Rum Basınından: Makarios Drusiotis: “Bütün Doğu Akdeniz Çanağını Grileştirdik”

15 Ağustos 2020

Rum toplumunun kanaat önderlerinden Makarios Drusiotis, Rum Yönetiminin, süreç içerisindeki eylemleri özelinde, bütün Doğu Akdeniz’i grileştirmeyi başardığına dikkat çekti.

 

Politis, Drusiotis’in yazısını “Bizi Savaşa Bile Sürükleyebilecek Bu Kriz Ne İçin?.. Bütün Doğu Akdeniz’i Grileştirmeyi Böyle Başardık” başlığıyla aktardı.

 

Rum Yönetiminin 2007 itibarıyla muhtemel doğal gaz yataklarını değerlendirme prosedürü başlatmasının ardından ENI’nin Mısır MEB’inde devasa Zohr yatağını keşfetmesi, Rum Yönetiminin 2008’den 2012’ye kadar sözde MEB’i için üç tur ruhsatlandırma gerçekleştirmesi ile başlayıp Doğu Akdeniz’de son dönemde yaşanan gelişmeleri sıralayan Drusiotis, “2017 Crans Montana görüşmelerinde Türkiye’nin, çözüme ihtiyacı olduğu için benzeri görülmemiş bir uzlaşı gösterdiğini” kaydetti.

 

Drusiotis “Başkan Anastasiadis Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na giderek kendisine, Kıbrıslı Rumlar Kıbrıslı Türkler ile hiçbir şeyi paylaşmak istemiyor dedi, anlayış ve 2018 Şubatındaki seçimlere gitmek için zaman istedi, ardından da iki devletli çözümü ve hidrokarbonların paylaşımını ileri götürdü. Anastasiadis Kıbrıs’ta bu fikri ileri götürdü ancak sonradan caydı. Ardından da önce İsrail ve Yunanistan’la üçlü işbirliği politikasını başlattı, sonrasında da Mısır’la aynı modeli benimsedi” ifadelerini kullandı.

 

Son dönemde Türkiye-Libya, Yunanistan-Mısır sınırlandırma anlaşmaları ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu dönemde, Libya’daki çıkarlarına hizmet ettiği için kendilerinin (Rumların) yanında olduğunu vurgulayan Drusiotis, sözde Rum MEB’inde ruhsat sahibi olan İtalya’nın Libya’nın tanınan hükümeti yanında olmayı seçtiği için Türkiye ile flört içerisinde olduğunu ekledi ve şunlara dikkat çekti:

 

“Ancak durum kontrolden çıkıyor. Kimse bu karışık bölgede bir başkasının çıkarı için savaşmayacak.  Bu krizde kesin olan tek sonuç, AB’yi parçalanmış NATO’yu istikrarsızlaşmış ve Türkiye’yi enerji açısından Rusya’ya bağımlı gören Putin’in onuruna, bütün Doğu Akdeniz çanağının grileştirilmiş olmasıdır.”

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...