Rum Basınından: POLİTİS: “Tayyip Erdoğan Yunanistan’a karşı sözlü saldırı ve tehditlerini durdurdu, Türk yetkililer de dün ilk kez Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında hiçbir şey söylemedi.”

 

 

Politis gazetesi, 17 Eylül 2020

“Miçotakis ve Erdoğan’ın Danışmanları Diyaloğa Başladı- Bütün Perde Gerisi”

 

“İstikşafi temasların Zirve’den önce başlaması için Berlin, Ankara ve Atina arasında yoğun bir diplomatik perde arkası çalışması devam ediyor. Tayyip Erdoğan Yunanistan’a karşı sözlü saldırı ve tehditlerini durdurdu, Türk yetkililer de dün ilk kez Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında hiçbir şey söylemedi.

 

Her şey iki ülkenin, ABD’nin lütfu ile arabuluculuk rolü üstlenen Almanya’nın garantörlüğünde diyalog masasına oturmaya hazırlandığını gösteriyor. Önümüzdeki 24 saat çok kritik, keza görüşmelerin Brüksel’de Ankara’ya karşı yaptırımlar konusunun görüşüleceği 24 Eylül’den önce müzakerelerin başlaması için çaba harcanıyor.

 

Telefonlar “Ateş Aldı”

 

İstikşafi temaslara zemin hazırlamak için diplomatik temaslar bürokrat düzeyinde başlamış durumda. Angela Merkel’in dış politika danışmanı Ian Heker gerek Eleni Surani gerek İbrahim kalın ile iletişime geçti. Bürokratlar düzeyinde temasların başladığını Kiriakos Miçotakis de doğruladı. Miçotakis ‘Danışmanlarımız temas halinde, bu da, bana göre, önemli. Bu yola devam edersek, çok yakında istikşafi müzakerelere başlama ihtimalimizin açık olduğunu net şekilde söylemiştim. ve zannederim müzakereler başladığında, görüşürken başka şey yapılmayacağı çok nettir. Her ikisinin de (tek yanlı faaliyetler ve müzakereler) aynı zamanda yapılamayacağı aşikârdır’ dedi.

 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel Kiriakos Miçotakis ile irtibatından bir dün sonra da Tayyip Erdoğan ile telekonferans yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmelerinde özellikle iki ülke arasındaki diyaloğun ön şartları ele alındı. theotc.gr’nin haberine göre son saatlerde Başbakan ile Türk Cumhurbaşkanı arasında irtibat ihtimaline dair senaryolar artıyor. Kiriakos Miçotakis geçen pazar günü Selanik’te, böyle bir ihtimale hazır olduğunu söylemişti, aynı şeyi dün de hükümet sözcüsü yineledi.”

 

 

Kaynak: Politis

https://politis.com.cy/politis-news/ellada/oi-symvoyloi-mitsotaki-kai-erntogan-xekinisan-ton-dialogo-olo-to-paraskinio/?fbclid=IwAR3OzSYFAS3pYc7PeK9GxVE6SPj04S2FD7tMiMOAdpCvcrORoXC2C2xT9jc