Ölümcül Olmayan Silahlar Nedir?

1 Eylül 2020

Ölümcül olmayan askeri teçhizatlar; mermiler, patlayıcılar, gaz ve spreyler, arazi tuzakları ve elektro şok silahları, çelik yelek, radarlar, zırhlı araçlar ve benzeri teçhizatların tümü olarak geçmektedir. Bu teçhizatlar hedefi imha etmek veya öldürmek yerine daha az ölümcül güç kullanarak hedefi etkisiz hale getirmek maksadıyla kullanılan teçhizatlardır.

Bu teçhizatlar, piyadeleri bastırmak, dağıtmak ve sahada engellemek, askeri maksatlı bir kara, deniz ve hava araçlarını veya tesisi devre dışı bırakmak, araçları uyarmak/durdurmak, askerlere bireysel koruyucu ekipman ve donanım sağlamak, askerlere ölümcül olmayan silahları kullanma konusunda uygulamalı eğitim vermek maksadıyla kullanılır.

 

Ölümcül Olmayan Mermiler: Kauçuk mermiler, yumuşak polimer mermiler, mum mermiler, plastik mermiler, halka kanatlı ve elektroşok etkisine sahip kauçuk mermiler ve geleneksel metal mermiler olarak alt sınıflara ayrılmaktadır.

 

Patlayıcılar ise; flashbang el bombaları, kauçuktan oluşan ve şarapnel dağıtan el bombaları ve türevleri olarak alt sınıflara ayrılmaktadır.

 

Gaz ve spreyler ise; su, koku bazlı, biber gazı, göz yaşartıcı gaz gibi kimyasal içeriklere sahip teçhizatlardır.

 

Arazi tuzakları ise; Anti-tank, anti-taşıt ve anti-personel mühimmatları olarak hedefleri etkisiz kılmak maksadıyla kullanılmaktadır.

 

 

Furkan Dikmen

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynakça

https://jnlwp.defense.gov/Service-Related-Non-Lethal-Weapons-Information/US-Army-Non-Lethal-Weapons-Information/

https://www.washingtonpost.com/nation/2020/06/05/less-lethal-weapons-protests/?arc404=true

https://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/CCPR/LLW_Guidance.pdf

https://www.ncjrs.gov/pdffiles1/nij/grants/200516.pdf

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...