Rum Basınından: POLİTİS: “Tayyip Erdoğan Yunanistan’a karşı sözlü saldırı ve tehditlerini durdurdu, Türk yetkililer de dün ilk kez Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında hiçbir şey söylemedi.”

17 Eylül 2020

 

 

Politis gazetesi, 17 Eylül 2020

“Miçotakis ve Erdoğan’ın Danışmanları Diyaloğa Başladı- Bütün Perde Gerisi”

 

“İstikşafi temasların Zirve’den önce başlaması için Berlin, Ankara ve Atina arasında yoğun bir diplomatik perde arkası çalışması devam ediyor. Tayyip Erdoğan Yunanistan’a karşı sözlü saldırı ve tehditlerini durdurdu, Türk yetkililer de dün ilk kez Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında hiçbir şey söylemedi.

 

Her şey iki ülkenin, ABD’nin lütfu ile arabuluculuk rolü üstlenen Almanya’nın garantörlüğünde diyalog masasına oturmaya hazırlandığını gösteriyor. Önümüzdeki 24 saat çok kritik, keza görüşmelerin Brüksel’de Ankara’ya karşı yaptırımlar konusunun görüşüleceği 24 Eylül’den önce müzakerelerin başlaması için çaba harcanıyor.

 

Telefonlar “Ateş Aldı”

 

İstikşafi temaslara zemin hazırlamak için diplomatik temaslar bürokrat düzeyinde başlamış durumda. Angela Merkel’in dış politika danışmanı Ian Heker gerek Eleni Surani gerek İbrahim kalın ile iletişime geçti. Bürokratlar düzeyinde temasların başladığını Kiriakos Miçotakis de doğruladı. Miçotakis ‘Danışmanlarımız temas halinde, bu da, bana göre, önemli. Bu yola devam edersek, çok yakında istikşafi müzakerelere başlama ihtimalimizin açık olduğunu net şekilde söylemiştim. ve zannederim müzakereler başladığında, görüşürken başka şey yapılmayacağı çok nettir. Her ikisinin de (tek yanlı faaliyetler ve müzakereler) aynı zamanda yapılamayacağı aşikârdır’ dedi.

 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel Kiriakos Miçotakis ile irtibatından bir dün sonra da Tayyip Erdoğan ile telekonferans yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmelerinde özellikle iki ülke arasındaki diyaloğun ön şartları ele alındı. theotc.gr’nin haberine göre son saatlerde Başbakan ile Türk Cumhurbaşkanı arasında irtibat ihtimaline dair senaryolar artıyor. Kiriakos Miçotakis geçen pazar günü Selanik’te, böyle bir ihtimale hazır olduğunu söylemişti, aynı şeyi dün de hükümet sözcüsü yineledi.”

 

 

Kaynak: Politis

https://politis.com.cy/politis-news/ellada/oi-symvoyloi-mitsotaki-kai-erntogan-xekinisan-ton-dialogo-olo-to-paraskinio/?fbclid=IwAR3OzSYFAS3pYc7PeK9GxVE6SPj04S2FD7tMiMOAdpCvcrORoXC2C2xT9jc

 

 

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...