MEDYADA BAU DEGS

17 Mayıs 2021

16 MAYIS MEDYA BÜLTENİ

YAZILI BASIN YANSIMALARI

BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’I TÜRKİYE’NİN LİBYA GİBİ FİLİSTİN’LE DE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI İMZALAMASINI TEKLİF ETTİ. YENİŞAFAK GAZETESİ GAZETESİ YAYCI’NIN AÇIKLAMALARINI MANŞETTEN YER VERDİ.

https://www.yenisafak.com/gundem/filistine-libya-modeli-deniz-yetki-anlasmasi-dengeleri-degistirebilir-3633614

Yaycı’nın açıklamasını şu sözlerle alıntıladı;

“İİT, Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’ni birtakım yaptırımlarla zorlamalı. Üye devletlerin çoğunda petrol ve doğal kaynaklar var. Bugünlerde bir koz olarak kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? İthalat-ihracatta kısıtlama ve ambargolar da söz konusu olmalı”

“Biz İsrail’le komşu olduğumuzu söylerken, Filistin’le komşu olduğumuzu da söylüyorduk. Bu komşuluğun getirdiği avantaj kullanılmalı. Filistin’le bir anlaşma yapılabilir mi? Yapılabilir. Türkiye’nin sınırlandırma anlaşması yapacağı yer Gazze Şeridi’dir. Filistin’in iki başlılığı burada geçerli değil.”

“Libya’daki gibi bir pozisyon da oluşturulabilir. Burada İsrail faktörü de anlaşmaya engel değil. Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na (East-Med) Filistin üye olabiliyorsa bizimle de anlaşma imzalayabilir. East-Med üyeliği, Filistin’in Doğu Akdeniz’de kıyısı olan başlı başına uluslararası bir birim olduğunun göstergesidir. Böyle bir anlaşma, East-Med üzerinden Türkiye’ye karşı oynanan oyunu lehimize çevirebilir. Bizim açımızdan stratejik bir satranç hamlesi olacaktır.”

“Bu anlaşma imzalandığı taktirde Filistin’in denizlerdeki doğalgazdan hak almasını sağlarız. Filistin’e destek olurken, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin de oyununu bozarız. İsrail Doğu Akdeniz’deki ittifakları gereği görüntüde karşı çıksa da, East-Med’e üye Filistin’in yapacağı böyle bir anlaşmaya çok büyük tepki vermeyecektir. Hem Filistin, hem Doğu Akdeniz’deki kazanımlar düşünüldüğünde böyle bir anlaşmanın tam zamanı. Bu anlaşma, Filistin’in uluslararası tanınırlığına büyük katkı sağlayacağı gibi, reel politik açıdan Filistin’e uluslararası desteği de arttıracaktır. Böyle bir gelişme karşısında İsrail uluslararası camiada başkalarıyla bambaşka şekilde karşı karşıya kalır.”

“Bir devletin devlet olabilmesi için BM tarafından tanınması şartı yok. 1933 tarihli Montevideo Sözleşmesi’ne göre sınırları, halk niteliği kazanmış insan topluluğu ve bir yönetimi olması yeterli. Gazze’de tüm bunlar var. Tayvan buna örnek. O zaman bu anlaşmayı imzalayabiliriz. Sadece BM nezdinde kayda geçiremeyiz. Önemli olan anlaşmadır. KKTC ile 2011’de imzaladığımız kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması da buna en büyük örnektir. Bu anlaşma, KKTC de BM üyesi olmamasına rağmen geçerlidir”

İNTERNET BASIN YANSIMALARI

BİRÇOK İNTERNET GAZETESİ; BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’NIN, “FİLİSTİN’E LİBYA MODELİ” AÇIKLAMALARINA GÜNDEMİNDE GENİŞ YER VERDİ

https://www.yenisafak.com/gundem/filistine-libya-modeli-deniz-yetki-anlasmasi-dengeleri-degistirebilir-3633614

https://qoshe.com/news/821394131811396165634

https://www.memurlar.net/haber/971130/filistin-e-libya-modeli.html

https://www.istiklal.com.tr/haber/filistine-libya-modeli-deniz-yetki-anlasmasi-dengeleri-degistirebilir/627194

https://www.or6.net/filistine-libya-modeli/

https://bilmediklerimiz.com/cihat-yaycidan-cok-konusulacak-filistin-onerisi-turkiyenin-eli-guclenir/

https://www.haber7.com/dunya/haber/3100760-katliamlar-devam-ederken-israilden-dikkat-ceken-turkiye-aciklamasi

AHMET SAĞLAM’IN, YOUTUBE’DA HAZIRLAYIP SUNDUĞU “KONUŞULMAYAN GÜNDEM” PROGRAMINA KATILAN BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİ BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’I AÇIKLAMALARDA BULUNDU. HABERERK SİTESİ AÇIKLAMALARI GÜNDEM YAPTI

https://www.habererk.com/gundem/cihat-yaycidan-dikkat-ceken-aciklama-montro-bogazlarin-tapusudur-h146532.html

“Bugün Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölgelerinin ilan edilmesine siyasetteki, bürokrasideki, akademide karşı çıkanların arkasında Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) lobileri ya da baskıları vardır, tabii bir de kripto FETÖ’cüler vardır”

“Mavi Vatan tarihi bir geçmişi olan Deniz Vatanı’dır. Bu tarihi birikimi bir tarihe indirgemenin bütün bir tarihi geçmişe büyük bir egoizm içinde haksızlık etmek”

“İlan edilmiş ya da ilan edilmesi öngörülen Türk deniz yetki alanları”

“Deniz hukukçuluğunun sadece hukuk ile veya coğrafya ile ya da haritacılıkla ele alınamayacağını bunun ancak üçünün bir araya gelmesiyle ve pratikle ele alınabileceğini ifade etti. Daha önce haritada Türkiye’ye A 4 kâğıdı üzerinde iki boyutlu olarak bakıldığı için Türkiye’yi düz bir hat üzerinde uzanıyor gibi gördüklerini ve bundan dolayı da harita üzerinde dik hat çizerek karşılıklı kıyımızın Mısır ile olduğunun düşünüldüğünü ve bu yanlış bilginin Türkiye’yi yıllarca Mısır’a mecbur bıraktığını ama Mısır’la da ciddi bir görüşmenin yapılmadığını söyleyen Doç. Dr. Yaycı, Yunanistan’ın ise Mısır ile 18 yıl görüşme yaptığını”

Eğer Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bizimkiler gibi düşünseydi sadece Mısır ile karşılıklı kıyısı olurdu oysa onlar dairevi düşünerek münhasır ekonomik bölge ilan etmişlerdir”

“Bu gerçek ortadayken Mısır’la da İsrail’le de anlaşılır mı demek şeytanın sağdan yaklaşmasıdır” dedi. Ayrıca “Yunan’ın, Rum’un, Yahudi’nin Mısırla iyi olmasının ne Mısra ne de Türkiye’ye faydasının olmayacağını söyleyen Doç. Dr. Yaycı, kültür olarak birbirine çok yakın çoğunluğu Müslüman iki toplumunun birbiriyle iyi olmasının gayet normal”

YABANCI BASIN YANSIMALARI

BAU DEGS BAŞKANI DOÇ. DR. CİHAT YAYCI’I TÜRKİYE’NİN LİBYA GİBİ FİLİSTİN’LE DE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI İMZALAMASINI TEKLİF ETTİ. HABERİ NEWSBEEZER SİTESİ DE YAYIMLADI

https://newsbeezer.com/turkeyeng/libya-model-for-palestine-the-maritime-agreement-could-change-the-balance/

GÖRSEL BASIN YANSIMALARI

MÜSTAFİ TÜMAMİRAL CİHAT YAYCI, FİLİSTİN İLE DENİZ YETKİ ANLAŞMASI OLASILIĞINI TGRT HABER CEM KÜÇÜK İLE “GÜNAYDIN TÜRKİYE’DE” DEĞERLENDİRDİ.

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...