ÖRNEK MEKTUP TÜRKÇE

23 Nisan 2021

23 Nisan 2021

İstanbul

İlgili Kişinin Dikkatine,

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) olarak uluslararası ilişkiler alanında çalışmalar yürütmekteyiz.

Bu bağlamda sözde Ermeni Soykırımı iddiaları konusunda da çalışmalar ve araştırmalar yapmaktayız. Araştırmalarımız çok net göstermektedir ki; geçmişten günümüze Ermeni Diasporası ve lobileri dünya kamuoyuna yalan ve yanlış bilgiler sunmakta, hiçbir mesnete dayanmayan sözde bir Ermeni Soykırımı hikayesi uydurmakta, ve böylece dünya genelinde devletimize ve milletimize iftiralar atmaktadır. Buna ilaveten bir tekel haline dönüşmüş Ermeni Diasporası ve Lobilerinin bu ısrarcı iftiraları ülkemizde yaşayan yaklaşık 70.000 Ermeni Türk vatandaşımızın sesini mütemadiyen göz ardı etmektedir. Bu bağlamda biz de kurum olarak bunun önüne geçmek, doğru ve tarafsız bilgilerle bu iddiaları aydınlatma gayreti içerisindeyiz.

Sözde Ermeni Soykırımı ifadesini kullanma ve hatta bu tamamen iftira dolu hayali soykırım hikayesini tanıma hazırlığında olduğunuz söylentilerinin yayıldığı bu günlerde, yüzlerce yıllık köklü ve hukukun üstünlüğünün idrakine sahip ABD Senatosu’nun, bu sözde soykırım iddialarının yalan, yanlış ve çarpıtılmış bilgilerden ibaret olduğunu bir kenara bırakın, doğruluğu kanıtlanmamış sadece söylentilerden ve iddialardan ibaret bu sözde olayı resmi olarak tanıma girişimini endişeyle takip etmekteyiz. Halbuki Türk ve yabancı birçok araştırmacı ve hazırladıkları raporlar bu iddiaların asılsız olduklarını ispatladıkları gibi aksini yani Ermenilerin Türklere soykırım uyguladığını, hedeflerinin Türksüz bir Anadolu olduğunu belirtmektedir.

Aynı dönemlerde Türklere karşı yapılan katliam ve soykırımlar ise tarihi kanıtlarla defalarca gözler önüne serilmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde;  Erzurum, Erzincan, Trabzon ve Van gibi birçok şehirde katliamlar yapılmıştır. Sadece Van ve çevresinde bile 22,900 Türk katledilmiştir. Iğdır ve Kars’ta ise Ermeni çetelerce katledilen Türklerin toplu mezarları bulunmuştur. Kaldı ki  Amerikalı tarihçi Prof. Justin McCarthy de 1915 Olaylarına dair Ermeni iddialarını yalanlar nitelikte açıklamalar yapmış ve belgeler ortaya koymuştur. McCarthy, yaklaşık 1 milyon Türk’ün öldürüldüğünü ve bu sebeple de aslında Ermeniler’in Türklere karşı bir soykırıma giriştiğini vurgulamıştır. Tüm bu olgular, asılsız Ermeni iddialarının aksine Doğu Anadolu’daki Türk soykırımının gerçekliğini tarihsel kanıtlarla ortaya koymaktadır.

ABD tarafından ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın direktifleri ile Tümgeneral James G. Harbord’ın hazırlamış olduğu 1919 tarihli raporda,  Tarihçi James McCarthy’nin gün yüzüne çıkarmış olduğu 1919 tarihli ABD Kongresi’nin direktifleri ile Yüzbaşı Emory H. Niles ve  Arthur E. Sutherland Jr.’ın  hazırlamış oldukları raporda, Tarihçi Guenter Lewy’nin  çalışmaları başta olmak üzere birçok raporda “Ermeni iddialarının doğruluk payı olmadığı ve öne sürülen belgelerin uydurma olduğu” belirtilmiş hatta Ermini tarihsel kaynaklarda bile Türkler’e yapılan soykırımı ortaya koymuştur. Kendi raporlarınıza rağmen bu konuyu savunma gayretinize anlam verememekle birlikte, bu gayretinizi gayri-bilimsel bir tutum güderek politik şekillerde yapmanızdan da endişe duymaktayız.

Türkiye Cumhuriyeti uluslararası platformlarda arşivlerin karşılıklı olarak açılmasını defalarca dile getirmiş ve buna müteakip bilim insanlarını bu arşivlerden çıkacak belgeleri incelemeye davet etmiştir. Buna karşılık sözde soykırımı kabul edenlerden bu teklife olumlu bir geri dönüş alamamıştır. Bu durum, arşivlerde sözde “Ermeni Soykırımı”nı kanıtlayacak bir belgenin bulunamamasından veya Türklere yapılan bir soykırımı kanıtlayacak belgelerin yer almasından endişe duyulduğunun göstergesidir.

Siyasi kararlarla tarih değiştirilemez ve Türk Milleti karalanamaz. Hiç kimsenin güç ve siyasi kararlar ile tarihi gerçekleri ve olayları değiştirme gayreti içine girmemesi ahlaki bir değerdir.

Saygılarımla,

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...