Rum Basınından: Judith Garber “Silah Ambargosunu Kaldırma Kararı Türkiye ile İlgili Değil”

2 Eylül 2020

“Kıbrıs Önemli Bir Ortak ve Doğu Akdeniz Bölgesinde Anahtar Bir Unsur”

 

“Karara Olanak Tanıyan Yasa Kıbrıs’ı Rus Savaş Gemilerinin Limanlarına Erişimini Yasaklamak için Gerekli Adımları Atmaya Çağırıyor”

 

ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Judith Garber Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu 1 yıllığına kaldırma kararının “ölümcül olmayan silahları” kapsadığını, Türkiye’yle ilgili değil,  Doğu Akdeniz’de daha çok güvenlik ve istikrar için, bölgede kötü faaliyet gösteren unsurların göğüslenmesi için olduğunu söyledi.

 

Garber Lefkoşa’nın Rum kesimindeki ABD Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e Salı gecesi telefonla arayarak ilettiği karara Türkiye tarafından gösterilen tepki sorulduğunda “ABD dün gece kararı hakkında Türkiye’ye bilgi verdi” dedi.

 

Bunun için “aşırı tepki verilmemesini” isteyen Garber “Karar Türkiye ile ilgili değil. Bu karar Doğu Akdeniz bölgesinde daha çok güvenlik ve istikrar ve bölgede kötü niyetli faaliyet gösteren unsurlar için” dedi, şunları ekledi:

 

“Türkiye ABD’nin çok kıymetli bir müttefikidir. NATO’da da müttefik ve ortaktır.  Türkiye ile ilişkilerimize değer veriyoruz. Karmaşık bir durum. Ancak Doğu Akdeniz bölgesinde ticari ilişkimiz yok. Türkiye’ye NATO’daki müttefikimiz olarak değer veriyoruz. Mesela IŞİD’e karşı mücadelede¬ yapıcıydı,  iyi işbirliği içerisinde olduğumuz birçok alan var ancak elbette anlaşmazlıklarımız da var.”

 

ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu 1 Ekim 2020’den 30 Eylül 20121’e kadar kaldırmaya karar verdiğini kaydetti “bu adım, Kıbrıs Cumhuriyeti ile aramızdaki güvenlik ilişkisini güçlendiren ve Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği artıran bir adımdır” ifadesini kullandı. Judith Garber “bu karar, ABD’nin Kıbrıs sorununun çözümüne dair tutumunda bir değişikliği yansıtmıyor. Ada’nın iki bölgeli iki toplumlu bir federasyonda yeniden birleşmesi için kapsamlı çözümü desteklemeye devam ediyoruz.”

 

Garber, ABD’nin silah ambargosunu geçici olarak kaldırma kararının bölgedeki son gelişmelere cevap nitelikli bir adım mı olduğu sorulacak, ‘cevap hayırdır’ dedi.

 

“BU KARARI MÜMKÜN KILAN YASADA KIBRIS’A,  RUS SAVAŞ GEMİLERİNİN İKMAL VE HİZMET İÇİN KIBRIS LİMANLARINA ERİŞİMİNİ REDDETMEK İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATMA ÇAĞRISI YAPIYOR”

 

Judith Garber Salı gecesi açıklanan kararın alınmasını mümkün kılan yasanın Rum yönetimini, “kara para aklamaya karşı güçlü yasalar uygulama ve mali düzenleme gözetimi çabalarına devam etmeye, Rus savaş gemilerinin ikmal ve hizmet için limanlarına erişimini reddetmek için gerekli adımları atmaya çağırdığını” da hatırlattı. “ABD Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bu adımları atmaya teşvik eder” vurgusunu yaptı.

 

Bu konudaki bir soruya karşılık “Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından alınan ve dün Başkan Anastasiadis’in bilgilendirildiği karar, ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti devleti ile çalışmadığı ve Rus savaş gemilerinin ikmal ve hizmet limanlarına erişimini reddetmek için gerekli adımları atmaya teşvik etmediği anlamına gelmez” dedi, şunları ekledi:

 

“Rusya’nın bölgede, özellikle de Suriye’de çok istikrarsızlaştırıcı bir rol oynadığına inanıyoruz. Mesela bunun etkilerini Suriye’den gelen mülteci akını ile görüyorsunuz. Bu, Kıbrıs Cumhuriyeti devleti ile bir süredir görüşülen ve görüşülmeye devam edilecek bir konudur.”

 

“Doğu Akdeniz’i Büyük Güç Rekabetinin Arttığı Dönemde Stratejik Önemi Artmış bir Bölge Olarak Görüyoruz”

 

Garber ABD ile Rum yönetimi arasındaki güvenlikle ilgili ilişkinin gelişmekte olduğunu belirterek “Kıbrıs önemli bir ortak ve Doğu Akdeniz bölgesindeki anahtar bir unsur. Amerikan Dışişleri Bakanlığı bu çerçevede dün Dışişleri Bakanı Pompeo’nun silah ambargosunu öldürücü olmayan silahlar için bir yıllığına kaldırmakta kararlı olduğunu bu çerçevede, ABD ulusal çıkarlarına lehinde bir şey olarak açıkladı” dedi.

 

ABD’nin bu konuda aylardır gösterdiği kararlılığın, güvenlik konularında Rum yönetimi ile artan ortaklığının sonucu olduğuna işret eden Garber “ABD Doğu Akdeniz’i, büyük güç rekabeti döneminde stratejik önemi artmış bir bölge olarak görüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti önemli bir ortak ve Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarı ileri götürmek için ikili ilişkilerimizin derinleşerek devam etmesini istiyoruz” dedi.

 

Garber Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin gelecekte Doğu Akdeniz bölgesindeki varlığı ile ilgili bir soruya karşılık “ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti ile güvenlik alanında artan ikili ilişkileri çerçevesinde son dönemde Kıbrıs Cumhuriyeti ile bazı tatbikatlar icra etti ancak bunların bölgedeki gelişmeler ile doğrudan ilgisi yoktu. Geçen yıl Amerikan gemilerinin Kıbrıs limanlarını ziyaret sayısında artış oldu, gelecekte de bu tür ziyaretler olması arzu ediliyor” dedi.

 

Doğu Akdeniz’deki enerji ile ilgili gelişmeler sorulduğunda “ExxonMobil ve Chevron’un burada olmasından çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz. ABD Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kaynaklarını inkişaf ettirme hakkını tanıyor” cevabını verdi.

 

DİĞER YAZILAR

MEDYADA BAU DEGS
MEDYADA BAU DEGS
13 Mayıs 2021

12 MAYIS MEDYA BÜLTENİ YAZILI BASIN YANSIMALARI YENİÇAĞ GAZETESİ KÖŞE YAZARI HÜSEYİN MACİR YUSUF; “KKTC TANINMALIDIR” İSİMLİ YAZISINDA BAU...

UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
UZMANLAR HABER7’YE DEĞERLENDİRDİ: TSK FİLİSTİN’E GİDEBİLİR Mİ?
12 Mayıs 2021

İŞGALCİ İSRAİL YÖNETİMİ GÜNLERDİR GAZZE’Yİ BOMBALIYOR. YAŞANAN ZULME KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELERİN ADIM ATMASI BEKLENİYOR. UZMANLAR TSK SEÇENEĞİNİ HABER7’YE ANLATTI....

İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
İsrail’in İç Siyaseti Açısından Mescid-i Aksa’dan Başlayarak Tüm İsrail ve Filistin’e Yayılan Kaos’un Bir Değerlendirmesi: Neden şimdi?
12 Mayıs 2021

  Birçok insan İsrail ve Filistin’de günden güne artan kaosu izlemekte ve kendine aynı soruyu sormakta: Bu olay neden...