Rum Basınından: “Almanya, Washington ve NATO’nun Perde Gerisi Hareketliliği”

6 Eylül 2020

Erdoğan Diyaloğu Kabul Ediyor, Şart Kabul Etmiyor

Lahey, Kıbrıslı Türklerin de Katılması Kabul Edilirse Değerlendirilebilir

 

Avrupa Konseyi’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye karşı alacağı “yaptırımları” konuşmak üzere 24 Eylül’deki toplantısı öncesinde Türkiye ile Yunanistan arasında –teknik düzeyde de olsa- diyalog başlaması için Almanya, Washington ve NATO’nun perde gerisi hareketliliği yoğunlaştırdığı bildirildi.

 

Fileleftheros “Yaptırımlardan Önce Poker… Berlin, Washington ve NATO Türkiye’ye Karşı Yaptırımlardan Kaçınılması Yönünde Hareket Ediyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, perde gerisindeki bütün çabanın “Türkiye’yi korumak ve Almanya’nın kendisini, Avrupa Konseyi’nde yaptırımlar konusunu görüşürken bulmaması için” olduğunu yazdı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meselenin “özünü” konuşmadığını, hiçbir şart da kabul etmediğini yazan gazete, Erdoğan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de cereyan edenlere dair bütün iletişimlerinde muhataplarına, diyaloğa oturmayı kabul ettiğini ancak Oruç Reis’in sismik araştırmalarına normal şekilde devam edeceğini söylediğini yazdı.

 

Türk gemileri sözde “Yunan kıta sahanlığı içerisineyken” diyaloğa giremeyeceğini” söyleyen Yunanistan’ın “önce bütün gemiler çekilsin” şartının Erdoğan tarafından “araştırmalar Türk bölgesinde yapılmakta” gerekçesiyle reddedildiğine işaret edilen haberde “Ankara’nın yayınladığı NAVTEX’lerden de anlaşıldığı gibi, (sismik) araştırmalar Kastelorizo’ya (Meis/Kızılhisar)  kadar ulaşacak dediği belirtildi. Atina’daki diplomatik bir kaynak ‘Oruç Reis’in yavaş yavaş Kastelorizo’ya yapışacağını’ söyledi.

 

 

TÜRKİYE, LAHEY İÇİN KIBRISLI TÜRKLERİN DE KATILMASININ KABUL EDİLMESİNİ ŞART KOŞTU

 

Bu arada, Avrupalı bir yetkili, Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin önerisi olan Lahey Uluslararası Mahkemesi konusunu gündeme getirdi. Türk Dışişleri Bakanının, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığını hatırlatarak, öneriyi reddettiğini, böyle bir ihtimalin değerlendirilebilmesi için Kıbrıslı Türklerin de ‘ayrı varlık’ olarak katılmasının kabul edilmesinin şart olduğu vurguladığı belirtildi.

 

TATBİKATLA CEVAP

Gazete: “Türkiye Tatbikatla Cevap Verdi… Atina ve Lefkoşa, Türk Saldırganlığını Önlemek İçin Diplomatik Hareketlerini Tırmandırıyor”  başlıklı haberinde, Rum ve Yunan hükümetlerinin Türkiye’nin meydan okumalarını ifşa etmek maksatlı diplomatik seferberliğine Ankara’nın, Kıbrıs’ın Kuzey Denizi’nde bugün başlayıp, Perşembe’ye kadar sürecek askerî tatbikatla cevap verdiğini yazdı.

 

Türkiye’nin Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri yanında GKK unsurlarının da katılacağını açıkladığı bu hareketinin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın BM Genel Sekreteri’yle, Rum dengi Nikos Hristodulidis’in de AB’deki mevkidaşlarıyla yaptığı temasların hemen ardından geldiğine dikkat çekildi.

 

Dendias Hristodukidis’e  Guterres ile Yaptığı Görüşme Hakkında Bilgi Verdi

 

Habere göre, Dendias, Hristodulidis’i telefonla arayarak, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı Kıbrıs müzakerelerinin Crans Montana’da koptuğu yerden başlaması, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili görüşmesi ve sonuçları hakkında bilgi verdi. Görüşmede, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in inisiyatifinin de ele alındığı kaydedildi.

 

Hristodulidis, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Maio ile, 27-28 Ağustos’ta AB Dışişleri Bakanları gayrı resmî konseyinde varılan siyasi anlayış temelinde, bundan sonra atılacak adımları ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

 

Anastasiadis Siyasi Parti Başkanlarını Çarşamba Günü Toplantıya Çağırdı

 

Aynı gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “siyasi  gündemi  belirleyen hayatî önemdeki konular” diye nitelediği “milli dava (Kıbrıs sorunu), Türk meydan okumaları”, ekonomi ve pasaportlar gündemiyle Rum siyasi parti başkanları konseyini Çarşamba günü öğleden sonra toplantıya çağırdığını haber verdi.

 

Gazeteye göre, siyasi parti başkanları konseyinin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yunanlıları, bir asır önce, ya toprağa gömdük veya denize döktük. Aynı bedeli yeniden ödememelerini dilerim” sözlerini sarf ettiği bir dönemde gerçekleşeceğine dikkat çekti.

 

 

Kaynak:Fileleftheros

DİĞER YAZILAR

ANAYASADA TEK RESMİ DİL VE TEK MİLLET KAVRAMININ VARLIĞININ, BÖLÜCÜ ÖRGÜT UZANTILARININ KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI ELDE EDİLMESİNE YÖNELİK ÇABALARI BAĞLAMINDA ÖNEMİ VE HASSASİYETİ
ANAYASADA TEK RESMİ DİL VE TEK MİLLET KAVRAMININ VARLIĞININ, BÖLÜCÜ ÖRGÜT UZANTILARININ KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI ELDE EDİLMESİNE YÖNELİK ÇABALARI BAĞLAMINDA ÖNEMİ VE HASSASİYETİ
13 Mayıs 2021

  Bu değerlendirmemizde, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı münasebetiyle Türkçe’nin anayasal düzlemde ülke bütünlüğü açısından önemine vurgu yapacağız. Zira...

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....