Milli Gazete Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Filistin, NATO, ABD, Yunanistan ile ilişkiler ve gündeme dair çeşitli konulardaki görüşlerini manşetten verdi.

7 Haziran 2021

Milli Gazete bugün Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Filistin, NATO, ABD, Yunanistan ile ilişkiler ve gündeme dair çeşitli konulardaki görüşlerini manşetten verdi. Röportaja dair önemli konu başlıkları ve röportaj bağlantısı aşağıda sunulmuştur.

 • Türkiye çeşitli platform ve silahları NATO harici birtakım üretici devletlerden temin alternatifini ciddi şekilde değerlendirmelidir. Seçilecek kaynak ülkeler ayrı paktlardan ve farklı kanatlardan olmalıdır ki; Türkiye’ye karşı birlikte ambargo kararları alıp uygulayamasınlar.

 

 • Bu son Filistin krizinde, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi sınıfta kalmış, kapasite ve ideal birliğinin çok eksik olduğu ortaya çıkmıştır.

 

 • Bu nedenle yeni bir ruhla, yeni bir oluşum ihtiyacı ortadadır. Bunda da Türkiye, öncü rol üstlenebilecek önemli bir aday olarak ortaya çıkmaktadır.

 

 • Türkiye, NATO’da Batı ile Doğu arasında köprü kuran ve Müslüman dünyasının da temsilcisi rolünde bir üyedir.

 

 • Biz ABD’nin iç güvenliğini tehdit eden böyle bir terör örgütüne destek sağlasak, ne ABD’si… ABD ile bütün dünya birden ayağa kalkardı. 11 Eylül’ün ardından öyle olmadı mı? ABD için bütün dünya ayağa kalkmadı mı?

 

 • ABD’ye gelince iç güvenliğini tehdit eden terör, Türkiye’ye gelince özgürlük savaşı oluyor. Bu kadar fazla sayıda gemi, deniz hava araçları, personel ve diğer unsurların faal olarak ‘Denizkurdu’ gibi bir tatbikata katılımını başarabilecek dünyada sayılı devlet vardır. Bunu dostlarımız gururla, hasımlarımız ise endişe ile gördüler.

 

 • Yunanistan’ın kime karşı silahlandığı açıkça her platformda sorulmalı ve sorgulanmalıdır.

 

 • Bir NATO müttefiki olan Yunanistan’ın bir başka NATO üyesi olan Türkiye’ye karşı silahlanması NATO’nun birlik ve bütünlüğüne zarar verdiği gibi ruhuna da büyük bir darbe vurmaktadır.

 

 • ABD’nin ve Yunanistan’ın takım adalarda üs kurma gayretleri olduğu açık kaynaklarda yer almaktadır. İsmi geçen bazı adalar Lozan Antlaşması’na göre gayrı askeri statüde olan adalardır. Bu statünün bizzat Amerika tarafından bozulması çok ciddi bir meydan okumadır.

 

 • Bu meydan okuma Lozan statüsüne karşıdır. Başka güçler, Yunanistan’ı tarih boyunca başka güçlerin kullandığı gibi Türkiye’ye karşı kullanabilir, ileri sürebilirler.

 

 • Ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk nasıl 1922’de Yunan ordusunu denize döktüyse böyle bir durumda Yunanistan’ın yine ordusuz kalması neticesiyle karşılaşması kesindir.

 

 • Niyetleri bellidir, görmezden gelici bir diplomasi bize kaybettirir. Açık, net ve dik duruşlu bir diplomasi zaruridir. Durum Türk kamuoyuna tüm açıklığıyla anlatılmalı ve halkın desteği alınmalıdır.

https://www.milligazete.com.tr/amp/haber/7264287/guvenligimizi-sadece-natoya-dayamak-dogru-olmadigi-gibi-yeterli-degil

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...