru rejim UMH’dir. Hafter yönetimi ya da Tobruk yönetimi diye adlandırılan yapı ise BM’nin tanımadığı gayri meşru bir fiili yapıdır. Uluslararası hukuka göre, UMH dışındaki tüm kuruluşlar gayri meşrudur. Bu yüzden Hafter ve destekçileri uluslararası bir suç işlemektedirler.
Ne yazık ki, bazı ülkeler bu savaşa müdahil oluyor ve Hafter’i desteklemek için mühimmat ve paralı asker gönderiyorlar. Örneğin BAE’nin ve bir kısım devletlerin (sayıları az da olsa) Hafter’e gönderdiği tanksavar güdümlü füzeler, lazer güdümlü silahlar ve çekili obüsler Libya’da ele geçirildi. BAE ve diğer bazı ülkelerin mühimmatlarını ve birliklerini Libya’ya göndermeye devam ettiklerine dair çok fazla kanıt vardır.

Üstelik Hafter laik ya da seküler yapıda da değildir. Bu çerçevede Medihali Selefiler’in Hafter’ı destekliyor oluşu da yine bu ülkedeki istikrar için büyük tehdit teşkil etmektedir. Bu arada hatırlanması gereken bir husus da zamanında UMH ve müzahir gruplar IŞİD’e karşı mücadele ederken Hafter’in bu mücadele içinde yer almadığı ve kendisini zinde güç olarak muhafaza ettiği ve hatta güçlendiğidir.

Diğer yandan bakınız daha birkaç hafta önce Hafter, kabul edilemez bir şekilde kendi kendini Libya’nın başkanı ilan etmiştir. Bu esasen bir diktatörlük ilanıdır. Üstelik Tobruk’da bulunan Temsilciler Meclisi de dağılmış, Meclis Başkanı Akila Salih ise kalan meclis üyelerine danışmadan ve meclis kararı olmadan kendi kendine karar vermektedir. Yani artık Tobruk’da Temsilciler Meclisi diye bir meşru yapıdan da söz etmek mümkün değildir.
Türkiye demokrasiden yanadır. Bu nedenle Türkiye diğer yasadışı oluşumlara karşı BM’nin tanıdığı yönetimi ve bu yönetimin başındaki Sayın Serrac’ı desteklemektedir. Libya’daki çatışma alanlarında ya da muharebe ortamında Türk askeri birliği bulunmamaktadır. Libya’da meşru Libya hükümeti ile Türk hükümeti arasındaki 27 Kasım 2019 tarihli anlaşmaya mutabık kalarak danışmanlık hizmeti vermek maksadıyla bulunan yaklaşık 90 Türk askeri personeli bulunmaktadır. Sonuç olarak, yapıcı çözüm, ülkede istikrar, barış ve güvenliği sağlamak için tek meşru hükümet olan UMH’yi desteklemektir. UMH Libya’daki birlik, bütünlük ve istikrarı sağlayan  tek otorite olmalıdır.”

Toplantıda tartışılan bir diğer konu da bugünün Libya’sında insan hayatını korumak ve herhangi bir senaryoda insan hayatını korumanın nasıl garanti altına alınacağı ile ilgiliydi. Bu konuda BAU DEGS Başkanı Doç. Dr. Yaycı özetle şu görüşleri dile getrimiştir;

“Libya’da insanlar kendilerini güvende hissetmiyorlar ve sürekli diken üstündeler. Özellikle kadınlar dışarı çıktıklarında kendilerini daha fazla tehdit altında hissediyorlar ve fidye için insan kaçırmalar toplumda sürekli bir tehdit unsuru haline gelmiştir. BM’ye göre, 200.000’den fazla insan ülke içinde yerinden edilmiş durumda ve 1,3 milyon insanın insani yardıma ihtiyacı var.
Böylesine insan yaşamının risk altıda olduğu ortamın oluşmasında asıl sorumlu Hafter ve destekçileri gibi görünmektedir.  Bu tespitimizi destekleyen bir çok bulgu ve olgu var. Mesela  Medihali Selefileri Hafter’i desteklemek için Libya’ya geldiler, çocukları kaçırdılar, kadınlara tecavüz ettiler. Ayrıca Hafter güçleri pazar yerlerini, şehir merkezlerini bombaladı ama UMH hiçbir zaman bunu yapmadı. Hafter’in saldırılarına ilişkin  binlerce kanıt bulunuyor. Libya halkı ve meşru Libya yönetimi bu yasadışı varlıkların saldırıları nedeniyle tehlikededir. Bu saldırılar derhal durdurulmalıdır. Hafter ve destekçilerinin yaptığı uluslararası bir suçtur.
Çözüm olarak, ülkenin  birlik ve bütünlüğünü sağlayacak, ülke üzerinde otorite, istikrar ve güvenlik tesis edecek tek bir yapı olmalı ve bu yapı tüm güçler tarafından desteklenmelidir. Bu yapı da tabiatı ile BM tarafından da tanınan UMH olmalıdır. Herkes, Libya’nın Libyalılar haricinde kimseye ait olmadığını bilmeli. Libya bir kabile, şeyh veya emirlik yönetimi olmamalıdır.. Herkes Libya’da demokrasiyi ve insan haklarını desteklemelidir. Bazı ülkelerin Libya’da demolkrasinin başarılı olmasından ve demokrasi dalgasının kendilerine ulaşmasından nasıl korktuğunu biliyoruz. Bu yüzden neden kendi ülkelerinden binlerce kilometre uzakta bir ülke ile mücadele ettiklerini anlayabiliyoruz.. Ancak Libyalılar acı çekiyor, suya, elektriğe ve temel insani kaynaklara ihtiyaçları var. Libya’nın müttefikleri de bu ihtiyaçları giderecek ve düzeni tesis edecek gerekli desteği UMH’a sağlamalıdır.”

Doç. Dr. Cihat Yaycı
Sebahat Kurutaş
Simay Şevval Baykal

 

 

 

جامعة بهشهشهير

مركز الاستراتيجيات البحرية والعالميه

2020/07/27

المشاركة في الندوة الدولية حول قضايا عملية أمن الإنسان و امن الطاقة في ليبيا

 

أمير البحري (المتقاعد) مساعد الأستاذ و الدكتور جيهات ييجي  ندوة عبر الإنترنت بعنوان “عملية أمن الإنسان و امن الطاقة في ليبيا”  التي عقدها معهد الشؤون الاستراتيجية الإسلامية كمدير لمركز بهشهشهير البحري و الاستراتيجيات العالميه في  .2020 يوليو 22   

كان الهدف من اجتماع الويب هو تقييم الديناميكيات الحالية والناشئة للصراع من وجهات نظر مختلفة. حضر ممثلون من العديد من البلدان هذه الندوة عبر الإنترنت. (الإمارات العربية المتحدة ، ليبيا ، مصر ، إلخ.)  تم طرح سؤالين في الاجتماع وهما الديناميات الحالية والناشئة في الصراع الليبي ، وموضوع آخر هو حماية الأرواح البشرية في ليبيا اليوم

السؤال الأول الذي تمت مناقشته هو الديناميات الحالية والناشئة في الصراع الليبي وما يمكن أن يكون تطورا بناء. أجاب الأستاذ الدكتور ييجي على السؤال كما يلي:

“تعترف الأمم المتحدة بنظام واحد فقط في ليبيا وهو حكومة الوفاق الوطني. يجب على جميع البلدان الاعتراف ودعم حكومة الوفاق الوطني لأنها الكيان الشرعي الوحيد في ليبيا. ومع ذلك ، قبل بضعة أسابيع ، يدعي حفتر أنه رئيس ليبيا وهو أمر غير مقبول. وفقا للقانون الدولي ، جميع الكيانات باستثناء حكومة الوفاق الوطني غير شرعية. لذلك يرتكب حفتر وأنصاره جريمة دولية. لسوء الحظ ، تشارك بعض البلدان في هذه المعركة ويرسلون الذخائر والمرتزقة لدعم حفتر. على سبيل المثال ، ترسل الإمارات صواريخ موجهة مضادة للدبابات وأسلحة موجهة بالليزر ومدافع هاوتزر إلى حفتر التي يتم الاستيلاء عليها في ليبيا. علاوة على ذلك ، يدعم السلفيون في مديحالي حفتر ، وهذا تهديد كبير آخر للاستقرار في البلاد. هناك أدلة كثيرة على أن الإمارات وبعض الدول الأخرى تواصل إرسال الذخائر والقوات إلى ليبيا. تركيا تؤيد الديمقراطية. هذا هو السبب في أن تركيا تدعم فقط السراج المنتخب ضد الكيانات غير القانونية. لا توجد قوات تركية في ليبيا. هناك حوالي 90 ضابطًا تركيًا وهم يقدمون المشورة بشأن الاتفاق بين الحكومة الليبية الشرعية والحكومة التركية. ونتيجة لذلك ، فإن الحل البناء هو دعم الحكومة الشرعية الوحيدة وهي حكومة الوفاق الوطني للحفاظ على الاستقرار والسلام والأمن في البلاد. يجب أن تكون حكومة الوفاق الوطني السلطة الوحيدة.”

 

موضوع آخر نوقش في الاجتماع هو حماية الأرواح في ليبيا اليوم وكيف يمكننا ضمان حماية الأرواح البشرية في أي سيناريو. تم الرد على هذا السؤال من قبل الأستاذ الدكتور ييجي  كالتالي:

في ليبيا ، لا يشعر الناس بالأمان وهم على حافة الهاوية باستمرار. تشعر النساء بشكل خاص بالتهديد أكثر عندما يخرجن  وعمليات الاختطاف للحصول على فدية تهديد مستمر. ووفقاً للأمم المتحدة ، هناك أكثر من 200.000 شخص نازح داخلياً ويحتاج 1.3 مليون شخص إلى المساعدة الإنسانية. هناك العديد من القضايا ولكن القضية الرئيسية هي داعش. تناضل حكومة الوفاق الوطني ضد داعش لكن حفتر لم يفعل أي شيء حيال ذلك. النضال الآخر لليبيين هم السلفيون. جاء السلفيون Medihali إلى ليبيا لدعم حفتر. لقد اختطفوا الأطفال واغتصبوا النساء. إلى جانب ذلك ، قصف حفتر أماكن السوق ومراكز المدن ، لكن حكومة الوفاق الوطني لم تفعل ذلك قط. هناك الآلاف من الأدلة المتعلقة بهجمات حفتر.

كحل ، يجب على شخص ما أن يقيم السلطة والاستقرار والأمن على البلاد. على الجميع أن يعرف أن ليبيا تنتمي إلى الليبيين ، ولا أحد غيرهم. ليبيا ليست قبيلة أو شاهًا أو إمارة. على الجميع دعم الديمقراطية في ليبيا. نحن نعلم كيف تخشى بعض الدول نجاح ليبيا. لهذا السبب أفهم لماذا يكافحون مع بلد يبعد آلاف الألف ميل عن بلدانهم. ومع ذلك ، يعاني الليبيون. إنهم يحتاجون إلى الماء والكهرباء والاحتياجات البشرية الأساسية. يجب على حلفاء الليبيين دعمهم في هذه القضايا أيضًا. المجتمع الليبي في خطر بسبب هجمات هذه الكيانات غير القانونية. يجب إيقاف هذا على الفور. ما يفعله حفتر وأنصاره هو جريمة دولية.”

 

مساعد الاستاذ و الدكتور جيهات ييجي

سابيهات كوروتاس

سيماي بايكال

 

 

 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΉ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΉ ΣΎΝΟΔΟ ΓΙΑ ΤΙς ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΕς ΑΝΘΡΏΠΙΝΗς ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΉς ΑΣΦΆΛΕΙΑς ΣΤΗ ΛΙΒΎΗ.                       Πανεπιστήμιο Μπαχτσεσεχίρ

Κέντρο Ναυτιλιακών και Παγκόσμιων Στρατηγικών

07/28/2020

Συνταξιούχος Υποναύαρχος Ασόκ. Στις 22 Ιουλίου 2020, ο  Τζιχάτ Γιαϊτζί παρακολούθησε ένα διεθνές διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Ανθρώπινη και Ενεργειακή Ασφάλεια στη Λιβύη» που διοργανώθηκε από το Ινστιτούτο Ισλαμικών Στρατηγικών (IISA) και το Intituto Affari Internazionali (IAI). Στόχος αυτού του σεμιναρίου ήταν να αξιολογήσει την τρέχουσα και αναδυόμενη δυναμική της σύγκρουσης στη Λιβύη από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Στο σεμινάριο συμμετείχαν εκπρόσωποι από πολλές χώρες. (ΗΑΕ, Λιβύη, Αίγυπτος κ.λπ.) Στη συνάντηση συζητήθηκαν δύο θέματα. Η πρώτη ήταν η δυναμική που υπήρχε και προέκυψε στο συνεχιζόμενο συγκρουόμενο περιβάλλον στη Λιβύη, και η δεύτερη ήταν αυτό που πρέπει να γίνει για την προστασία της ανθρώπινης ζωής στη σημερινή Λιβύη. Στο πλαίσιο του πρώτου θέματος που συζητήθηκε, εκφράστηκε η τρέχουσα και αναδυόμενη δυναμική στη σύγκρουση στη Λιβύη και  η εποικοδομητική μέθοδος που μπορεί να ακολουθηθεί σε αυτήν τη σύγκρουση. Assoc.prof. Ο Δρ  Γιαϊτζί   εξέφρασε τις ακόλουθες απόψεις με λίγα λόγια:

“Υπάρχει μόνο ένα καθεστώς που αναγνωρίζει ο ΟΗΕ στη Λιβύη, και αυτό το καθεστώς είναι η Κυβέρνηση Εθνικής Συμφιλίωσης (UMH), και όλα τα κράτη μέλη του ΟΗΕ πρέπει να αναγνωρίσουν και να υποστηρίξουν το UMH επειδή το μόνο νόμιμο καθεστώς στη Λιβύη είναι το UMH. Η αποκαλούμενη διοίκηση Χαφτάρ ή η διοίκηση Τομπρούκ  είναι μια παράνομη δομή που ο ΟΗΕ δεν αναγνωρίζει. Σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο, όλοι οι οργανισμοί εκτός από την UMH είναι παράνομοι. Γι’ αυτό ο Χαφτάρ και οι υποστηρικτές του διαπράττουν ένα διεθνές έγκλημα.

Δυστυχώς, ορισμένες χώρες εμπλέκονται σε αυτόν τον πόλεμο και στέλνουν πυρομαχικά και μισθοφόρους για να υποστηρίξουν τον Χαφτάρ. Για παράδειγμα, κατασχέθηκαν στη Λιβύη αντιαρματικές κατευθυνόμενοι πύραυλοι, όπλα με λέιζερ και συρόμενα οβίδες που εστάλησαν από τα ΗΑΕ και ορισμένα κράτη (αν και είναι λίγοι) στη Χαφτάρ. Υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι τα ΗΑΕ και ορισμένες άλλες χώρες συνεχίζουν να στέλνουν τα πυρομαχικά και τα στρατεύματά τους στη Λιβύη.

Επιπλέον, ο Χαφτάρ δεν είναι κοσμικός ή σε κοσμικοί δομή. Στο πλαίσιο αυτό, η υποστήριξη του Χαφτάρ από τους Σαλαφιστές της Μεντίχας αποτελεί επίσης σημαντική απειλή για τη σταθερότητα στη χώρα αυτή. Εν τω μεταξύ, ένα πράγμα που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι Χαφτάρ δεν συμμετείχε σε αυτόν τον αγώνα και κράτησε τον εαυτό του έξω από αυτή τη δομή και μάλιστα η δύναμη του ενισχύθηκε και δυνάμωσε, ενώ η UMH και ομάδες υποστήριξης αγωνίζονταν κατά ΙΣΙΣ.

Από την άλλη πλευρά, δείτε πως μόλις πριν από λίγες εβδομάδες, ο Χαφτάρ, με απαράδεκτο τρόπο, αυτοανακηρύχθηκε πρόεδρος της Λιβύης. Πρόκειται ουσιαστικά για μια διακήρυξη δικτατορίας. Επιπλέον, η Βουλή των Αντιπροσώπων στο Τομπρούκ διαλύθηκε , ενώ ο Πρόεδρος του Κοινοβουλίου Ακίλα Σαλίχ αποφασίζει μόνος του χωρίς να συμβουλευτεί τα υπόλοιπα μέλη του κοινοβουλίου και χωρίς κοινοβουλευτική απόφαση. Με άλλα λόγια, δεν είναι πλέον δυνατόν να μιλάμε για μια νόμιμη δομή που ονομάζεται Βουλή των Αντιπροσώπων στο Tobruk.

Η Τουρκία ευνοεί τη δημοκρατία. Για το λόγο αυτό, η Τουρκία στηρίζει την αναγνωρισμένη από τον ΟΗΕ διοίκηση και τον κ. Serrac, τον επικεφαλής αυτής της κυβέρνησης, ενάντια σε άλλους παράνομους σχηματισμούς. Δεν υπάρχει τουρκικό στρατιωτικό άγημα στις ζώνες συγκρούσεων ή στο περιβάλλον μάχης στη Λιβύη. Η Λιβύη έχει περίπου 90 Τούρκους στρατιωτικούς προκειμένου να παράσχει συμβουλευτικές υπηρεσίες συμφωνώντας σε συμφωνία μεταξύ της νόμιμης κυβέρνησης της Λιβύης και της τουρκικής κυβέρνησης στις 27 Νοεμβρίου 2019. Ως αποτέλεσμα, η εποικοδομητική λύση είναι να υποστηριχθεί η UMH, η μόνη νόμιμη κυβέρνηση της χώρας που διασφαλίζει τη σταθερότητα, την ειρήνη και την ασφάλεια. Το UMH πρέπει να είναι η μόνη αρχή στη Λιβύη για να εξασφαλίσει ενότητα, ακεραιότητα και σταθερότητα” .Ένα άλλο θέμα που συζητήθηκε στη συνάντηση ήταν η προστασία της ανθρώπινης ζωής στη σημερινή Λιβύη και η διασφάλιση της προστασίας της ανθρώπινης ζωής σε οποιοδήποτε σενάριο. Bau DEGS Πρόεδρος Assoc. Ο  Γιαϊτζί  εξέφρασε τις ακόλουθες απόψεις με λίγα λόγια..

¨Στη Λιβύη, οι άνθρωποι δεν αισθάνονται ασφαλείς και είναι πάντα πάνω σε καρφιά. Οι γυναίκες ειδικότερα αισθάνονται ότι απειλούνται περισσότερο όταν βγαίνουν έξω, και οι απαγωγές για λύτρα  έχουν γίνει μια σταθερή απειλή στην κοινωνία. Σύμφωνα με τον ΟΗΕ, περισσότεροι από 200.000 άνθρωποι έχουν εκτοπιστεί στη χώρα και 1,3 εκατομμύρια άνθρωποι χρειάζονται ανθρωπιστική βοήθεια. Ο Χαφτάρ και οι υποστηρικτές του φαίνεται να είναι υπεύθυνοι για τη δημιουργία ενός τέτοιου κλίματος όπου η ανθρώπινη ζωή κινδυνεύει. Υπάρχουν πολλά ευρήματα  που υποστηρίζουν αυτά τα φαινόμενα. Για παράδειγμα, οι Μεντιχάλι Σαλαφιστές ήρθαν στη Λιβύη για να υποστηρίξουν τον Χαφτάρ, απήγαγαν παιδιά, βίασαν γυναίκες. Επιπλέον, οι δυνάμεις του Χαφτάρ βομβάρδισαν αγορές, κέντρα πόλεων, αλλά το UMH δεν το έκανε ποτέ αυτό. Υπάρχουν χιλιάδες αποδείξεις για τις επιθέσεις του Χαφτάρ. Ο λαός της Λιβύης και η νόμιμη κυβέρνηση της Λιβύης κινδυνεύουν εξαιτίας των επιθέσεων αυτών της παράνομης δομής. Αυτές οι επιθέσεις πρέπει να σταματήσουν αμέσως. Είναι ένα διεθνές έγκλημα από τον Χαφτάρ και τους υποστηρικτές του.

Ως λύση, πρέπει να υπάρχει μόνο μία δομή που θα διασφαλίζει την ενότητα και την ακεραιότητα της χώρας, για την εδραίωση της εξουσίας, της σταθερότητας και της ασφάλειας στη χώρα, και αυτή η δομή πρέπει να υποστηρίζεται από όλες τις δυνάμεις. Αυτή η δομή θα πρέπει επίσης να είναι ηUMH, η οποία αναγνωρίζεται επίσης από τον ΟΗΕ . Όλοι πρέπει να γνωρίζουν ότι η Λιβύη δεν ανήκει σε κανέναν εκτός από τους Λίβυους. Η Λιβύη δεν πρέπει να είναι μια φυλή, σεΐχη ή διοίκηση εμιράτου. Όλοι πρέπει να υποστηρίξουν τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στη Λιβύη. Γνωρίζουμε πώς ορισμένες χώρες φοβούνται ότι η δημοκρατία στη Λιβύη αν είναι επιτυχής , το κύμα δημοκρατίας θα τους φτάσει. Γι’ αυτό καταλαβαίνουμε γιατί πολεμούν μια χώρα χιλιάδες μίλια από τη χώρα τους. Οι Λίβυοι, ωστόσο, υποφέρουν, χρειάζονται νερό, ηλεκτρικό ρεύμα και βασικούς ανθρωπιστικούς πόρους, και οι σύμμαχοι της Λιβύης πρέπει να παράσχουν στην UMH την απαραίτητη στήριξη για να αντιμετωπίσουν αυτές τις ανάγκες και να καθορίσουν την τάξη”.

Τζιχάντ Γιαϊτσί

Σεμπάχατ Κουρούτας

Σιμάι Σέββαλ Βαϊκάλ

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...