Ölümcül Olmayan Silahlar Nedir?

Ölümcül olmayan askeri teçhizatlar; mermiler, patlayıcılar, gaz ve spreyler, arazi tuzakları ve elektro şok silahları, çelik yelek, radarlar, zırhlı araçlar ve benzeri teçhizatların tümü olarak geçmektedir. Bu teçhizatlar hedefi imha etmek veya öldürmek yerine daha az ölümcül güç kullanarak hedefi etkisiz hale getirmek maksadıyla kullanılan teçhizatlardır.

Bu teçhizatlar, piyadeleri bastırmak, dağıtmak ve sahada engellemek, askeri maksatlı bir kara, deniz ve hava araçlarını veya tesisi devre dışı bırakmak, araçları uyarmak/durdurmak, askerlere bireysel koruyucu ekipman ve donanım sağlamak, askerlere ölümcül olmayan silahları kullanma konusunda uygulamalı eğitim vermek maksadıyla kullanılır.

 

Ölümcül Olmayan Mermiler: Kauçuk mermiler, yumuşak polimer mermiler, mum mermiler, plastik mermiler, halka kanatlı ve elektroşok etkisine sahip kauçuk mermiler ve geleneksel metal mermiler olarak alt sınıflara ayrılmaktadır.

 

Patlayıcılar ise; flashbang el bombaları, kauçuktan oluşan ve şarapnel dağıtan el bombaları ve türevleri olarak alt sınıflara ayrılmaktadır.

 

Gaz ve spreyler ise; su, koku bazlı, biber gazı, göz yaşartıcı gaz gibi kimyasal içeriklere sahip teçhizatlardır.

 

Arazi tuzakları ise; Anti-tank, anti-taşıt ve anti-personel mühimmatları olarak hedefleri etkisiz kılmak maksadıyla kullanılmaktadır.

 

 

Furkan Dikmen

BAU DEGS Araştırmacısı

 

 

Kaynakça

https://jnlwp.defense.gov/Service-Related-Non-Lethal-Weapons-Information/US-Army-Non-Lethal-Weapons-Information/

https://www.washingtonpost.com/nation/2020/06/05/less-lethal-weapons-protests/?arc404=true

https://www.ohchr.org/Documents/HRBodies/CCPR/LLW_Guidance.pdf

https://www.ncjrs.gov/pdffiles1/nij/grants/200516.pdf