“MISIR İLE TÜRKİYE MUTLAKA İYİ İLİŞKİLER KURMALIDIR”

16 Mayıs 2021

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı,  İstiklal Gazetesi’nden Eren Talha Altun’un sorularını yanıtladı.

Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına İlişkin mutabakat muhtırasının mimarlarından olan Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Mısır –  Türkiye yakınlaşması ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mısır –  Türkiye yakınlaşması Mısır’ın lehinedir diyen Müstafi Tümamiral Yaycı   Mısır ile Türkiye mutlaka  iyi ilişkiler kurması gerektiğini söyledi .Mısır Türkiye arasındaki  iyi ilişkiler kurulmasının her iki Devleti’nde her iki milletin lehine olacağını ifade eden Cihat Yaycı İstiklal Gazetesi’ne verdiği röportajda şunları söyledi ;

“Mısır ile Türkiye mutlaka  iyi ilişkiler kurmalıdır” !

“Türkiye ile  Mısır birlikte oturup Deniz yetki alanı sınırlandırma  Anlaşması imzalarsa bu Mısır’ın lehine olur.  Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile imzaladığı anlaşma da zaten 11500 kilometrekare deniz yetki alanı kaybetti .  Mısır bir Kıbrıs adasından büyük deniz yetki alanı kaybetti.”

“Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile Mısır adil hukuka uygun bir  anlaşma imzalayacak olsa şu anda Mısır 21.500 kilometre kare  daha fazla Deniz yetki alanı almış olması lazım. O 21.500  kilometrekare Deniz yetki alanını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi aldı. Mısır Kendi milletinin geleceğini ,kendi milletinin denizini düşünmüyorsa bunu  kim düşünecek. Bakın ne Türkiye düşmanlığı Mısır’ın işine yarar ne de Mısır düşmanlığı Türkiye’nin işine yarar ikisi adilane oturmalı konuşmalı. Türkiye zaten şu anda Mısır’a sahip olduğu deniz yetki alanlarından daha fazlasını senelerdir teklif ediyor.” dedi.

“Türkiye zaten şu anda Mısır’a sahip olduğu deniz yetki alanlarından daha fazlasını senelerdir teklif ediyor”

Türkiye ile Mısır’ın , aralarında geliştirecekleri iyi ilişki ve işbirliği sayesinde Doğu Akdeniz ve dünya enerji piyasasında etkili güçlü olunabileceğini vurgulayan Yaycı ,Mısır’ın  tekrar bu anlaşmayı gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

“MISIR VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DIŞ POLİTİKADA GELİŞTİRİLMELİDİR.”

Yunanistan Mısır’ı kandırmıştır diyen Mustafi Tümamiral Cihat Yaycı konuşmasına şu sözler ile devam etti;

“Sınırlandırma çizgisi hesaplaması , adalara göre yapıldığı için Mısır’ın büyük kaybı olmuştur. Yunanistan Mısır’a Dünyada hiçbir devletin kabul etmediği kendisini takımada Devleti olarak kabul ettirmiştir. Yani benim deniz sınırlarım. adalarımdan başlar demiştir ve Yunanistan  kendisini Mısır’a Filipinler Endonezya gibi bir devlet olarak kabul ettirmiştir. Eğer Yunanistan ile Mısır iki kıta devleti olarak , ana karalarına göre yapmış olsalardı. Mısır’ın on binlerce kilometre kare daha deniz yetki alanı alması lazımdı.“  ifadelerini kullandı.

“Yunanistan ve GKRY, Mısır’ın deniz yetki alanlarını hileyle gasp etmişlerdir.”

“Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile yaptığı anlaşmayla Türkiye’ye yapacağı anlaşmaya göre 11.500 km2 deniz alanı kaybetti. Eğer Türkiye ile anlaşma yapmış olsaydı, Mısır, bir Kıbrıs Adası’ndan büyük bir deniz alanı almış olacaktı. Bu kadar alan şimdi Güney Kıbrıs’ta kaldı.

Aynı şekilde Yunanistan’ın teklif ettiği deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Mısır’a Türkiye ile yapacağı anlaşmaya göre 15.000 km2 alan kaybettiriyordu.”

“Türkiye ve Mısır’ın  deniz yetki alanı sınırı anlaşması imzalaması her ikisinin de menfaatinedir.”

“Ancak Türkiye’nin de telkinleriyle ciddi bir pazarlık yapıldı ve Yunanistan iddia ettiği deniz alanının neredeyse yarısından vazgeçmek zorunda kaldı. Neticede, Yunanistan ve GKRY, Mısır’ın deniz yetki alanlarını hileyle gasp etmişlerdir.

Aslında artık Mısır da bunun farkına varıyor. Mısır, Yunanistan İle yaptığı anlaşmada ikinci bir noktayı da vurgulamış oldu. Meis Adası’nın Yunanistan’ın kıta sahanlığı olduğu iddiasını reddetti.” şeklinde konuştu.

16 Mayıs 2021

KAYNAK : İSTİKLAL GAZETESİ – EREN TALHA ALTUN

DİĞER YAZILAR

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
12 Haziran 2021

11 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...

Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler Sempozyumu
11 Haziran 2021

İstanbul Üniversitesi ile birlikte 12-13 Haziran 2021’de düzenlediğimiz “Akdeniz’de Ulusal ve Küresel Stratejiler” Sempozyumuna aşağıdaki seçkin akademisyenlerimiz tebliğlerde bulunacaktır....

SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
SON 24 SAATTE MEDYADA BAU DEGS
11 Haziran 2021

10 HAZİRAN TARİHLİ YERLİ VE YABANCI BASINDA BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DENİZCİLİK VE GLOBAL STRATEJİLER MERKEZİNE İLİŞKİN HABERLERİN YER ALDIĞI MEDYA...