Rum Basınına Göre “Oruçreis” Araştırma Gemisinin Faaliyetleri Rum Gazetelerinin Manşetlerinde Atina ile Lefkoşa Koordine Oluyor

12 Ağustos 2020

Lefkoşa, 11 Ağustos 2020: Türkiye’nin “Oruç Reis” sismik araştırma gemisinin bölgedeki faaliyetleri ve dün akşam Yunanistan kıta sahanlığına girdiğine dair haberler bugünkü Rum gazetelerinde oldukça geniş bir şekilde yer buldu.

Alithia gazetesi “Yine Savaş Davulları- Türkiye Durumu İnatla Sıcak Olaya Götürüyor” başlığıyla manşetten yer verdiği haberinde, Türk araştırma gemisi Oruç Reis’in dün akşam Yunan kıta sahanlığına girdiğini iddia etti.

Yunanistan silahlı kuvvetlerinin yüksek düzeyde alarmda olduğunu haber veren gazete, Yunan ordusundaki izinlerin ise iptal edildiğini belirtti.

Türkiye’nin Yunanistan karşısındaki meydan okumalarını tehlikeli bir şekilde artırarak “savaş davullarını” yine çalmaya başladığını ve amacının da sıcak bir olay yaşanması olduğunu öne süren gazete, Oruç Reis araştırma gemisinin dün gece geç saatlerde tek yanlı olarak ilan edilen “Kıbrıs MEB’inden” gelerek, Yunan kıta sahanlığına girdiği iddiasını yineledi.

Yunan savaş gemilerinin Türk gemilerinin hareketlerini takip ettiğini ve Türk gemilerinin kaptanlarını her 15 dakikada bir Yunan kıta sahanlığını terk etmeye çağırdığını kaydeden gazete, Türkiye’nin kışkırtıcı olduğu iddia edilen faaliyetleri konusunda her yönden tepki aldığını fakat umurunda olmadığının görüldüğünü ekledi.

Gazete, iç sayfadan “Oruç Reis Yunan Kıta Sahanlığında- Navtex ve Diplomasi Savaşları- Yunanistan ile Kıbrıs Koordine Oluyor- ABD: Türkiye Kışkırtıcı, Derinden Endişeliyiz- Başkan Erdoğan’ın Direktifiyle- Türkiye Durumu İnatla Sıcak Olaya Götürüyor- Yeni Krizin Günlüğü” başlıklarıyla geniş şekilde yer ayırdığı haberinde ise, Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığına girdiğini, Yunanistan Milli Savunma Bakanlığından kaynakların dün “CNN Greece’e” doğruladıklarını öne sürdü.

Türkiye’nin Navtex yayımlayarak, Meis adası açıklarında büyük bir deniz bölgesini araştırmalar için başladığını da yazan gazete, Rum ve Yunan hükümetlerinin de anti-navtex’ler yayımlayarak, buna yanıt verdiklerini kaydetti.

Gazete, Rum Yönetiminin anti-navtex yayımladığını ve Oruç Reis gemisinin yasadışı olduğu iddia edilen faaliyetlerine katılanlar aleyhinde uluslararası tutuklama emri çıkarılacağını ilettiğini iddia etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ise gelişmeler konusunda Rum Dışişleri Bakanları Nikos Hristoduldis ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’yle telekonferans yöntemiyle görüştüğünü kaydeden gazete, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ise dün öğlen saatlerinde konuyla ilgili gelişmeleri AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le görüştüğünü belirtti.

Gazete, Borrell’in daha sonra bir açıklama yaparak “Türkiye’nin faaliyetlerinin ne AB’nin, ne de Türkiye’nin çıkarına hizmet ettiğini” öne sürdüğünü ekledi.

DİĞER YAZILAR

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...

KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
KKTC’DE YAYIMLANAN TÜRKİYE DÜŞMANI AVRUPA GAZETESİNDEN, YİNE TEPKİ ÇEKEN HABER
12 Mayıs 2021

KKTC’de yayımlanan ve Türkiye karşıtlığı yapan Avrupa Gazetesi şimdi de “İşgal Müzesi” manşetiyle gündemde. Kuzey Kıbrıs’ta Rum taraftarı olarak...