Rum Basınından: ABD Kıbrıs’a Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi Kuruyor

SAVUNMA-GÜVENLİK KONULU ABD-RUM KARŞILIKLI MUTABAKAT MUHTIRASI İMZALANDI

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bu akşam Güney Kıbrıs’a giderek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’le Rum Başkanlık Sarayı’nda görüştü. görüşme çerçevesinde CYCLOPS (Cyprus Center for Land, Open Seas and Port Security) adı altında güvenlik Eğitim Merkezi kurulmasını da kapsayan ABD-Güney Kıbrıs güvenlik ve savunma konularında Karşılıklı Anlayış Memorandumu imzalandı.

 

Kathimerini’ye göre Anastasiadis ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasını da ele aldıklarını, Rum yönetimi ile aynı değerleri paylaştıklarını söyleyen Pompeo, “Türkiye’nin kanunsuz faaliyetlerinden endişeliyiz” dedi.

 

Rum Başkanlık Sarayı’ndaki görüşme çerçevesinde Güvenlik Konularında Eğitim Merkezi kurulmasını öngören karşılıklı anlayış memorandumu imzalandı, memorandumaa Pompeo ve Hristodulidis imza attı. Sahibi Rum yönetimi olacak CYCLOPS “Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği” merkezinin inşaat ve işleyişi için ilk finansmanı ABD hükümeti sağlayacak. Bu çerçevede ABD teknik bilgi ve malzeme sağlayacak, Rum eğitmenlerin başka devletlerden muadil yetkilileri eğitecek (train the trainers concept) bilgi ve beceri kazanmaları için eğitilmesini sağlayacak. Rum tarafında kurulacak merkezde sınır denetimi ve güvenlik, liman güvenliği, karada ve denizde gümrük denetimi, özel laboratuarda Kimyasal Biyolojik Radyoaktif ve Nükleer madde yönetimi ve siber güvenlik konularında eğitim verilecek.

 

Rum yönetimi merkezin ve altyapılarının inşa edileceği yeri sağlayacak. Rum Dışişleri Bakanlığı Larnaka Belediyesi’nin işbirliğinde Merkezin inşa edileceği yeri belirledi: merkez Larnaka Hava Limanı yakınında, ‘McKenzy bölgesinde inşa edilecek.

 

 

 

Kaynak: Kathimerini

https://www.kathimerini.com.cy/gr/politiki/diplomatia/eftase-stin-kypro-o-maik-pompeo